návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Měsíční jahody: Vypěstujte si drobné jahůdky báječné chuti na vlastním balkoně. Čas výsevu je tady!

Vydáno: 26.02.2019
Měsíční jahody: Vypěstujte si drobné jahůdky báječné chuti na vlastním balkonu. Čas výsevu je tady! 3
Autor: istockphoto.com Měsíční jahody: Vypěstujte si drobné jahůdky báječné chuti na vlastním balkonu. Čas výsevu je tady! 3
V létě si můžete kytičku maličkých jahůdek s neodolatelnou vůní i chutí přinést z lesa, ale pokud si je vysadíte do truhlíku nebo většího květináče, dají se pěstovat i na balkoně a úrodu budete sklízet po celou sezonu.

reklama

Měsíční jahody (Fragaria vesca)

Kdo by neznal maličké jahůdky nezaměnitelné chuti, které se objevují koncem června na jahodnících, vysokých asi 20 cm, s jasně zelenými trojčetnými listy. Jahodník měsíční vykvétá od května, bílými pětičetnými květy se žlutým středem.

Měsíční jahody mají rády slunná stanoviště
Autor: istockphoto.com Měsíční jahody mají rády slunná stanoviště

Kdy vysévat

Semena vyséváme na konci února do výsevních misek a necháme klíčit při teplotě 18-24 °C. Jakmile vyrostou dva pravé listy, rostlinky přepícháme do malých květináčků. Ven na balkon je vyneseme v druhé polovině května, kdy už nehrozí jarní mrazíky, na záhony je však vysazujeme až na začátku června. Při výsadbě musíme dávat pozor, aby sazenice neměla srdíčko ponořené pod zemí, ale ani aby příliš nevyčníval nad povrch kořenový krček.

Jahodník měsíční vykvétá od května
Autor: istockphoto.com Jahodník měsíční vykvétá od května

Jak pěstovat

Měsíční jahody mají rády slunná stanoviště nebo mírný polostín a humózní, vlhčí půdu. Přezimují bez problémů a vytváří šlahouny, na kterých vyrůstají nové rostliny. Pro pěstování na balkonech je vhodná odrůda ‚Alexandria‘ nebo rarita mezi jahůdkami  ‚Alpine Yellow‘ se žlutými plody.

Kdo by neznal maličké jahůdky nezaměnitelné chuti
Autor: istockphoto.com Kdo by neznal maličké jahůdky nezaměnitelné chuti

reklama

Článek je zařazen v: měsíční jahody , pěstování na balkoně , jahody z truhlíku

reklama

Přečtěte si také