Balkón a terasa

26. dubna 2023 10:00

redakce Prima Living

Jedlá zahrádka na balkoně: Jak ho osázet podle světových stran, aby bylo všeho dost

Bohatá úroda za oknem či na balkoně. Zjistěte, jaké zelenině či ovoci se bude nejvíc dařit právě u vás, i když nejste majiteli zahrádky. Balkon bude stačit!

Barevné květiny vykukující přes zábradlí balkonu nikoho nepřekvapí, ale když na vás na stejném místě vykoukne krásně červené rajčátko nebo pěkně narostlá okurka, to je jiná! Pokud nevlastníte zahrádku, ale máte balkon, můžete i tak sklízet pěknou úrodu. Stačí jen vědět, na jakou světovou stranu směřuje. Vybrat ty správné rostliny už pak bude hračka.

Východní balkon je vhodný pro pěstování i náročnějších rostlin

Východní balkon je ideálním prostředím pro domácí zelenou oázu. Bude se tu dařit i náročnějším rostlinám, jako je petržel, pažitka nebo šalvěj. Na jaře a na podzim vysaďte listové saláty a ředkvičky, v létě zase popínavé fazole, hrášek, keříková rajčátka, papriky, ale také jahody.

Pokud zajistíte svým rostlinám dostatečnou zálivku, můžete na východním balkoně pěstovat v podstatě cokoliv. Když si opatříte samozavlažovací květináče, práci si ještě zjednodušíte. Při zalévání je dobré se řídit počasím – čím vyšší teplota, tím více je třeba zalévat. Pamatujte ale, že každá rostlina má spotřebu vody jinou.

Na západním balkoně vyzkoušejte drobné ovoce i bylinky

Pokud máte balkon na západ, zkuste zasadit drobné ovoce – rybízy, angrešty, lesní jahodník. Pokud keře, jako je rybíz nebo angrešt, vysadíte brzy na jaře nebo na podzim, kdy ještě nemají listy, ovoce se vám odvděčí pestrými barvami i lahodnou chutí. V červenci si potom pochutnáte na sladkých plodech. Z bylinek si pořiďte především meduňku, petržel a bazalku.

Také se tu bude dařit ředkvičkám, které jsou bohaté na vitamín C a jejich velkou výhodou je sklizeň již šest týdnů od výsevu. Pěstovat by se měly nejlépe v jarním nebo podzimním období v hlinité půdě, která je přiměřeně vlhká. Hnojit se nemusí, pokud není půda příliš vyčerpaná.

Jižní balkon je ideální pro pěstování rostlin středomořského typu

Je ale potřeba myslet zejména na to, že na jižní straně bývá slunce nejsilnější a veškeré rostlinky musíme chránit před poledním sluncem a hodně je zalévat. Výborně se bude na jižním balkoně dařit bylinkám, jako jsou levandule, rozmarýn, tymián či oregano. Jsou velmi nenáročné a snesou i hodně slunce. Pokud jim navíc zajistíte propustnou půdu s přídavkem písku, nemusíte je ani hnojit. Výsledkem bude voňavá zahrádka, která bude vždy po ruce. Rovněž rajčata nebo papriky jsou ideální pro pěstování na jižní straně. Je možné koupit sazenice nebo již předpěstované rostliny, které zaléváme tak, aby byl substrát vlhký. V příliš suchém substrátu uschnou, v mokrém naopak shnijí. Pro dokonalé navození Středomoří nechejte stěny porůst vínem nebo vistárií a vytvořte si kouzelný koutek, kde budete nejen rádi zahradničit, ale také relaxovat.

Na severním balkoně se zaměřte na pěstování bylinek

Velkou výzvou pro všechny milovníky zahradničení je pěstování rostlinek na balkoně orientovaném na sever. I na něm ale můžete vytvořit malou zahrádku plnou voňavých bylinek, jako je pažitka, petržel, libeček nebo například medvědí česnek, které nejsou tak náročné na množství slunečních paprsků. Rovněž listové saláty, jako je polníček, mangold nebo špenát, bohaté na vitamíny, je možné zasadit na severní straně. Vyzkoušet můžete také pěstování květin, například petrklíčů, lichořeřišnice nebo měsíčku, které jsou také jedlé.

Co dělat s balkonem větrným?

Na větrný balkon je lepší používat nižší rostlinky a rostlinky se silnějšími stonky, například keře, které dokážou nejlépe odolat i silnému větru. Pokud máte rostliny vyšší, přivažte je k opoře. V prostornějších balkonech využijte zástěny či paraván a nádoby vždy zajistěte proti pádu. Slabší rostlinky můžete chránit před větrem tím, že před ně postavíte ty silnější nebo na balkon umístíte zástěnu. V České republice fouká vítr nejčastěji od západu, myslete na to při umisťování rostlin.

Zdroj: Iva Kropáčková, autorský článek

Sdílejte článek

Přečtěte si také