Zahrada

20. června 2023 08:00

redakce Prima Living

Udělejte si jahodový detox. Jahody jsou skvělé na hubnutí i očistu těla

Jahody jsou velice zdravé ovoce s vysokým obsahem vlákniny. Mohou nám dokonce pomoci detoxikovat a zeštíhlit tělo velmi příjemným způsobem. Využijte jahodové sezony a dopřejte si tohle červené ovoce plnými hrstmi

Jahody jsou podobně jako třešně nebo rybíz tradičním ovocem začínajícího léta. Jsou krásné, voňavé a moc dobré. Typickou chuť jahod si nejvíc užijeme, když je sníme čerstvé.

Co obsahují jahody

Jahody jsou zdrojem vitaminů C, A, B, E, z minerálních látek draslíku, zinku, fosforu, hořčíku, síry a vápníku. Navíc se v nich vyskytují i organické kyseliny, flavonoidy, hodně vlákniny a velké množství vody.

Na co pomáhají jahody

Jahody pomáhají posilovat imunitu, jsou účinné při chorobách z nachlazení a působí jako prevence proti nádorovým onemocněním, mají pozitivní vliv na kardiovaskulární systém, pomáhají při léčbě jaterních chorob, dně nebo artróze, podporují činnost ledvin a příznivě působí proti vzniku močových a žlučových kamenů. Příznivě působí na tvorbu testosteronu, který aktivuje spermie, a ženám pomáhají k rychlejšímu a intenzivnějšímu pocitu milostného vzrušení.

Jahody a hubnutí

  • Jahody si mohou dopřávat ve velkém i lidé, kteří bojují se svou váhou, protože odvodňují, povzbuzují trávení a zajišťují správné fungování těla. Mají detoxikační účinek, podporují metabolismus a vylučování.
  • Přestože jsou sladké, cukru obsahují minimum. Jsou tvořeny převážně vodou (až z 90 procent) a mají dostatek vlákniny. Tato kombinace vytváří pocit sytosti v žaludku, takže nebudete mít potřebu chodit mlsat. Díky obsaženým látkám zvyšují jahody vyplavování tuků ze zásob a podporují krvetvorbu. Jahody jsou navíc málo kalorické, 100 gramů obsahuje pouhých 32 kalorií. Právě tyto vlastnosti řadí jahody k tomu nejlepšímu mlsání při hubnutí.
  • I přes tyto skvělé vlastnosti by se jahody neměly delší dobu konzumovat jako hlavní jídlo (pokud byste dietu chtěli pojmout tak, že byste nejedli nic jiného než jahody) – neobsahují totiž všechny potřebné živiny, aby zastoupily běžné jídlo. Takové změny v jídle mohou způsobit zdravotní problémy.

Detoxikační kúra

Jahody obsahují také hodně draslíku, který stimuluje odvodňování těla, takže zamezuje zadržování tekutin, jež nás nejvíce trápí právě v letních dnech a způsobuje nepříjemné otoky nejen nohou, ale třeba i rukou. Draslík je skvělý k nastartování detoxikace organismu. Ale tyto drobné plody pomáhají detoxikaci i tím, že obsahují třísloviny, které během průchodu tělem vážou toxické látky včetně nebezpečných těžkých kovů a odvádějí je ven.

Využijte tedy jahodové sezony a udělejte si jahodovou detoxikační kúru: asi 1,5 kila jahod rozdělte na několik porcí a ty pojídejte během celého dne. Nezapomeňte dostatečně pít, protože jsou to právě tekutiny, které odvádějí nečistoty z těla pryč. K pití je povolená neperlivá minerálka a bylinkové čaje. Nedivte se, že během jahodového dne budete častěji chodit na záchod, jak už jsme psali, jahody jsou močopudné a navíc obsahují spoustu vody

Zdroje: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, zdrave.cz/ovoce-a-zelenina/jahody/ireceptar.cz


Přečtěte si také