Muškáty: Nejznámější balkonové květiny začněte pěstovat už v únoru
Jen málokdo si pod pojmem balkonové či truhlíkové květiny představí v první chvíli jinou rostlinu než právě pelargonii. Jsou oblíbené pro svou nenáročnost na pěstování a široký sortiment barev květů.
Nabídka pelargonií vzahradnických firmách bude samozřejmě spostupujícím jarem jako vždy velmi pestrá, ale pokud dáte raději přednost vlastním výsevům, je nejvyšší čas začít. Rostlinky vás tak vyjdou samozřejmě mnohem levněji.
Pelargonie: Nejznámější balkonové květiny už se hlásí o slovo 2 Zdroj: istockphoto.com
Druhy pelargonií vhodné pro domácí výsevy
Semena kupte vzahradnictví, protože doma získané osivo nemá potřebnou kvalitu. Rostlinky by málo a slabě kvetly. Pro domácí výsevy jsou vhodné typy Pelargonium peltatum a Pelargonium zonale, tedy jejich F1 hybridy. Pelargonium grandiflorum, tedy pelargonie velkokvětá (anglická neboli angličanka) se ze semena nepěstuje.
Pelargonie: Nejznámější balkonové květiny už se hlásí o slovo 3 Zdroj: istockphoto.com
Výsev semen pelargonií
Pelargonie se vysévají již na začátku února do malých květináčků, při teplotě 20–22 °C. Semena vyséváme jen mělce. Můžeme je i nechat naklíčit vmisce, na vlhké vatě, překryté fólií, a maličké semenáčky teprve později pinzetou vsadíme do substrátu. Semena vzejdou asi za 7–10 dní. Ve chvíli, kdy rostlinky mají tři až čtyři páry pravých listů, přesazují se do květináčků větších. Další přesazování už může být přímo do truhlíků či klasických květináčů. Prvních květů se dočkáme asi za 90–120 dní od výsevu.
Pelargonie: Nejznámější balkonové květiny už se hlásí o slovo 4 Zdroj: istockphoto.com
Jak se starat o pelargonie
Silné rostliny můžeme vynést na balkon vpolovině května, když už nehrozí přízemní mrazíky. Rostliny pravidelně hnojíme, nejprve 2x týdně, později 1x týdně.
Víte, že se vám muškáty za dobrou péči umí i odvděčit? Kořeněná vůně muškátů dokáže z vašeho balkonu či terasy odehnat obtížný hmyz.