návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Muškáty: Nejznámější balkonové květiny začněte pěstovat už v únoru

Simona Sedláčková , Vydáno: 06.02.2019
Pelargonie: Nejznámější balkonové květiny už se hlásí o slovo
Autor: istockphoto.com Pelargonie: Nejznámější balkonové květiny už se hlásí o slovo
Jen málokdo si pod pojmem balkonové či truhlíkové květiny představí v první chvíli jinou rostlinu než právě pelargonii. Jsou oblíbené pro svou nenáročnost na pěstování a široký sortiment barev květů.

reklama

Nabídka pelargonií v zahradnických firmách bude samozřejmě s postupujícím jarem jako vždy velmi pestrá, ale pokud dáte raději přednost vlastním výsevům, je nejvyšší čas začít. Rostlinky vás tak vyjdou samozřejmě mnohem levněji.

Pelargonium peltatum
Autor: istockphoto.com Pelargonium peltatum

Druhy pelargonií vhodné pro domácí výsevy

Semena kupte v zahradnictví, protože doma získané osivo nemá potřebnou kvalitu. Rostlinky by málo a slabě kvetly. Pro domácí výsevy jsou vhodné typy Pelargonium peltatum a Pelargonium zonale, tedy jejich F1 hybridy. Pelargonium grandiflorum, tedy pelargonie velkokvětá (anglická neboli angličanka) se ze semena nepěstuje.

Pelargonium zonale
Autor: istockphoto.com Pelargonium zonale

Výsev semen pelargonií

Pelargonie se vysévají již na začátku února do malých květináčků, při teplotě 20–22 °C. Semena vyséváme jen mělce. Můžeme je i nechat naklíčit v misce, na vlhké vatě, překryté fólií, a maličké semenáčky teprve později pinzetou vsadíme do substrátu. Semena vzejdou asi za 7–10 dní. Ve chvíli, kdy rostlinky mají tři až čtyři páry pravých listů, přesazují se do květináčků větších. Další přesazování už může být přímo do truhlíků či klasických květináčů. Prvních květů se dočkáme asi za 90–120 dní od výsevu.

Semenáčky pelargonií
Autor: istockphoto.com Semenáčky pelargonií

Jak se starat o pelargonie

Silné rostliny můžeme vynést na balkon v polovině května, když už nehrozí přízemní mrazíky. Rostliny pravidelně hnojíme, nejprve 2x týdně, později 1x týdně.

Víte, že se vám muškáty za dobrou péči umí i odvděčit? Kořeněná vůně muškátů dokáže z vašeho balkonu či terasy odehnat obtížný hmyz.

reklama

Článek je zařazen v: pelargonie , pelargonium peltatum , Pelargonium zonale , Pelargonium grandiflorum , výsev pelargonií , zahrada , balkonové květiny , truhlíkové květiny , květiny na terasu , výsev květin , jarní výsevy , balkón , terasa

reklama

Přečtěte si také