Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Muškáty: Nejznámější balkonové květiny začněte pěstovat už v únoru

Jen málokdo si pod pojmem balkonové či truhlíkové květiny představí v první chvíli jinou rostlinu než právě pelargonii. Jsou oblíbené pro svou nenáročnost na pěstování a široký sortiment barev květů.
Vydáno: 06.02.2019
Pelargonie: Nejznámější balkonové květiny už se hlásí o slovo
Pelargonie: Nejznámější balkonové květiny už se hlásí o slovo Autor: istockphoto.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nabídka pelargonií v zahradnických firmách bude samozřejmě s postupujícím jarem jako vždy velmi pestrá, ale pokud dáte raději přednost vlastním výsevům, je nejvyšší čas začít. Rostlinky vás tak vyjdou samozřejmě mnohem levněji.

Pelargonium peltatum
Pelargonium peltatum
istockphoto.com

Druhy pelargonií vhodné pro domácí výsevy

Semena kupte v zahradnictví, protože doma získané osivo nemá potřebnou kvalitu. Rostlinky by málo a slabě kvetly. Pro domácí výsevy jsou vhodné typy Pelargonium peltatum a Pelargonium zonale, tedy jejich F1 hybridy. Pelargonium grandiflorum, tedy pelargonie velkokvětá (anglická neboli angličanka) se ze semena nepěstuje.

Pelargonium zonale
Pelargonium zonale
istockphoto.com

Výsev semen pelargonií

Pelargonie se vysévají již na začátku února do malých květináčků, při teplotě 20–22 °C. Semena vyséváme jen mělce. Můžeme je i nechat naklíčit v misce, na vlhké vatě, překryté fólií, a maličké semenáčky teprve později pinzetou vsadíme do substrátu. Semena vzejdou asi za 7–10 dní. Ve chvíli, kdy rostlinky mají tři až čtyři páry pravých listů, přesazují se do květináčků větších. Další přesazování už může být přímo do truhlíků či klasických květináčů. Prvních květů se dočkáme asi za 90–120 dní od výsevu.

Semenáčky pelargonií
Semenáčky pelargonií
istockphoto.com

Jak se starat o pelargonie

Silné rostliny můžeme vynést na balkon v polovině května, když už nehrozí přízemní mrazíky. Rostliny pravidelně hnojíme, nejprve 2x týdně, později 1x týdně.

Víte, že se vám muškáty za dobrou péči umí i odvděčit? Kořeněná vůně muškátů dokáže z vašeho balkonu či terasy odehnat obtížný hmyz.

Článek je zařazen v: pelargonie , pelargonium peltatum , Pelargonium zonale , Pelargonium grandiflorum , výsev pelargonií , zahrada , balkonové květiny , truhlíkové květiny , květiny na terasu , výsev květin , jarní výsevy , balkón , terasa
Reklama