návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Bršlice kozí noha je noční můra všech zahrádkářů. Má ale své kladné stránky

Aktualizováno: 13.05.2021
Bršlice kozí noha
Autor: istockphoto.com Bršlice kozí noha
Jakmile ji jednou objevíte na zahradě, musíte s ní hned začít bojovat, ale boj je to většinou velmi zdlouhavý, ne-li zcela marný. Pokud se však s bršlicí setkáte mimo vlastní území, můžete se z ní i radovat. V každém případě se do ní zkuste s chutí zakousnout.

reklama

Bršlice kozí noha nepatří zrovna k rostlinám, ze kterých bychom se na své zahradě radovali. Tento plevel má totiž rozsáhlou síť oddenků, kterými se snad rychlostí světla šíří po záhonech i trávníku. Každý zahrádkář dobře ví, že na bršlici neplatí nic jiného než pečlivé rytí a zdlouhavé vybírání zbytků oddenků z půdy. Z každého zapomenutého kousku totiž dokáže opět vyrůst nová rostlina. Je to rostlina vytrvalá, ve všech smyslech tohoto slova. Prvním rokem vytvoří přízemní růžici listů a hned dalším rokem začne vyhánět dlouhé oddenky a brzy ovládne široké okolí. Vykvétá bílým květenstvím, kterým je strukturovaný okolík.

Bršlice kozí noha
Autor: istockphoto.com Bršlice kozí noha

Bršlice kozí noha jako zdravá pochoutka

Mladé jarní listy bršlice, doslova nabité vitaminem C, můžete přidávat do jarního špenátu nebo do nádivky. Mladé lístky jsou skvělé i do salátů, do sekané, do polévek nebo jen tak pokrájené na chleba s máslem a tvarohem. Chutí připomíná bršlice trochu celer či petržel.

Bršlice kozí noha
Autor: istockphoto.com Bršlice kozí noha

Bršlice kozí noha jako léčivka

Už samotné druhé jméno v latinském názvu bršlice, Aegopodium podagraria, napovídá, k čemu se tato léčivka využívá. Podagra znamená latinsky dna neboli pakostnice, na kterou má obklad z listí bršlice zklidňující účinek. Nálev z listů bršlice pomáhá i na hemeroidy a zanícené rány, horké obklady z rozdrcených listů jsou skvělé na bolesti kloubů a rozdrcené čerstvé listy pomáhají při bodnutí hmyzem a hojí kůži. Využívá se i v urologii, tlumí bolesti břicha a křeče.

Bršlice kozí noha
Autor: istockphoto.com Bršlice kozí noha

reklama

Článek je zařazen v: bršlice kozí noha , Aegopodium podagraria , boj s plevelem , léčivka , zahradní plevel , jarní salát

reklama

Přečtěte si také