Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Bršlice kozí noha: Noční můra všech zahrádkářů má i své kladné stránky

Jakmile ji jednou objevíte na zahradě, musíte s ní hned začít bojovat, ale boj je to většinou velmi zdlouhavý, ne-li zcela marný. Pokud se však s bršlicí setkáte mimo vlastní území, můžete se z ní i radovat. V každém případě se do ní zkuste s chutí zakousnout.
Vydáno: 10.03.2019
Bršlice kozí noha
Bršlice kozí noha Autor: istockphoto.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bršlice kozí noha nepatří zrovna k rostlinám, ze kterých bychom se na své zahradě radovali. Tento plevel má totiž rozsáhlou síť oddenků, kterými se snad rychlostí světla šíří po záhonech i trávníku. Každý zahrádkář dobře ví, že na bršlici neplatí nic jiného než pečlivé rytí a zdlouhavé vybírání zbytků oddenků z půdy. Z každého zapomenutého kousku totiž dokáže opět vyrůst nová rostlina. Je to rostlina vytrvalá, ve všech smyslech tohoto slova. Prvním rokem vytvoří přízemní růžici listů a hned dalším rokem začne vyhánět dlouhé oddenky a brzy ovládne široké okolí. Vykvétá bílým květenstvím, kterým je strukturovaný okolík.

Bršlice kozí noha
Bršlice kozí noha
istockphoto.com

Bršlice kozí noha jako zdravá pochoutka

Mladé jarní listy bršlice, doslova nabité vitaminem C, můžete přidávat do jarního špenátu nebo do nádivky. Mladé lístky jsou skvělé i do salátů, do sekané, do polévek nebo jen tak pokrájené na chleba s máslem a tvarohem. Chutí připomíná bršlice trochu celer či petržel.

Bršlice kozí noha
Bršlice kozí noha
istockphoto.com

Bršlice kozí noha jako léčivka

Už samotné druhé jméno v latinském názvu bršlice, Aegopodium podagraria, napovídá, k čemu se tato léčivka využívá. Podagra znamená latinsky dna neboli pakostnice, na kterou má obklad z listí bršlice zklidňující účinek. Nálev z listů bršlice pomáhá i na hemeroidy a zanícené rány, horké obklady z rozdrcených listů jsou skvělé na bolesti kloubů a rozdrcené čerstvé listy pomáhají při bodnutí hmyzem a hojí kůži. Využívá se i v urologii, tlumí bolesti břicha a křeče.

Bršlice kozí noha
Bršlice kozí noha
istockphoto.com
Článek je zařazen v: bršlice kozí noha , Aegopodium podagraria , boj s plevelem , léčivka , zahradní plevel , jarní salát
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama