návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Který plevel je jedlý? Vezměte pýr, pampelišku či pěťour do kuchyně

Simona Sedláčková , Vydáno: 16.05.2021
Znáte otravnější zahradní práci, než je pravidelné pletí plevelů ze záhonků? Některé plevele však patří mezi docela chutné nebo alespoň velmi zdravé rostliny. Když už se pletí záhonů musíme věnovat, můžeme si tuhle nepříjemnou práci alespoň vylepšit vyhledáváním těch nejpěknějších lístků pro svůj večerní salátek plný vitaminů.

reklama

Asi všichni zahradníci i zahrádkáři si občas postesknou nad rychlostí růstu otravných plevelů v zahradě. Ale ne všechny rostliny, které označujeme jako plevel, si takové označení opravdu zaslouží. Většinou je příroda stvořila za dobrým účelem. Některé plevelné rostliny můžeme využít jako léčivky, jiné jako chutný, i když trochu neobvyklý salát a téměř všechny se hodí alespoň do kompostu, samozřejmě jen do té doby, dokud se na nich nevytvoří semena.

Které plevelné rostliny můžeme využít v kuchyni?

Pýr plazivý

Jeden z nejúpornějších zahradních plevelů má překvapivě příjemnou, nasládlou chuť. Mladé lístky můžete přidat do jarního salátku nebo jím ozdobit chleba s pomazánkou. Snad nejchutnější jsou spodní konečky stébel, které jsme rádi ochutnávali i v dětství. Oddenky pýru plazivého jsou i zdravé, obsahují slizové látky, saponiny, minerální soli, kyselinu křemičitou, organické kyseliny a vitaminy A a B.

Pýr plazivý je agresivní plevel. Ovšem jako léčivá bylina je skvělý

Plevel pýr plazivý je skvělá léčivka! Posiluje organismus a má detoxikační účinky

Otravuje vás na zahradě urputný plevel? Tak ho snězte! Bršlice i žabinec jsou delikatesa i lék

Plevel jako zelenina i léčivka. Bršlice, žabinec a pěťour mají na jaře sílu!

Bršlice kozí noha

Jako zahradní plevel patří k nejotravnějším rostlinám, ale její mladé listy, které raší téměř po celý rok, můžete využít na špenát i do nádivky, a můžete z nich vytvořit i jedlou ozdobu limonády nebo dezertu. Bršlice obsahuje hodně vitaminu C i A, a také velké množství minerálů.

Jedlý plevel
Autor: iStock Jedlý plevel

Popenec obecný

Popenec tvoří dlouhé oddenky a rychle se šíří po celém pozemku. Na druhou stranu má krásně fialovou barvu květů, které hojně navštěvuje užitečný hmyz. Mladé listy se mohou využívat všude tam, kde by se jinak použila petržel kadeřavá nebo hladkolistá.

Popenec obecný, dříve břečťanolistý (Glechoma hederacea) roste jako plevel takřka všude

Popenec milovaly už naše babičky. Poradí si s únavou a hodí se do velikonoční nádivky

Bršlice kozí noha

Bršlice kozí noha je noční můra všech zahrádkářů. Má ale své kladné stránky

Sedmikráska

Krásně kvetoucí sedmikrásku jen málokdo považuje za plevel, ale i ona se dokáže vetřít do záhonů, i když ji nikdo nepozval. Sedmikráska vykvétá dokonce i během teplejšího zimního období a často je to první kytička, kterou na jaře najdeme.

Sedmikráska chudobka pro zdraví: Utrhněte a snězte každý den sedm květů po dobu sedmi týdnů

Sedmikráska pro zdraví: Utrhněte a snězte každý den sedm květů po dobu sedmi týdnů

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) je mocná léčivka

Sedmikráskový sirup pomáhá při kašli i ekzémech. Připravte si ho podle receptu

Jedlé jsou všechny části sedmikrásky. Lístky můžete využít do salátů i pomazánek, výborné budou v tvarohové pomazánce spolu s pažitkou, česnáčkem a dalšími bylinkami. Jedlé květy sedmikrásek se běžně využívají jako ozdoba salátů, ale i sladkých dezertů. Sedmikrásky obsahují vitamin C, ale také důležité minerály jako vápník, hořčík a draslík.

Jedlý plevel
Autor: iStock Jedlý plevel

Smetanka lékařská, pampeliška

Listy pampelišky jsou výrazně nahořklé, proto se využívají jen velmi mladé lístky a vždy jenom v malém množství. Přesto je nezapomeňte přidat do zdravého salátu, protože obsahují stejné množství vitaminu C i draslíku jako nejchutnější zelenina.

Ptačinec prostřední

Ptačinec prostřední, známý pod lidovým názvem žabinec, je další z úporných zahradních plevelů. Stačí jenom maličký kousek zapomenutý na záhoně a během dvou týdnů je opět o zábavu postaráno. Na druhou stranu obsahuje více železa než špenát, také hodně vápníku a draslíku, a dokonce i velké množství vitaminu C. Žabinec můžete využít do salátu nebo si z něho připravit tvarohovou pomazánku.

Ptačinec žabinec 2

Ptačinec žabinec: Úporný plevel, ale i první jarní salátek. Jak ho doma využít?

Pampeliška jako bylina

PAMPELIŠKA: Zázrak, který máme přímo pod nosem. Co všechno dokáže a jak ji užívat?

Česnáček lékařský

Na zahradě příliš nevadí, spíš než na záhonech roste někde v koutě zahrady. Jeho květy vyhledávají včely i čmeláci. Jedlá je celá rostlina s vůní připomínající česnek. Česnáček můžete využít do salátů nebo si z něj vyrobit chutné pesto. Obsahuje vitaminy A, B a E, ale i minerální látky jako vápník, draslík, železo a hořčík.

Pěťour malokvětý

Další z protivných plevelů si libuje především v zeleninových záhonech. Vzhledem k tomu, že obsahuje velké množství železa, vápníku a hořčíku, je vlastně sám tak trochu zdravou zeleninou. Hodí se k využití do salátů, polévek, ale i jako základ pro skvělé pesto.

 Česnáček nahradí česnek medvědí

Česnáček nahradí medvědí česnek. Má podobnou chuť i vůni a taky léčí

Pěťour maloúborný (Galinsoga parviflora)

Pěťour není jen úporný plevel, ale také univerzální léčivka. Využijte jeho sílu

Kopřiva

Protivně žahavá rostlina, kterou většinou všichni ze zahrady nemilosrdně vyhánějí, má rozhodně co nabídnout pro lidské zdraví. Obsahuje hodně vitaminu C i A, ale i spoustu minerálů, například draslík, hořčík a železo. Je bohatá i na bílkoviny. Kopřivu můžete využít na přípravu špenátu.

Možností, jak užívat kopřivu, máte opravdu mnoho, záleží jen na tom, čemu dáte přednost

Kopřiva: Plevel, který léčí. Udělejte si perventivní kúru proti senné rýmě a doplňte železo

Proč je kopřiva nenahraditelná?

KOPŘIVA: Zázrak, který by vám v jídelníčku neměl chybět

reklama

Článek je zařazen v: plevel , jedlý , plané , rostliny , Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) , pampeliška lékařská (Taraxacum officinale) , Ptačinec prostřední (Stellaria media) , Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria) , Popenec břečťanovitý (Glechoma hederacea) , kopříva dvoudomá (Urtica dioica) , Česnáček lékařský (Alliaria petiolata) , Pěťour maloúborný (Galinsoga parviflora) , Pýr plazivý (Elytrigia repens)

reklama

Přečtěte si také