12. září 2023 13:20
redakce Prima LivingBezinky jsou cenné ovoce. Víte, jak připravit bezinkovou šťávu a džem nebo jak je usušit?
Před heřmánkem smekni, před bezinkou klekni… Toto staré české přísloví naznačuje, že bez černý patří mezi významné léčivé rostliny a že si bezinky naši předkové velice považovali. Můžeme je zavařit jako kompot, udělat z nich marmeládu nebo je usušit. Ale po natrhání si pospěšte, plody bezu černého není vhodné dlouho skladovat.
Bez černý (Sambucus nigra) je známá domácí dřevina a bezinky (plody) jsou cenný zdroj vitaminů. Má vysoký obsah glykosidů, slizovitých látek a cholinu i vitaminu C. Využívá se v konzervárenském průmyslu, farmacii i kuchyni. Šťávy jsou výtečným přirozeným barvivem při výrobě zdravých nápojů. Nedoporučuje se ale konzumovat větší množství plodů v čerstvém stavu. Mohou totiž vyvolat zažívací problémy, zvláště jsou-li nedostatečně vyzrálé.
Sušené bezinky
- Bezinky natrháme v celých chomáčcích, zavěsíme je mimo dosah slunce a necháme zaschnout. Pak je otrháme a v otevřené troubě při mírném teple asi 50 °C sušíme.
- Dobře usušené ukládáme do plátěného pytlíku nebo papírového sáčku.
- Používáme je pro přípravu čaje. Na šálek čaje potřebujeme lžičku bezinek, které necháme louhovat asi deset minut.
Bezinkový džem
Kuličky černého bezu rozvaříme. Když se část vody odpaří, prochladlou hmotu propasírujeme. Na litr této šťávy dáme 400 g krystalového cukru a vaříme, až se množství šťávy zmenší o polovinu. Nakonec přidáme trochu kyseliny citronové. Ještě horký džem nalejeme do sklenic, uzavřeme a uložíme.
Bezinková šťáva
Dobře vyzrálé bezinky opereme, rozvaříme a prolisujeme. Získanou šťávu přivedeme do varu (žádnou vodu nepřidáváme) a na litr šťávy přidáme 300 g cukru a jednu lžičku kyseliny citronové. Plníme do lahví a sterilujeme při teplotě 80 °C asi 20 minut.
Zdroj: autorský text ing. Marta Pawlicová