Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Chcete sklízet vlastní ovoce už v květnu? Vysaďte si kamčatskou borůvku

Žádné jiné ovoce v květnu nesklidíte.
Vydáno: 12.02.2016
Zimolez kamčatský (Lonicera caerulea var. kamtschatica) vám zajistí sklizeň prvních plodů už v květnu
Zimolez kamčatský (Lonicera caerulea var. kamtschatica) vám zajistí sklizeň prvních plodů už v květnu Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Během léta si na přísun vlastního ovoce ze zahrádky asi nemůžete stěžovat, úrodu jahod nebo rybízu možná nestíháte ani zpracovat. Nechtěli byste si ale zobnout něčeho hodně zdravého už třeba během května? Pokud ano, pořiďte si zimolez.

Myšlenky na zahradu nás v těchto dnech začínají přepadávat stále častěji. Uvažujeme o tom, jaké práce nás čekají, a také zvažujeme, co nového bychom mohli ještě pořídit, co vlastně tomu našemu soukromému kousku přírody ještě chybí. Pokud už se nemůžete dočkat prvních čerstvých vitamínů a rádi byste je v budoucnu sklízeli co nejdříve, vyzkoušejte zimolez kamčatský (Lonicera caerulea var. kamtschatica), keř, který dorůstá zhruba 1,5 metru a mezi zahrádkáři je známý také jako kamčatská borůvka.

Zimolez kamčatský (Lonicera caerulea var. kamtschatica) nádherně kvete
Zimolez kamčatský (Lonicera caerulea var. kamtschatica) nádherně kvete
Thinkstock

Je to modré, ale borůvka to není

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.Podlouhlé plody zimolezu kamčatského jsou barvou i chutí skutečně podobné kanadským borůvkám. Na rozdíl od nich je ale zimolez kamčatský docela nenáročný a pro svůj zdárný růst nepotřebuje ani kyselou půdu. Hodí se i do menších zahrad a je vhodný například do živých plotů. Mladé keříky se vysazují na podzim nebo na jaře. Při plánování nákupu sazenic je dobré vědět, že rostliny jsou sice samosprašné, ale pokud v jejich blízkosti vysadíme ještě další keř, přilákáme více hmyzu a zvýšíme výnosy.

Zimolez kamčatský (Lonicera caerulea var. kamtschatica) se hodí i do živých plotů Foto: Foto: http://extension.oregonstate.edu

Mrazu a škůdců se nebojte

Díky svému původu na drsné Kamčatce je zimolez opravdu nenáročný a odolný. Přežije i velice silné mrazy (až -45 ºC) a jeho květům nevadí teplota do -8 ºC. Pokud byste si ho pořídili na zahradu, nemusíte se bát ani chorob a škůdců. Jediné, na co si musíte dát opravdu pozor, je nedostatek vláhy v době jeho růstu. Pokud chceme dosahovat pravidelné sklizně, je potřeba keře namulčovat (tedy kolem keře dát vrstvu, která by zadržovala vláhu - kůru, trávu, listí, fólii). V době sucha musíte keře zalévat. Při výběru stanoviště doporučujeme vybrat spíše slunné místo a každý rok nejlépe hned po sklizni odstranit staré a překážející větve.

Květnová sklizeň vitamínů

Pro srovnání - velikost plodů
Pro srovnání - velikost plodů
Thinkstock

Zimolez kamčatský vám zajistí sklizeň prvních plodů už v květnu a když se jaro teplotně vydaří, můžete sklízet dokonce už koncem dubna. Kvete žlutě od března do dubna, ale buďte připraveni na to, že listy mu začnou hnědnout a opadávat už konce července – to je normální, zimolez má totiž díky svému původu velice krátké vegetační období. Při dozrávání bobulek dávejte pozor na ptáky, pokud se s nimi nechcete o úrodu dělit, použijte ochranou síť. Čerstvé bobulky mají močopudné a antibakteriální účinky, obsahují vitamíny C a B a z minerálních látek hlavně hořčík, draslík, fosfor a vápník.. S plody můžete nakládat jako s ostatním drobným ovocem z vaší zahrádky – dají se přímo konzumovat, ale i zamrazit nebo zavařit. A to všechno ještě před sklizní jahod, malin nebo rybízu.

(bras)

Mohlo by vás zajímat: 

Sběr rakytníkových plodů je kvůli trnitým větvím spíš očistec. Pokud ale vytrváte a sklizeň šikovně zpracujete, budete mít dostatečný přísun céčka a dalších vitamínů na celý rok

Rakytník obsahuje 10x více vitamínu C než pomeranč. Jak ho pěstovat?

Rostou jako z vody

Nejčastější chyba u živého plotu. Děláte ji také?

Článek je zařazen v:
Reklama