21. května 2015 04:57
Markéta ZídkováChcete vidět sto let starou bonsaj? Vyrazte na výstavu bonsají do Troje v Praze
Bonsaj je rostlina jako každá jiná.
Poznávacím znamením bonsají je místo, ve kterém rostou, ať už se jedná o misku, kámen nebo dřevo. Když budete při jejím pěstování dodržovat pár základních pravidel, budou bonsaje ozdobou vašeho bytu či zahrady. Jak na to, se dozvíte na mezinárodní výstavě bonsají v trojské botanické zahradě, kterou je možné navštívit do neděle 24. května.
„Jeden moudrý muž kdysi řekl, že největším zahradnickým mistrovstvím je zálivka. A to platí u bonsají dvojnásob. Protože se bonsaje pěstují v mělkých miskách, je potřeba vodu dolévat. Kromě vody potřebuje bonsaj také hnojivo a dostatek světla. Proto je důležité místo, kde bude bonsaj stát. To vybíráme podle pravidla: správné umístění je to, které vyhovuje bonsaji, ne to, které se hodí nám,“ radí Petr Herynek, kurátor výstavy.
Na výstavě bonsají, která se letos koná již po desáté, se nejen dozvíte, jak o bonsaje pečovat, jak je stříhat nebo zalamovat, ale uvidíte také mnoho zajímavých exponátů. Ty jsou nejen z Čech, ale také ze Slovenska, Polska a Maďarska. „Tropický dužnatý strom líčidlo dvojdomé má fialové plody, které v dávných dobách používaly indiánky jako líčidlo. Konkrétně si s nimi malovaly oči.
Zajímavá je také bonsaj ze smrku ztepilého, jehož větve vyrostou o zhruba čtyři centimetry ročně. Tato konkrétní bonsaj má téměř 70 let, což je úctyhodný věk. Nejstarší bonsaje, které jsou na výstavě k vidění, se chlubí až sto lety,“ říká Herynek.
Novinkou jsou na výstavě bonsají i trávníkové koule zavěšené na stromě či noční provázení, kdy bonsaje osvěcují lucerničky. Výstava bonsají se koná pod záštitou Velvyslanectví Japonska v České republice a ve spolupráci s Česko-japonskou společností.
(web)
Mohlo by vás zajímat: