Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Chcete vidět sto let starou bonsaj? Vyrazte na výstavu bonsají do Troje v Praze

Bonsaj je rostlina jako každá jiná.
Vydáno: 21.05.2015
Výstava bonsají v trojské botanické zahradě trvá do neděle 24. května
Výstava bonsají v trojské botanické zahradě trvá do neděle 24. května Autor: Botanická zahrada Hl. m. Prahy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Poznávacím znamením bonsají je místo, ve kterém rostou, ať už se jedná o misku, kámen nebo dřevo. Když budete při jejím pěstování dodržovat pár základních pravidel, budou bonsaje ozdobou vašeho bytu či zahrady. Jak na to, se dozvíte na mezinárodní výstavě bonsají v trojské botanické zahradě, kterou je možné navštívit do neděle 24. května.

„Jeden moudrý muž kdysi řekl, že největším zahradnickým mistrovstvím je zálivka. A to platí u bonsají dvojnásob. Protože se bonsaje pěstují v mělkých miskách, je potřeba vodu dolévat. Kromě vody potřebuje bonsaj také hnojivo a dostatek světla. Proto je důležité místo, kde bude bonsaj stát. To vybíráme podle pravidla: správné umístění je to, které vyhovuje bonsaji, ne to, které se hodí nám,“ radí Petr Herynek, kurátor výstavy.

Trávníkové koule Foto:

Na výstavě bonsají, která se letos koná již po desáté, se nejen dozvíte, jak o bonsaje pečovat, jak je stříhat nebo zalamovat, ale uvidíte také mnoho zajímavých exponátů. Ty jsou nejen z Čech, ale také ze Slovenska, Polska a Maďarska. „Tropický dužnatý strom líčidlo dvojdomé má fialové plody, které v dávných dobách používaly indiánky jako líčidlo. Konkrétně si s nimi malovaly oči.

Zajímavá je také bonsaj ze smrku ztepilého, jehož větve vyrostou o zhruba čtyři centimetry ročně. Tato konkrétní bonsaj má téměř 70 let, což je úctyhodný věk. Nejstarší bonsaje, které jsou na výstavě k vidění, se chlubí až sto lety,“ říká Herynek.

Novinkou jsou na výstavě bonsají i trávníkové koule zavěšené na stromě či noční provázení, kdy bonsaje osvěcují lucerničky. Výstava bonsají se koná pod záštitou Velvyslanectví Japonska v České republice a ve spolupráci s Česko-japonskou společností.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Gazánie má celou škálu odstínů

Vytvořte si na balkoně Středomoří. Rostliny, které snesou žár

Orchideje jsou jedny z nejkrásnějších pokojových rostlin

Proč někomu kvetou orchideje a někomu ne? Poradíme, co udělat, aby kvetly

Článek je zařazen v: bonsaje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama