Zahrada

30. března 2014 13:13

Markéta Zídková

Guerilla gardening

Pomsta naštvaného zahradníka? Ne, jen guerilla gardening.

V roce 1973 se v betonové džungli New Yorku zrodilo hnutí, které začalo vést partyzánskou válku s netečností úřadů i obyvatel města. Na betonových a asfaltových plochách, v oknech opuštěných budov, kolem ohrad a zdí skladišť a továren se přes noc začaly objevovat truhlíky s květinami, stromky a keře, trsy trávy nebo bylinky. Vznikl guerilla gardening – hnutí, které chtělo lepší svět a místo zbraní vzalo do ruky hlínu, lopatku a kytky.

Většinou v noci, tajně a často s rizikem perzekuce se guerilloví zahradníci od Portugalska po Čínu, ale také na jihu Afriky, v Latinské Americe nebo v Kanadě vydávají do ulic, aby bojovali proti jednotvárnosti a šedi velkých měst. Hnutí není nijak organizované a v řadě zemí najdete hned několik organizací, které se k němu hlásí.

Výjimkou není ani Česko. V Praze se tak vloni začaly objevovat květiny vysazené ve starých ošoupaných botách, v Brně zase aktivisté „zaútočili“ slunečnicemi na prostranství před Janáčkovým divadlem.

Guerilloví zahradníci si na internetu vyměňují návody na výrobu „osevních bomb“ (sáčky se semeny odolných rostlin, která můžete nenápadně sypat třeba podél betonového chodníku), jednoduchých zavlažovacích systémů (někdy stačí nechat u macešek trčících z pukliny v asfaltu ceduli s nápisem „prosíme, zalévejte nás“) i užitečných tipů pro vyjednávání s městskou policií a úřady.

(mir)

Úvodní fotografie díky:

Foto: www.igpoty.com


Přečtěte si také