21. listopadu 2015 05:20
Klára BeščecováJak správně vybrat sněhovou frézu
Zatím to sice na sněhovou nadílku nevypadá, ale vždy je lepší být připraven, než pak litovat.
Přívaly sněhu nás opět mohou potkat i ve městech. Jak si s nimi poradit pomocí moderní techniky? Sněžné frézy se liší podle výkonu motoru, šíře a výše záběru, typu šneku, který nabírá sníh, vzdálenosti odhozu sněhu a především podle množství a kvality sněhu, se kterým si poradí. Zejména na základě těchto kritérií vybíráme frézu, která bude našim potřebám nejlépe vyhovovat. Co musíte vědět při výběru frézy? Nabídka sněžných fréz je velice široká a proto nemusí být lehké se v ní orientovat.
Jakou variantu – benzín nebo elektrika
Stejně jako sekačky na trávu, i frézy existují v elektrické či benzinové variantě. Jejich vhodnost záleží především na množství napadaného sněhu. Pokud se odklízí čerstvě napadaný sníh v malém množství, postačí fréza elektrická. S větší sněhovou pokrývkou si však elektrická fréza neporadí. S benzínovým motorem sněžná fréza dokáže udržet vysoký výkon a otáčky i vnáročných podmínkách.
Frézy - Obrázek 1 Zdroj: thinkstockphoto.com
Jednostupňovou nebo dvoustupňovou
Benzínové frézy můžeme najít ve dvou variantách - jednostupňové a dvoustupňové. Jednostupňové benzínové frézy se hodí na odklízení čerstvě napadaného sněhu například z chodníků. Pro ušlapaný sníh však vhodné nejsou, protože ho jejich gumový šnek nedokáže odkrojit. Výhodou je však jejich malá hmotnost a snadná ovladatelnost. Dvoustupňové frézy disponují pilovitým šnekem, který odstraní i uježděný, mokrý či přemrzlý sníh. Navíc jsou schopné pracovat na všech typech povrchů – zpevněných i nezpevněných.
Jaké jsou zásady bezpečné práce se sněhovou frézou?
„Pro bezpečný provoz sněhové frézy se stačí držet stručného manuálu stroje a zdravého rozumu,“ míní Radovana Bureše ze společnosti Briggs&Stratton. „Divili byste se, kolik zákazníků si návod před prvním použitím vůbec nepřečte,“ doplňuje a vypočítává nejčastější prohřešky vůči bezpečnému provozu.
Frézu čistěte opatrně
Nejčastější bezpečnostní riziko vzniká při čištění frézy od zbytků sněhu. Než se do čištění frézy pustíte, bezpodmínečně vypněte motor a ujistěte se, že pohyblivé části jsou zcela v klidu. Nikdy vnitřek frézy nečistěte rukou, ale použijte například smetáček. Aktuální modely fréz jsou vybaveny bezpečnostní funkcí detekující přítomnost obsluhy.
Frézy - Obrázek 2 Zdroj: thinkstockphoto.com
Odhoz sněhu směřujte na bezpečné místo, nechte si rezervu
„Při odhazování sněhu může fréza neočekávaně vymrštit kousky ledu či drobné kamínky. Z bezpečnostních důvodů tedy směřujte výhozový komín pryč od čehokoli, co by se mohlo poškodit a to sdostatečnou rezervou,“ doporučuje Bureš. Sněhovou frézu také nikdy nepoužívejte za snížené viditelnosti nebo při nedostatku světla, protože pak by posouzení bezpečného výhozu mohlo být problém. „Dejte také pozor, aby se vám příliš volný oděv nezamotal do běžícího stroje,“ doplňuje odborník. Pevná obuv s protiskluzovou podrážkou by měla být samozřejmostí a výrazně pomůže kbezpečnému a efektivnímu provozu frézy.
Spalivem zacházejte zodpovědně
„Palivo nikdy nelijte do horkého či běžícího motoru. Důležité pravidlo zní: motor vždy vypněte a nechte vychladnout alespoň dvě minuty,“ varuje Bureš.
Pokud se budete držet těchto několika základních pravidel, výrazně snížíte riziko úrazu či škody na majetku.
(web)
Mohlo by vás zajímat: