Granátové jablko: Jak jíst a pěstovat ovoce lásky, krásy a zdraví

Granátová jablka se dříve prodávala pouze v době Vánoc, dnes si je můžeme koupit a dopřát kdykoli. Dobře totiž vypadají a mohou posloužit jako dekorace, ale především jedinečně chutnají a po všech stránkách nám prospívají. Granátové jablko je pozoruhodné purpurově červené ovoce, které je odnepaměti spojováno s láskou, plodností, krásou a zdravím. Tak například podněcuje chuť na sex, mužům zvyšuje hladinu testosteronu, má výjimečné schopnosti hydratovat pl

Granátové jablko je plod granátovníku obecného neboli marhaníku granátového (Punica granatum), který roste předevšímve Středomoří. Granátové jablko je velké zhruba 12 cm. Zralá slupka je většinou purpurově červená, silná, tvrdá a hořká – a tudíž nepoživatelná. Pod slupkou je6 až 12 pouzder a v nichvíce než 600 zrníček (jadérek, semínek). Růžová, částečně průsvitná dužina obsahuje zhruba 75 % vody, okolo 22 % cukrů, vitaminy A, B,C, K a takéželezo, fosfor,vápník, sodík, draslíknebocukry a kyselinu citronovou.Konzumace zrníček tělo zásobuje rozpustnou i nerozpustnou vlákninou, tříslovinami, aminokyselinami a nenasycenými mastnými kyselinami.

Účinky granátového jablka

Granátové jablko je účinnýmantioxidantem, brání usazování toxinů vtěle, skvěle čistí játra a ledviny, zlepšuje trávení, pomáhá udržovatvdobré kondici kardivaskulární systém, pomáhá při chudokrevnosti, reguluje krevní tlak a přirozeně posiluje imunitní systém. Podporuje také činnost nervů, svalů i rychlejší spalování tuků.Hojí poraněnou kůži, má jedinečné schopnosti hydratovat, tonizovat a vyživovat pokožku, proto našlo využití vkosmetice.

Granátové jablíčko podněcuje touhu a libido, takže působí jako přírodní afrodiziakum. Má skvělý vliv na ženský i mužský organismus a zlepšuje sexuální život. Díky pojídání granátového jablka si muži spolehlivě zvýší si hladinu testosteronu. Ne nadarmo je považováno za symbol plodnosti.

7 pravidel, jak granátovník pěstovat

  1. Granátovník neboli marhaníkgranátový (Punica granatum) nesnese mrazy, ale dá se u nás pěstovat jako pokojová nebo přenosná rostlina, i když plodů se v našich podmínkách nedočká každý. Je velmi dekorativní svým listem a květem. Má spoustu šarlatově červených květů v průměru 4–5 cm. Kvete od května do září, plody dozrávají postupně koncem září a v říjnu. Pokud granátovník u nás plodí, tak nejdříve posedmi letech.
  2. Granátovník si můžeme koupit nebo namnožit řízkováním – jako řízky je třeba odebrat větvičky zpředchozího roku odélce 20–30cm, nikdy ne nové výhony.
  3. Zkusit můžeme také vypěstovat rostlinu ze semen. Vybereme si hodně vyzrálý plod, semena vyjmeme z dužnatých obalů a necháme buď 2 dny ve vlažné vodě, nebo několik dní vlednici, tím zvýšíme klíčivost. Potom je důkladně očistíme oddužiny, abyvsubstrátu nezahnívala a vysejeme do substrátu. Nejlépe klíčí při teplotě 22–28 °C .
  4. Granátovník nejlépe prospívá vlehké, propustné a výživné půdě, ideální je zahradnický substrát smíchaný s pískem.
  5. V období vegetace pravidelně zaléváme a přihnojujeme univerzálním hnojivem, aby rostlina lépe kvetla. Slabé výhonky vystřihujeme a tvarujeme pěknou korunku, buď jako keř, nebo jako stromeček.
  6. Granátovník potřebuje letnění na sluncem zalité zahradě, balkoně nebo terase. Ven rostlinu dáváme zásadně až v druhé polovině května, kdy už nehrozí jarní mrazy..
  7. Zpět do interiéru umístíme granátovník zhruba vpolovině října a dáme ho místnosti o teplotě 5–15 °C. Přes zimu rostlině opadají listy, takže omezíme zálivku na minimum a nehnojíme. Klidně ho můžeme dát i do sklepa nebo tmavé chodby, tma mu nevadí. Na jaře rostlinu přesadíme do většího květináče.

Jaké granátové jablko vybrat v obchodě

U kterého plodu nás uvnitř čekajíopravdu šťavnatá zrníčka? Plod musí být zralý, nesmí být nikde pomačkaný, seschlý, otlačený nebo jinak poškozený. Slupka musí být lesklá, hladká a pevná. Pozor na plody, které jsou plesnivé kolem stopky. Doma ho uskladníme na suchém a tmavém místě, můžeme ho dát do lednice.

Jak zgranátového jablkadostat zrníčka

Vyloupat zrníčka je docela fuška, ale když si najdeme svou metodu, půjde to snadno. Existuje hodně způsobů, nicméně vkaždém případě je nezbytné odstranit vnitřní světlou slupku, která je hodně hořká. Pokud granátové jablko ochutnáváme poprvé, měli bychom si dávat dobrý pozor naoblečení. Šťáva je totiž z textilu prakticky neodstranitelná.

  • Nejznámější způsob je plod přepůlit a vybrat z něj zrníčka lžící nebo vyklepat silou.
  • Osvědčené je narušit nožem slupku a následně plod postupně opatrně oloupat ručně.
  • Granátové jablko rozřízneme na čtyři dílky azrníčka postupně vyloupeme – plod jen nařízneme!
  • Mezi hodně používaný způsob patří odříznutí horní části jablíčka.Po řezu se objeví tvar nepravidelné hvězdičky. Slupku plodu nařízneme v místě prázdného (bílého) políčka. Nůž pak zabodneme do bílého středu a mírně pootočíme – granátové jablko se rozdělí na dílky, ze kterých zrníčka už snadno vyloupeme.

Granátovéjablkov kuchyni

Granátová jablka se nejčastěji konzumují čerstvá, protože tak je zaručené uchování zdraví prospěšných látek. Používá se dužina ise zrníčky. Chutnají skvěle bez jakékoliv úpravy, vylepší dezerty, moučníky a zákusky,zmrzliny, müsli, jogurty, pudinky, hodí se do ovocných i zeleninových salátů. Připravují se z nich šťávy, sirupy, limonády, smoothie, alkoholické i nealkoholické koktejly. V teplé kuchyni se používají k masu, zejména grilovanému, zelenině, rybám a zvěřině.

Jak udělat domácí grenadinu

Asi nejznámější je u nás grenadina, sladký sirup z granátových jablek, který se nejvíc užívá k přípravě míchaných alkoholických koktejlů a domácích limonád. Ze zrníček 4 velkých granátových jablek přes plátno vymačkáme šťávu, kterou nalijeme do lahve a necháme přes noc vledničce. Druhý den přelijeme šťávu bez sedliny, přidáme 2 lžíce citronové šťávy a cukr – na hrnek šťávy půl hrnku cukru. Pak při mírné teplotě pomalu přivedeme k varu a 5 minut povaříme. Sejmeme a necháme vychladnout. Pak přelijeme do lahví, pevně uzavřeme a skladujeme vlednici.

Mohlo by vás ještě zajímat:


Přečtěte si také