návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Muchomůrka zelená a pavučinec plyšový jsou dvě nejnebezpečnější jedovaté houby

Lenka Odstrčilová , Vydáno: 27.07.2021
Muchomůrka zelená, nejjedovatější a nejnebezpečnější houba podzimního lesa
Autor: istock.com Muchomůrka zelená, nejjedovatější a nejnebezpečnější houba podzimního lesa
Našim nejjedovatějším houbám vévodí muchomůrka zelená a méně známý pavučinec plyšový. Varování před muchomůrkou zelenou je potřeba pořád opakovat, protože tahle nebezpečně potměšilá houba má na svědomí každoročně desítky obětí. Pavučinec plyšový díky relativní vzácnosti nezpůsobí mnoho otrav, jedná se ale o naši nejnebezpečnější a nejzákeřnější houbu. Prozradíme, jak tyhle houby-zabijáky poznáte i jaké jsou příznaky otravy.

reklama

Muchomůrka zelená

Nejjedovatější a také nejnebezpečnější houbou, na kterou můžeme v lese narazit, je muchomůrka zelená, resp. muchomůrka hlíznatá (Amanita phalloides). Nejčastěji ji najdeme v listnatých a smíšených lesích, především pod duby, habry a buky, objevuje se i v borových lesích. Roste na celém našem území od července až do listopadu.

Muchomůrka zelená má dva veledůležité určující znaky: kalich smrti a bílé lupeny
Autor: Archenzo – Vlastní dílo Muchomůrka zelená má dva veledůležité určující znaky: kalich smrti a bílé lupeny

Jak muchomůrka zelená vypadá

Klobouk je paprsčitě žíhaný a má hladké okraje, může být olivový, žlutozelený, hnědozelený i bílý, v průměru má 5–15 cm. Třeň je pevný a hladký, na bázi má zřetelnou vakovitou hlízu, která je obalena bílou pochvou, v horní části je bílý blanitý prsten, který může v dospělosti odpadnout. Lupeny a dužina jsou bílé. Muchomůrka zelená příjemně voní.

Muchomůrka zelená, resp. muchomůrka hlíznatá (Amanita phalloides) roste na celém našem území od července až do listopadu
Autor: Jaroslav Vanča Muchomůrka zelená, resp. muchomůrka hlíznatá (Amanita phalloides) roste na celém našem území od července až do listopadu

Proč je muchomůrka zelená tak nebezpečná

Jediná houba se může stát smrtelnou dávkou pro několik lidí. Plodnice obsahuje vysoké koncentrace nebezpečných alkaloidů, nejzákeřnějšími jedovatými látkami jsou falotoxiny a amatoxiny.

Muchomůrka zelená je nejen prudce jedovatá, ale zásadním problémem je i to, že se příznaky otravy projeví až v době, kdy již došlo k nevratnému poškození vnitřních orgánů, přičemž prvními zasaženými jsou játra a pak ledviny. Jakási potměšilost této muchomůrky tkví i v její údajně lahodné chuti – většina přeživších pacientů potvrdila, že si na jídle, připraveném z muchomůrky zelené, velmi pochutnala,“ uvádí mykolog Jaroslav Vanča.

Příznaky otravy muchomůrkou zelenou

První příznaky otravy se objevují zhruba po 10 hodinách, někdy  dokonce až po 24 hodinách. Začínají intenzivním zvracením a průjmem, doprovázeným prudkými bolestmi břicha. Pokud včas nedojde k vhodné terapii, hrozí doživotní následky i smrt.

Co dělat, když už muchomůrku zelenou sníme 

  1. Především musíme vypít velké množství neslazené a neperlivé minerálky.
  2. Pokusíme se o vyprázdnění žaludku zvracením drážděním v krku či pitím teplé vody.
  3. Zároveň s postiženým je třeba dopravit do nemocnice i nesnědené zbytky hub, případně vzorek jeho zvratků, což umožní nasadit správnou léčbu.
Hřib satan

Jak poznat hřib satan a další jedovaté hřiby

Václavky můžeme sbírat od září do prosince

Václavky jsou jedovaté houby. Přesto je jíme. Jak václavky připravit, aby vám neublížily?

Možná záměna muchomůrky zelené s jedlými houbami

Nejčastěji se muchomůrka zelená může zaměnit se žampiony (pečárkami), méně s už poměrně hodně odlišnými masáky, čirůvkami, bedlami nebo zeleně zbarvenými holubinkami. Má dva důležité určující znaky: kalich smrti a bílé lupeny.

Kalich smrti

Muchomůrka zelená má na bázi části třeně bílou blanitou pochvu, nazývanou kalich smrti. Jedná se o pozůstatek blanitého obalu, který v mládí kryje celou plodnici. Tím se odlišuje od žampionů a dalších hub. Ovšem při neopatrném sběru si tohoto veledůležitého určovacího znaku nemusíme všimnout, protože zůstane v zemi.

Bílé lupeny

Lupeny pod kloboukem zůstávají i v dospělosti čistě bílé, což ji spolehlivě odlišuje od žampionů, které mají lupeny slabě růžové, ve stáří až hnědé.

Nejčastěji se muchomůrka zelená může zaměnit se žampiony (pečárkami), méně s už poměrně hodně odlišnými masáky, čirůvkami, bedlami nebo zeleně zbarvenými holubinkami
Autor: istock.com Nejčastěji se muchomůrka zelená může zaměnit se žampiony (pečárkami), méně s už poměrně hodně odlišnými masáky, čirůvkami, bedlami nebo zeleně zbarvenými holubinkami

Pavučinec plyšový

„Zdálo by se, že jedovaté houby pořád zůstávají jedovatými a jedlé jedlými. Tak, jak jsme se to učili a jak jsme se to dozvídali v populárních atlasech hub. Ovšem věda, především analytická chemie či molekulární biologie nezahálí, a všelicos může být jinak. Ne, že by současné výzkumy cokoli ubraly na jedovatosti jedovatých hub, spíše ještě další přibyly. K nim patří pavučinec plyšový (Cortinarius orellanus), smrtelně jedovatá houba, která byla až do roku 1958 považována za jedlou. První otrava byla u nás prokázána až roku 1977,“ říká mykolog Jaroslav Vanča.

pavučinec plyšový (Cortinarius orellanus), smrtelně jedovatá houba, která byla až do roku 1958 považována za jedlou
Autor: istock.com pavučinec plyšový (Cortinarius orellanus), smrtelně jedovatá houba, která byla až do roku 1958 považována za jedlou

Kde pavučinec plyšový roste a jak vypadá

  • U nás naštěstí pavučinec plyšový neroste příliš hojně.
  • Můžeme ho najít v listnatých a smíšených lesích pod buky, duby, lískami, méně často pod smrky a borovicemi v létě a na podzim.
  • Poznáme ho podle 3–10 cm širokého, rezavě až skořicově hnědého klobouku a lupenů stejné barvy, které jsou s kloboukem v mládí spojeny pavučinovým závojem.
  • Třeň je válcovitý, podélně vláknitý, žlutavý, poraněním a stářím hnědne.
pavučinec plyšový poznáme podle rezavě až skořicově hnědého klobouku a lupenů stejné barvy
Autor: istock.com pavučinec plyšový poznáme podle rezavě až skořicově hnědého klobouku a lupenů stejné barvy

Proč je pavučinec plyšový tak zákeřný

„Přestože díky relativní vzácnosti a faktu, že se ani vzdáleně nepodobá jakékoli jedlé houbě, nezpůsobí mnoho otrav, jedná se o naši nejnebezpečnější houbu vůbec! Obsahuje totiž látku orellanin, komplex deseti sloučenin, jedovatějších než toxiny muchomůrky zelené,“ vysvětluje mykolog a pokračuje: „Její zákeřnost spočívá ve velmi dlouhé době latence, tedy stavu bez chorobných příznaků. Může trvat 2 až 3 týdny, nejdelší u všech otrav houbami. Je znám dokonce i případ úmrtí až po 161 dnech po požití této houby! Postižené pak pochopitelně nenapadne spojovat své potíže s požitím houby, což značně ztěžuje diagnostiku a léčbu. Houba způsobuje nevratné zastavení funkce a destrukci ledvin, přičemž protijed není známý a postižení tak umírají po dlouhé týdny až měsíce.“

Vše, co chcete vědět o houbách je v našem speciálu 

O houbách by vás mohlo ještě zajímat:

Krásný hřib žlučník neboli hořčák není jedlý, ale je léčivý

Krásný hřib žlučník neboli hořčák se nedá jíst, ale může léčit

Hořký hřib kříšť si můžeme splést s jedlými hřiby kovářem a kolodějem, ale i jedovatým hřibem satanem

Hořký hřib kříšť si můžeme splést s jedlými hřiby kovářem a kolodějem i jedovatým satanem

Muchomůrka červená je nejkrásnější a nejznámější jedovatá houba

Muchomůrka červená: Co jste možná o nejznámější jedovaté houbě nevěděli...

Kozák je výborná houba s jedinou vadou na kráse

Kozák je výborná houba s jednou jedinou vadou. Jak ho poznat a připravit houbový věnec?

Krásné křemenáče jsou houby takřka dokonalé: Jak je poznat, kde je hledat a co s nimi dělat

Křemenáče jsou takřka dokonalé houby. Jak je poznat, kde je hledat a co s nimi dělat

Představujeme nejznámější jedlé houby našich lesů

Nejznámější jedlé houby našich lesů aneb co Čech, to houbař

Klouzky: Stoprocentně jedlé a dobré podzimní houby

Klouzky: Bez výjimky jedlé a dobré podzimní houby

Hřib hnědý je nejznámější i nejoblíbenější česká jedlá houba

Hřib hnědý: Nejznámější česká jedlá houba chutná skvěle

Hřib žlutomasý (Xerocomus chrysenteron) nebo babka: nejoblíbenější jedlá houba a nejsbíranější hřib u nás

Hřib žlutomasý neboli babka je nejoblíbenější jedlá houba

Bílé hřiby alias praváci: Představujeme neznámější hřib smrkový, nejpopulárnější hřib dubový a nejvzácnější hřib borový

Bílé hřiby neboli praváci. Nejznámější je hřib smrkový, nejoblíbenější dubový a nejvzácnější borový

reklama

Článek je zařazen v: jedovaté houby , podzimní jedovaté houby , smrtelně jedovaté houby , muchomůrka zelená , pavučinec plyšový , jak rozpoznat jedovaté houby

reklama

Přečtěte si také