Zahrada

23. dubna 2016 06:00

Markéta Zídková

Jakou výživu potřebují kojící a březí feny? A co štěňata?

Pro březí a kojící feny se používají granule pro štěňata.

Stejně jako lidé, i psi v každé fázi svého vývoje potřebují jinou stravu, jiné množství bílkovin, vitaminů a minerálů. Odborník na výživu psů Martin Pučálka odpovídá na tři časté dotazy chovatelů:

Jaká strava je nejlepší a nejzdravější pro štěňata?

U štěňat je správná výživa zásadní pro jejich další zdravý vývoj. Proto by majitelé štěňat měli sáhnout po nejlepších produktech na trhu. Důležité je, aby krmivo pro štěně mělo optimální množství bílkovin – aby nerostlo moc rychle nebo naopak pomalu. Pro větší plemena je ideální množství bílkovin okolo 27 %, u menší plemen okolo 30 %. Důležité ale je, aby velká část bílkovin byla ze živočišných zdrojů. Pes je masožravec a nejlépe tráví hlavně živočišné bílkoviny. V rámci správné výživy u štěňat, a koneckonců i u dospělých psů, je také důležité krmení v pravidelný čas. U nejmenších štěňat klidně 4x denně, u větších 2–3x denně a u dospěláků 2x denně. Důležité je myslet na to, že pejsek potřebuje před i po jídle chvilku klid. Optimální je 30 minut.

Jak má vypadat správná výživa březí feny

Zde platí stejná pravidla jako u štěňat. Pro březí a kojící feny se používají granule pro štěňata. Jsou více kalorické a mají více živin. Štěněčí věk a březost se považují za období větší fyzické zátěže a proto se používají granule s vysokou výživností a velkým obsahem vitamínů a minerálů. Během březosti, což je obvykle 63 dnů, je dobré i trochu zvýšit krmnou dávku. Vždy je lepší, když má fenka pro růst svých štěňat “kde brát”.

Můj pes trpí nadváhou, jak proti ni nejlépe bojovat?

Nadváha je pro psy ze zdravotního hlediska velmi nepříjemná, jedná se o velkou zátěž pro klouby, a zhoršuje kvalitu jejich života. Pro psy, kteří mají problém s nadváhou nebo k ní mají tendence, existují speciální granule typu light. Majitel pejska má pak na výběr ze dvou variant. Za prvé snížit krmnou dávku standardních granulí nebo právě sáhnout po speciálních granulí typu light, které mají menší množství tuku a vyšší množství vlákniny. V období diety je též důležitý důkladný pitný režim. Se změnou stravy je klíčové také změnit životní zvyklosti. Určitě není dobré pejskovi dávat cokoliv od stolu nebo ho často krmit pamlsky. Zároveň je nutné zvýšit energetický výdej pejska. Pokud tomu nebrání zdravotní stav pejska, prodlužte procházky a choďte s ním častěji ven.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také