Zahrada

19. února 2016 05:26

Markéta Zídková

I psi trpí paradentózou. Jak často byste jim měli čistit zuby?

Nepodceňujte správnou zubní hygienu u zvířat.

Už jste někdy slyšeli, že by se psovi měly čistit zuby? Ale měly. Nezdravé zuby nebo zanícené dásně mohou psovi přinést nepříjemné chvilky. Důležité je volit správné pamlsky, vhodné dentální pomůcky a samozřejmosti by měla být i občasná profesionální zubní hygiena.

Čistý a zdravý chrup je pro psa stejně důležitý jako pro nás, a měli bychom mu proto věnovat dostatečnou péči. Varovnými signály u psa jsou nateklé až krvavé dásně, zkažený dech, žlutohnědý povlak na zubech či potíže během kousání. Nejvíce na zubní problémy trpí malá a střední psí plemena.

Samozřejmě nemusíte psovi čistit zuby každé ráno a večer, ale občasné pročištění tlamy je nezbytné. Zubní kámen může díky nahromadění minerálních látek způsobit bolestivé záněty dásní, u starších psů pak vypadání zubů či celkové špatné zdraví organismu. Dobrou domácí péčí o psí chrup také předcházíte nepříjemnému odstraňování zubního kamene pod narkózou u veterináře. Samotné čištění ale již zubní kámen neodstraní, působí hlavně preventivně, takže pokud již pejsek trpí na zánět dásní či zubní kámen, je nutné ho odstranit ultrazvukem u specialisty.

Důležitý je výběr pamlsků

Se zubní hygienou je důležité začínat již od štěněčího věku, aby si pejsek na čištění zvykl a bylo pro něj samozřejmostí. Nejlépe od třetího měsíce. Pro důkladné čištění používejte speciální gumové kartáčky, které se navlečou na prst. Mějte pasty určené pouze psům, ty lidské mohou nepříjemně dráždit zvířecí žaludek. Čištění s kartáčkem je dobré jednou až dvakrát do týdne, vždy po krmení. Používat můžete i speciální osvěžující gely a pěny, které pomáhají od nepříjemného zápachu a navíc chrání zuby před zubním kamenem a povlakem. „Pokud máte již staršího psa, který nesnese čištění kartáčkem, tak dobrou alternativou jsou speciální přírodní preparáty, které můžete přidat do krmiva. Výborné jsou například sypké přípravky s obsahem mořské řasy a s enzymy. Důležité je také, aby pes pravidelně žvýkal funkční pamlsky,“ říká Martin Pučálka, odborník na výživu psů a koček.

Jako doplněk pro zdravý chrup se doporučují používat žvýkací pamlsky. „V poslední době se velmi osvědčily přírodní pamlsky z buvolů. Nejedná se však o pamlsky typu kůže, ale skutečně funkční pamlsky, které pomáhají odstranit zubní plak a kámen. Optimální je též používání extrudovaných granulí. Tím, že jsou tvrdé, musí pejsek granule kousat a tím si udržuje chrup. Pokud máte psa ve štěněčím věku, tak granule můžete trochu namáčet. U štěňat také není doporučováno používat žvýkací pamlsky do přezubení,“ dodává Martin Pučálka.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také