Zahrada

22. června 2020 08:00

Matouš Hartman

Kameny na zahradě... Jak si s nimi pohrát, co z nich vystavět a jak s nimi dláždit

Poslouží jako dekorace, nahradí nudnou zámkovou dlažbu, oživí každý kout zahrady. Kameny se často povalují tam, kde je mít nechceme, zbudou nám po stavbě a tak dále. Dejte jim druhou šanci a proměňte je v opravdovou ozdobu zahrady.

Vydali jsme se na jednu zahradu nedaleko Prahy, kde jsou kameny stejně důležité jako rostliny. Nejenže jimi vydláždili cestičky, zároveň znich udělali skulptury nebo svícny. Vznikl malý prales sdivoce rostoucími květinami, které se derou na světlo mezi kameny.

Cestičky zkamenů

Zdálo by se, že základem je vybrat správné kameny. To platí, ale jen pokud chcete cestičku znášlapných kamenů, které musí být dostatečně velké a placaté. Pokud dláždíte celou plochu cesty, tohle pravidlo neplatí. Můžete použít totiž skoro všechny kameny a ještě je hezky nakombinovat se starými cihlami… Jenom se musíte smířit stím, že cestička nebude zrovna rovná. Za odměnu hezky splyne se zahradou a mezi kameny vyraší rostliny.

Dekorace ze zajímavých kamenů

Pokud se vám podaří sehnat kameny zajímavých tvarů, nechte je vyniknout tak, jak to udělali majitelé naší zahrady. Vytvořili menhiry, na které položili velké oblázky. Zahrada hned vypadá zajímavěji a do budoucna mohou menhiry posloužit jako opora pro popínavé rostliny!

Kameny místo trávy

Majitelé zahrady mají psa, který vurčitých místech, třeba u plotu, nedovolil trávě, aby pokryla půdu. Kameny se ukázaly jako skvělé řešení. Esteticky trávu nahradily. Pes tak může běhat, kudy se mu zachce, aniž by zničil trávník.

Kameny také nahradily skomírající trávník pod stromy a ve stinných místech. Místo zeleni tak neubírají, spíš ji zastupují vmístech, kde by se jí stejně nedařilo. Mezi kameny navíc mohou růst odolné rostliny, které si libují ve stinných místech, jako jsou kapradiny.

Bezúdržbová zahrada

Zatímco například u zámkové dlažby musíme plevel vytrhávat, kamenům spíš přidává na kráse. Vzniká tak zdánlivě zanedbaná, ale krásná zahrada, o kterou není třeba se tolik starat. Rostliny začnou žít vlastním životem a přizpůsobí se kamenům.

Podívejte se na všechny nápady do galerie:


Přečtěte si také