Zahrada

13. června 2020 14:00

Simona Sedláčková

Vykračujte si v záplavě květů. Vysaďte mezi nášlapné kameny a schody odolné rostliny

Některé květiny, většinou patří mezi skalničky, dokážou vytvořit během krátkého období nádherné, bohatě kvetoucí koberce, a přitom bývají velmi skromné na podmínky, ve kterých rostou. Využijte této jejich vlastnosti a vysaďte je do mezer mezi kameny, ať už se jedná o schody, nebo zahradní cesty.

Jen si to představte… Ráno vyběhnete do zahrady a celou cestu půjdete mezi rozkvetlými koberci fialových zvonků, růžových nízkých plamenek či nádherně voňavé, růžovofialové mateřídoušky. Tak si to přestaňte jen představovat, a dejte se do sázení!

Plamenka nízká – šídlovitá (Phlox subulata)

Nízké plamenky patří mezi nejrozšířenější skalničky. Jsou velmi nenáročné, velmi dobře snášejí suchá stanoviště a milují slunce. Vykvétají brzy na jaře růžovými, bílými a fialovými kvítky a zvládnou i občasné přišlápnutí celkem bez úhony, výborně se dají využít dokonce i jako náhrada trávníku.

Mateřídouška (Thymus serpyllum)

Trsnatá trvalka nízkého vzrůstu. Má ráda suchou písčitou, propustnou půdu a slunná místa. Vykvétá vkvětnu, známými fialovo-růžovými kvítky. Mateřídouška patří mezi nejvoňavější bylinky, používá se vlidovém léčitelství. Vchladnějších oblastech vyžaduje na zimu zakrytí.

Zvonek karpatský (Campanula carpatica)

Mrazuvzdorná trvalka, pěstovaná většinou jako skalnička. Je vhodná na slunečná stanoviště i do polostínu, vyžaduje půdu bohatou na živiny a pravidelnou zálivku. Kvete od června do srpna, květy mají fialovou, modrou či bílou barvu.

Rožec plstnatý (Cerastium tomentosum)

Velmi oblíbená půdokryvná skalnička vytváří velké a husté polštáře stříbrozelených listů. Má ráda lehké a propustné půdy skyselejším pH, sucho a plné slunce. Na jaře, v květnu vykvétá roztřepenými bílými kvítky, které celou rostlinu téměř zakryjí.

Rozchodník šlahounovitý (Sedum sarmentosum)

Svěže zelený, mrazuvzdorný rozchodník, který vytváří dlouhé šlahouny, které nesou bohatá žlutá květenství. Patří mezi oblíbené trvalkové skalničky, kterým vyhovují skalní štěrbiny sdostatkem humusu a umístění ve stínu. Vykvétá od července do srpna.


Přečtěte si také