Zahrada

12. září 2014 10:40

Markéta Zídková

Kde rostou? Máme pro vás opět aktuální mapku hub k 12. září

Na houby už můžete vyrazit i v Praze.

Aktuální situace v českých lesích k 12. září 2014:

Pražáci a obyvatelé středních Čech ve svém obvodu houby nenacházejí. „V současné době houby rostou podobně jako před týdnem, zejména v jižní části republiky, a taky se docela pěkně rozrostly na celé střední až východní Moravě,“ řekl nám předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa. „Kde nám nechtějí růst, což teda Pražany a lidi v okolí nejvíc zajímá, je Polabí. Tady vůbec nerostou. Ta situace se opakuje už asi čtvrtý týden a je to kvůli tomu, že tato oblast byla dlouhodobě postižena suchem. Je to sucho v půdě – srážky se prostě kumulovaly v jiných oblastech.“

Chcete mít v sezoně každý týden v mailu aktuální mapu výskytu hub? Staňte se členy České mykologické společnosti. Za 100 Kč ročně je vaše.

Podle slov Jaroslava Landy lze růst hub upřesňovat i podle mapy sucha, kterou vydává Český hydrometeorologický ústav. Na mapě sucha jsou modrou barvou označeny oblasti, které nejsou suchem ohrožené, okrovou barvou pak oblasti suché, a ty jsou vidět v Polabí. „Když jsme porovnali mapu sucha s našimi výsledky mapování hub, poměrně dobře to spolu souhlasí. Takže tam, kde je sucho, houby nejsou,“ doplňuje Landa.

KLIKNUTÍM NA MAPKU JI ZVĚTŠÍTE. PAK KLIKNĚTE NA ČTVEREČEK VPRAVO DOLE A DOSÁHNETE MAXIMÁLNÍ VELIKOSTI.

Mapa růstu hub 12. září 2014, Foto: Česká mykologická společnost

Vyznáte se houbách? Otestujte se v naší Encyklopedii.

Co jaké druhy v současnosti lze nalézt? Největší zájem je vždycky o hřibovité houby, lišky, holubinky, ryzce. Houbaře můžeme potěšit, že všechny v současnosti rostou. Rostou všechny druhy hřibovitých snad kromě kolodějů a kovářů, vyrostl také šiškovec černý, rostou klouzky, ale i další vzácnější druhy hřibů, Z holubinek rostou prakticky všechny druhy, roste holubinka nazelenalá, trávozelená, modravá, mandlová, olivová, to jsou jedlé sladké druhy. Roste ryzec pravý či kotrč. Je to skutečně pestrá paleta hub pozdního léta. Houbaři nacházejí i houby, které se na jídlo nehodí, jako hřib žlučový, medotrpký nebo kříšť. Roste i ryzec hnědý, který jako jediný z ryzců je označován za méně jedovatý druh. Můžeme narazit na čechratku podvinutou, která je nebezpečnou houbou, rostou nebezpečné pečárky zápašné. Zatím je méně hub, které rostou v trávnicích.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také