návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Víte, jak rozeznat růžovku neboli masáka od muchomůrky tygrované?

, Vydáno: 24.06.2019
Muchomůrka růžovka
Autor: istock.com Muchomůrka růžovka
Je to velmi chutná houba, ale sbírat byste ji měli jen tehdy, když jste si stoprocentně jistí, že je to ona. Muchomůrku růžovku můžete totiž snadno zaměnit za muchomůrku tygrovanou, jejíž konzumace je životu nebezpečná. Podívejte se na rady, jak houby od sebe rozeznat, ale pokud nejste zkušeným houbařem, raději sbírejte jen jedlé houby, které si nemůžete splést s jedovatými...

reklama

Takový klobouček růžovky osmahlý na kmíně a másle... nebo kousky růžovky v zeleninové polévce! Báječné. Růžovka chutí lehce připomíná maso, proto se jí také lidově říká masák. Mezi muchomůrkami je řada jedlých, jen růžovka neboli masák, odborně muchomůrka růžová (amanita rubescens), je však i chutná. Bohužel je však zaměnitelná s prudce jedovatou muchomůrkou tygrovanou (zvanou také panterová).

Vidíte, jak si jsou podobné? Vlevo růžovka, vpravo muchomůrka tygrovaná
Autor: undefined Vidíte, jak si jsou podobné? Vlevo růžovka, vpravo muchomůrka tygrovaná

Jak poznat růžovku?

Existuje však způsob, jak obě houby bezpečně rozeznat. Základním znakem je límeček neboli prstýnek pod kloboučkem. Ten mají obě dvě, ale muchomůrka růžová má límeček vroubkovaný. Jsou to rýhy podobné těm, jako jsou ze strany na minci. Muchomůrka tygrovaná má límeček vždy hladký. Pokud je tedy límeček hladký nebo si nejste jistí, nikdy houbu neberte!

Muchomůrka růžovka/Amanita rubescens
Autor: Jindřich Votýpka Muchomůrka růžovka/Amanita rubescens

Rozdíl v límečku je zásadním rozlišovacím znakem, dále vám pak napomůže, že růžovka má vždy na sobě růžovou barvu, ať už na kloboučku, nebo na třeni (noze), jako je to vidět na obrázku výše. Ale jen na tento znak se nespoléhejte, rozhodující je límeček.

Muchomůrka tygrovaná (Amanita pantherina)
Autor: Reaperman/Wikimedia Commons; GFDL + CC-BY-SA Muchomůrka tygrovaná (Amanita pantherina)

Určit musíte každou jednotlivou houbu! Může se stát, že v lese narazíte na skupinku hub, určíte tu první a ostatní už jen sesbíráte. A to může být osudová chyba, protože muchomůrka tygrovaná ráda roste dohromady s růžovkou. 

(mar)

Odebírejte také newsletter Primy FRESH. Každý týden do mailu dostanete sezonní recepty a nápady do kuchyně.

Mohlo by vás zajímat:

Kotrč kadeřavý

KOTRČ je chuťově skvělá houba. Co z ní uvařit a jak nám může zdravotně pomoct?

Pečárka zápašná neboli žampion zápašný (Agaricus xanthoderma)

Víte, že existují i jedovaté žampiony? Jak je rozlišit od těch pravých?

reklama

Článek je zařazen v: klobouček růžovky , muchomůrka růžová (amanita rubescens) , Jak poznat růžovku? , houby bezpečně rozeznat , prstýnek pod kloboučkem , houby , růžovka , muchomůrka , jedlé houby , nejedlé houby , jedovaté houby , muchomůrka tygrovaná , houba , sezóna hub , jak na houby , kam na houby

reklama

Přečtěte si také