26. září 2015 06:00
Markéta ZídkováKolem Prahy žádné houby nerostou. Kam vyrazit?
Před námi je prodloužený víkend, milovníci hub jsou dlouhým čekáním na začátek pravé houbařské sezóny už nervózní. Mají v nejbližších dnech šanci na dobrý úlovek?
Mezi koníčky fotoreportéra Kamila Varcollera z Prahy patří fotografování hub. Už léta patří mezi naše přední mykology a každou sezónu prahne po nových obrázcích plodů lesa. Letos je nadmíru smutný. Jeho oblíbené Brdy mu zatím žádnou radost neudělaly a z lesních procházek nosí tak nanejvýš klíšťata.
„Je to k nevíře, ale Středočeský kraj je téměř bez hub. To, co se občas dá najít, jsou spíše dřevokazné houby nebo houby rostoucí na loukách. Ale lesy stále odolávají. Na svém posledním lesním výletě jsem našel pouze jednu pečárku císařskou, která stála za fotografii. Jsem optimista, věřím, že svatý Václav nám naděli podzimních hub plné přehršlí,“ říká Kamil Varcoller.
Dr. Aleš Vít z České mykologické společnosti byl o víkendu na Chodsku, a jak nám prozradil, úlovek byl na tuto dobu velice slabý, ale procházka byla velice příjemná. V košíku měl jenom bedly, několik lištiček a slizáka. Na pravé podzimní houby se teprve čeká. Milovníkům hub doporučuje – buďte trpěliví, houby nás letos zaručeně nezklamou, jen jejich příchod bude o něco opožděn.
Podle informací z České mykologické společnosti se houby kromě západních Čech začaly objevovat i v severních Čechách, kde hojně napršelo. Roste hřib smrkový, dubový, koloděj, klouzky a kozáky. K vidění jsou i druhy z Červeného seznamu, tedy ohrožené druhy, jako například hřib skvrnitý a rovněž méně běžná muchomůrka ježatohlavá. Houby vyrůstají ponejvíc kolem travnatých cest a roklí a také v mechu, kde se drží voda.
Marta Pawlicová
(web)
Mohlo by vás zajímat: