Zahrada

26. srpna 2014 04:32

Markéta Zídková

Krása tvarovaných stromů. Líbil by se vám takový na zahradě?

Tvarovaný strom nemusí být jen malá bonsaj v misce. Hrát si můžete i s vysokým stromem.

Tvarované okrasné jehličnany na zahradě navozují atmosféru dálného východu. Jsou výrazné a stejně jako socha dokážou zahradě dodat punc výjimečnosti. Na okrasných tvarovaných stromech je fascinující to, že nikdy nenajdete dva úplně stejné exempláře. Když si jeden pořídíte, můžete si být jistí tím, že je to originál. Koruny se zpravidla tvarují jako kaskády obláčků či několik zastřižených koulí. Mohou mít na výšku až několik metrů, nejlépe vyniknou jako výrazné solitéry, které okamžitě přitáhnou pozornost návštěvníků. Dobře se esteticky doplňují s nižšími travinami a rostlinami, případně se zajímavým kamenem či skalkou.

Dáme si do zahrady

Pokud o takovém stromu uvažujete, je ideální zvolit druh, který je vhodný pro zdejší klimatické podmínky. Jsou to zejména odolné a nenáročné borovice, jedle a tisy, ale také třeba kryptomerie, národní strom Japonska, nebo cypřišek a jalovec. Umístění každého stromu je třeba dobře promyslet. Na slunci lze pěstovat borovice a jalovce, ale tisy a kryptomerie budou více spokojené na stinnějším místě.

Co potřebuje

Jehličnany mají rády sušší půdu, trvale zamokřenou vysloveně nesnášejí. Proto stromové bonsaje nesázejte do trávníku, který pravidelně zaléváte. Na druhou stranu, ani přílišné sucho by stromům neprospělo. Zálivka zkrátka musí být přiměřená a pravidelná. Nelze ji úplně přerušit ani v zimě, ale nejnáročnější na vodu jsou stromy v horkých a větrných dnech, kdy se vláha rychle odpařuje.

Stromy se prodávají obvykle v dřevěných boxech nebo plastových kontejnerech s hnojivem na několik měsíců. Po zasazení do země už nevyžadují žádnou speciální péči s výjimkou zálivky, hnojení a udržování tvaru, který se často inspiruje bonsajemi dálného východu. Kdo si na pravidelný střih netroufá, může se alespoň z počátku obrátit na specializovanou firmu.

Užitečné pěstitelské rady najdete v naší Encyklopedii.

Atmosféra klidu

Díky asijské inspiraci vyzařují tvarované okrasné stromy atmosféru klidu a vyrovnanosti. Velká stromová bonsaj se však hodí nejenom do zahrad v tradičním japonském stylu, ale do každé okrasné zahrady nebo na terasu. Může být výrazným dekorativním prvkem třeba u vchodu do domu nebo kanceláře, zaujme také jako solitér na větší ploše. Na rozdíl od volně rostoucího stromu máte u stromové bonsaje jistotu, že za pár let nezastíní kvůli prudkému růstu zbytek zahrady – tedy alespoň pokud budete dodržovat zásady pravidelného udržování tvaru.

(mw)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také