Zahrada

25. června 2015 03:34

Markéta Zídková

Krok za krokem: Jak renovovat starou lavičku

Opravit lavičku zvládnete sami.

Přes zimu dostanou venkovní nátěry pěkně zabrat. Pokud jste se ještě nedostali k tomu, abyste je opravili, je nejvyšší čas, ať máte možnost prožít léto venku.

Postup práce při renovaci lavičky

Příprava

1) Pokud to lze, pak je dobré nejprve lavičku rozmontovat na díly. Jen tak lze dobře ošetřit dřevěné i kovové části.

Kovové části

1) Drátěným kartáčem zbavíme kovové díly případné rzi a nesoudržných starých nátěrů. Starší vrstvy, na které je kartáč krátký, lehce přebrousíme smirkovým papírem č. 60–80 nebo brusnou houbičkou.

2) Obroušené části očistíme od prachu a nečistot a odmastíme. Stačí omýt mýdlovou vodou.

3) Osušené části můžeme natřít. Použijte nejprve základovou barvu a pak jeden, spíše dva svrchní nátěry. Na trhu najdete i barvy 2 v 1, které mají funkci jak základové tak svrchní barvy, pak vám stačí jen jedna plechovka.

Dřevěné části

1) Začněme přebroušením dřeva. Stačí použít smirkový papír hrubosti 80–120 nebo brusnou houbičku.

2) Tento krok můžete vynechat, ovšem pro životnost dřeva je ideální napustit dřevo napouštědlem, které obsahuje účinné látky, jež chrání dřevo proti dřevokaznému hmyzu, houbám a plísním a hnilobě, a to ve venkovním prostředí i v interiérech.

3) Finálně natřeme dvě vrstvy svrchní barvy. Podle toho, čím byla lavička natřená, volte svrchní barvu – tedy na syntetiku syntetiku, na vodou ředitelnou barvu opět vodou ředitelnou. Existují však i barvy jako například Balakryl UNI, které lze použít jak na syntetické, tak vodou ředitelné, olejové či lazurovací nátěry.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky dřevo léto lavička nátěr smirkový papír

Přečtěte si také