Zahrada

28. září 2014 06:00

Markéta Zídková

Okrasné traviny vnášejí do zahrady svobodu. Vyberte si svůj druh

Traviny jsou zajímavým architektonickým prvkem zahrad, trvalkových záhonů i skalek.

Svět okrasných trav je neobyčejně bohatý a pestrý. S trochou nadsázky snad můžeme tvrdit, že neexistuje zahrada, ve které by nebylo možné pěstovat alespoň některé vybrané druhy trav.

Trávy pěstujeme především pro jemné, štíhlé, často obloukovitě prohnuté listy, ale také pro květenství – klasy a laty. Není nic krásnějšího než zrající klasy trav, které jsou zlatavým symbolem pozdního léta a navozují podzimní nostalgii. Suché laty mohou být zajímavým zpestřením suchých květinových aranžmá. Protože jsou nejkrásnější na podzim, zdobí je také podzimní jinovatka a šustění ve větru oživuje zimní zahradu.

Proč je pěstujeme

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.Každá zahrada má alespoň kousek krátce střiženého, svěže zeleného trávníku. Ale okrasné traviny jsou něco zcela jiného. Jsou také součástí trvalkových záhonů, skalek či modravé hladiny zahradního jezírka. Neohromí nás sice barvou a velikostí svých květů, protože jejich květy jsou drobné a nenápadné. Ani hmyz je nevyhledává, protože jsou opylovány větrem.

Okrasné trávy jsou ale vynikajícím architektonickým prvkem, který doplňuje a zjemňuje trvalkové výsadby. Některé z oblíbených druhů trávy, a to nejen bambusy, můžou být i významným dominantním prvkem. Jejich použití ozdobí každou skalku a dodá jí charakter blízký přírodě. Výborně doplní také nádoby, misky, koryta.

Jsou tady od nepaměti

Trávy skýtají okrasu i obživu. S různými druhy se setkáme prakticky na všech stanovištích – na loukách, v lesích, u vody jak u nás, tak i v cizině. Trávy také podle některých vědců stály na počátku éry savců. Objevují se totiž na konci druhohor a jejich rozšíření výrazně změnilo tehdejší ekosystémy a vytlačilo do zapomnění rostliny, které byly základem jídelníčku dinosaurů.

Dělení travin

Okrasné traviny rozdělujeme do několika skupin a to podle toho, jak jsou vzrostlé a jaké podmínky pěstování vyžadují.

Trávy pro solitérní výsadbu

Vysoká stébla trav s obloukovitě přehnutými listy se výborně hodí pro solitérní výsadbu.

Trávy pro trvalkové záhony

Skalky

Suchomilné trsnaté trávy mají své místo ve skalkách. Které? Čtěte ZDE:

Voda v zahradě

Máte-li na zahrádce vodní nádrž, jezírko nebo rybníček, k výsadbě použijte vlhkomilné trávy.

Stinná místa v zahradě

Ale i ve stinné části zahrady lze pěstovat okrasné trávy.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také