Zahrada

28. února 2015 06:00

Markéta Zídková

Kupujete psí granule ve velkém? Tady jsou tipy, jak je skladovat

Přinášíme vám užitečné rady, jak správně skladovat granule pro psy a kočky.

Také patříte mezi chovatele, kteří se naučili kupovat potravu pro svého kamaráda ve velkém balení? Není divu, tahle varianta je totiž levnější a pohodlnější. Jenže koupené granule pak doma musíte skladovat několik týdnů. Jak to udělat, aby byly pořád stoprocentní a voňavé?

I při skladování suchého krmiva pro psy a kočky musíme dodržovat určitá pravidla. Granulím, které vaše zvíře nesežere během několika dnů, může uškodit přílišné teplo, vlhko, ale také například moli. A velké balení krmiva, které uskladníte na nevhodném místě, může dokonce bezprostředně vážně ohrozit život vašeho psa.

4 pravidla pro bezpečné skladování granulí:

1/ Krmivo skladujte pokud možno na chladnějším místě, určitě ho ochraňte před sálavým teplem a přímým slunečním zářením. Granule uskladněné při teplotách vyšších než 25 ºC by mohly žluknout a psovi, který by je sežral, by způsobily žaludeční obtíže. Takto znehodnocené krmivo poznáte jednoduše, stačí přičichnout.

2/ Krmení chraňte i před vlhkem a následným nebezpečím tvorby plísní a to důsledně, protože to, že jsou vgranulích plísně, většinou ani nepostřehnete – pro skladování vyberte suché místo a navíc se postarejte o to, aby se knim nemohl dostat vzduch. Pytel sgranulemi tedy neprodyšně uzavřete, lepší ale bude, když krmení přesypete do barelu sdostatečně přiléhavým víkem.

3/ Pokud nakoupíte větší množství granulek, mohou vám nepříjemné překvapení připravit drobní škůdci, které jsou voňavými granulkami přitahováni jako magnetem. Ve sklepích jsou to myši, vdomácnostech hojně rozšíření mouční moli. I vtomto případě je nejlepší ochranou schránka spřiléhavým uzávěrem, nejlépe plechová. Před moly chraňte i psí pamlsky – hned po nákupu je přesypte do plechovky nebo do sklenice sřádně těsnícím víkem.

4/ Poslední pravidlo pro skladování granulí se týká hlavně psů svelkým apetitem. Chraňte uskladněné granule před psem, ochráníte tak svého psa před černou můrou všech majitelů psů – torzí žaludku. Všichni, kteří se mezi pejskaři pohybují, už někdy určitě vyslechli příběh typu: „Zapomněli jsme zavřít komoru suskladněnými granulemi a pes, který zůstal sám doma, využil příležitosti a sežral, co mohl. Následovalo přetočení plného žaludku a tragický konec, protože pomoc nepřišla včas…“

Konzumace většího množství krmiva najednou je totiž jednou zpříčin tohoto vážného onemocnění, takže i ztohoto důvodu by měly být granule skladovány vpevně uzavřené schránce a hlavně na místě, kam pes nemá zaručeně přístup.

Víte, co je torze žaludku?

Torze žaludku je druhou nejčastější příčinou úhynu psů hned po rakovině. Toto onemocnění postihuje především starší psy (přibližně od 5 let) středních a velkých plemen s hlubokým hrudním košem a ochablými tkáněmi. Torze žaludku, neboli jeho přetočení, je úzce spjata s krmením. U psů, kteří jsou krmeni jen jednou denně je riziko propuknutí mnohem větší než u psů, kteří mají denní příděl krmiva rozdělen do dvou a více dávek. Přesnou příčinu torze žaludku se zatím nepodařilo přesně objasnit. Uvažuje se, že vliv na ni má roztažení žaludku v důsledku příjmu velkého množství potravy a navíc ochabnutí tkání ve stáří, rozvoj plynů v žaludku s následným převrácením a nebo také nadměrný pohyb po jídle a následné obrácení kmitajícího žaludku. Zdroj: CZWikipedia

Kyblík nebo plechovka

Ke skladování větší zásoby granulí jsou nejvhodnější speciální plechové, případně plastové barely. Někdy jsou nabízeny jako bonus zdarma při nákupu většího množství krmiva najednou, ale můžete je běžně koupit vchovatelských potřebách a to vrůzných velikostech. Jejich cena se pohybuje vřádu několika stokorun. Pokud se rozhodnete granule skladovat vnádobě, která ktomu nebyla původně určena, nezapomeňte na to, že by měla být vyrobena ze zdravotně nezávadného materiálu. Ideální jsou například velké obaly, které se používají vpotravinářství. Podívejte se do fotogalerie, co a za kolik je k dostání, nezapomeňte ale nakonec pro kyblík se žrádlem vybrat vhodné místo podle výše uvedených pravidel.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také