Užitková zahrada

20. srpna 2023 10:00

redakce Prima Living

Kustovnice je lepší než viagra a k tomu prodlužuje život

Chcete být fit? Zkuste hrstku goji neboli kustovnice denně. Patří mezi takzvané superpotraviny, nejčastěji se konzumují její sušené červené plody, které tak trochu připomínají brusinky nebo šípky. U nás získává stále větší oblibu a přibývá i nadšenců, kteří se pokoušejí plody kustovnice čínské neboli goji pěstovat na vlastní zahrádce.

Sušené plody goji jsou tradičně využívány v čínské medicíně a dnes právem patří mezi takzvané superpotraviny 21. století. Kustovnice je mimo jiné považována za afrodiziakum a rostlinu přinášející dlouhověkost a věčné mládí. V jejích plodech je obsažena celá řada vitamínů, aminokyselin a stopových prvků, přímo nabité jsou karotenoidy, těch mají dokonce nejvíce ze všech druhů ovoce.

Proč kustovnici jíst

Důvodů, proč kustovnici zobat, je tedy spousta. Přispívá ke správné regeneraci organismu, díky antioxidačním účinkům ochraňuje buňky v těle, příznivě ovlivňuje stav kardiovaskulárního, nervového a imunitního systému a napomáhá úspěšné rekonvalescenci. Plody goji by určitě měli zkusit například diabetici, astmatici nebo lidé, kteří mají problémy se zrakem, ale i ti, které trápí kožní choroby, například lupénka.

Dejte kustovnici do buchty i do čaje

Červené goji jsou běžně dostupné v prodejnách se zdravou výživou, na internetu, ale koupit se dají  i v supermarketech. Pokud se nemůžete zbavit zvyku večer u televize neustále něco zobat, doporučujeme zkusit právě sušené plody kustovnice čínské – 30 gramů (tedy zhruba jedna hrstka), je doporučená denní dávka pro dospělého. Kromě zobání existují i jiné možnosti, jak kustovnici konzumovat, při přípravě ale dávejte vždy pozor, aby plody nepřišly do kontaktu s kovem. Vyzkoušet můžete například hned několik receptů na čaj.

Čaj z kustovnice

Plody zalijte horkou vodou a nechte 20 minut louhovat; nebo je můžete 5 až 10 minut povařit. Obzvláště v zimních nečasech přijde vhod nápoj ze zázvoru a goji – nakrájený zázvor a plody kustovnice zalijte horkou vodou a dochuťte lžičkou medu a citronovou šťávou.

Goji můžete vyzkoušet i všude tam, kde normálně používáte rozinky, tedy v nákypech, sladkých kaších, salátech nebo koláčích, výborná je například v jablečném štrúdlu.

Kustovnice čínská pěstování

  • Kustovnice čínská  (Lycium chinensis) je keř z čeledi lilkovitých, který je doma v jihovýchodní Asii. V Himálaji roste i ve výškách 2 500 metrů nad mořem, jedná se tedy o rostlinu nenáročnou, a dokonce mrazuvzdornou, takže i na našich zahradách se můžete „propěstovat“ až k nádherně červeným, zdravým bobulím.
  • Při výběru místa pro tento trnitý keř počítejte s tím, že dorůstá do výšky 1 až 2,5 metru a má převislé větve, takže zabírá poměrně dost místa i do šířky. Nějaký prostor ušetříte, když větve na jaře nebo pozdě na podzim zastřihnete tak, aby vytvořily korunku, zkrácením větví navíc keři prospějete v jeho dalším růstu.
  • Kustovnici zasaďte během března nebo dubna na slunné místo s kvalitní, spíše lehčí půdou a až do konce října ji zhruba jednou měsíčně zalévejte.
  • Sazenice kustovnice čínské jsou k dostání na internetu nebo v některých hobby marketech, ale někdy se stává, že na takto pořízených keřících plody vůbec nevyrostou.
  • Pokud toužíte po vlastních plodech kustovnice, můžete si zkusit vypěstovat vlastní rostlinky ze semínek vypreparovaných ze sušené goji, kterou jste si normálně koupili k jídlu. Věřte, nevěřte, zahrádkáři, kteří to tak udělali, tvrdí, že se svých plodů bez problémů dočkali. Za vyzkoušení to určitě stojí – s minimem úsilí a vydaných financí můžete získat nejenom zajímavě vypadající keř, ale i červené bobule plné zdraví prospěšných látek.

Zdroj: (bras); https://cs.wikipedia.org/wiki/Kustovnice; https://www.lekarna.cz/clanek/goji-kustovnice-cinska/

Sdílejte článek

Přečtěte si také