Jak sklízet a zpracovat céčkem nabitý rakytník. Udělejte si olej, kapky nebo sirup
Rakytník řešetlákový je jedinečná rostlina. Nabízí takové množství vitaminů a dalších zdraví prospěšných látek jako žádná jiná ovocná dřevina, která u nás roste. Rakytník pomáhá udržet celkovou vitalitu, posilovat přirozenou obranyschopnost, zvyšuje odolnost proti virovým onemocněním, stresu a depresím. Z oranžových plodů můžete udělat léčivý olej a kapky nebo rakytníkový sirup či džem.
Drobné plody rakytníku řešetlákového (Hippophae rhamnoides) mají všestranné léčebné využití. Kyselé žlutooranžové až červenooranžové bobulky jsou bohaté především na vitamin C, ale také B, A, D, F a K, dále obsahují minerální látky (železo, draslík), organické kyseliny, flavonoidy (rutin, kvercetin), barviva, oleje a další zdraví prospěšné látky. Významný je obsah hippopheinu, látky, která se v těle přeměňuje na serotonin, hormon dobré nálady a štěstí. V 1 kg plodů je údajně tolik vitaminů C, A a E, že to odpovídá půlroční potřebě dospělého člověka.
Jak rakytník řešetlákový pěstovat a jak ho využít se dozvíte zde.
Drobné plody rakytníku řešetlákového (Hippophae rhamnoides) mají všestranné léčebné využití. Zdroj: iStock
Rakytník řešetlákový účinky na zdraví
- Rakytník přirozeně posiluje imunitu a pomáhá při prevenci, léčbě i rekonvalescenci mnoha onemocnění.
- Pozitivně ovlivňuje centrální nervovou soustavu a vykazuje protinádorovou aktivitu.
- Kromě toho příznivě ovlivňuje kardiovaskulární systém.
- Přispívá ke zdravému trávení.
- Podporuje pohybové ústrojí.
- Je vhodný při detoxikaci organismu.
- Úspěšně bojuje se stresem.
- Příznivě působí na krevní oběh.
- Hojí sliznice dýchacího i trávicího ústrojí.
- Rakytník pomáhá při léčbě řady kožních onemocnění, regeneruje pokožku při drobných poraněních, ale i popáleninách a omrzlinách.
NENECHTE SI UJÍT: Bezinky bojují proti chřipce a nachlazení. Pomáhá bezinkový čaj, sirup i likér
Jak sklízet plody rakytníku
- Sladce kyselé žlutooranžové až červenooranžové plody rakytníku, velikostí jsou mezi borůvkami a višněmi, sbíráme od srpna do listopadu podle odrůdy. Mohu se sbírat i vzimě, když mrzne.
- Při sběru drobných plodů s krátkou stopkou, které hustě obrůstají větvičky s ostrými trny, musíme být velmi opatrní, abychom se nepopíchali. Navíc jsou měkké a snadno rozmáčknou.
- Nejbezpečnější je větévky rakytníku s plody ostříhat, dát do mrazáku a pak sesbírat zmrzlé bobulky. Ovšem aby rostlina dobře prospívala, neměli bychom z ní odstřihnout nikdy více než třetinu větviček. Nechceme-li rakytník stříhat, bobulky sklízíme v rukavicích a použijeme malé nůžky.
Při sběru drobných plodů s krátkou stopkou, které hustě obrůstají větvičky s ostrými trny, musíme být velmi opatrní, abychom se nepopíchali. Navíc jsou měkké a snadno rozmáčknou. Zdroj: iStock
Jak plody rakytníku zpracovat
Sušení
Plody rakytníku sušíme nejlépe několik hodin v sušičce nebo rozprostřené na plechu v pootevřené troubě při teplotě 80 °C. Správně usušený rakytník je vláčný, má svou přirozenou barvu a vůni. Když začne hnědnout, je přesušený. Po usušení můžeme plody rakytníku rozemlít na masovém mlýnku na prášek. Usušené plody uchováváme v dobře uzavřených tmavých nádobách.
Zavařování
Z oranžových bobulek můžeme hned po sklizni také vyrobit šťávu, sirup, džem apod. Při tepelné úpravě dbáme na to, aby plody nepřišly do styku s kovy a zbytečně dlouho se nezahřívaly.
Zmrazení
Omyté a osušené plody necháme zamrazit na −18 °C. Na rozdíl od tepelně zpracovaného či sušeného rakytníku si mražený uchovává nejvíce léčivých účinků.
Rakytník řešetlákový recepty
Domácí rakytníkový olej na posílení imunity
Ingredience
- 500 g rakytníku řešetlákového
- 500 ml kvalitního oleje
Postup
Plody rakytníku rozdrtíme a zalijeme olejem zahřátým na 45 až 50 °C. Uzavřeme a jeden až dva týdny necháme na tmavém místě, každý den důkladně protřepeme. Pak scedíme, zbylou hmotu důkladně propasírujeme přes pláténko. Olej kromě účinných látek bude mít i přirozenou rakytníkovou vůni. Olej skladujeme v tmavé skleněné nádobě při pokojové teplotě.
Použití
Domácí rakytníkový olej není tak koncentrovaný jako kupovaný, ale je také prospěšný a účinný. Jako prevenci užíváme 1 lžičku rakytníkového oleje ráno na lačno. Jako podporu léčby třikrát denně 1 lžičku před hlavními jídly.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jeřabiny prospívají kloubům, podporují trávení, pomáhají při chřipce i stresu. Jak je to s jejich jedovatostí?
Rakytníkový čaj proti chřipce a nachlazení
Ingredience
- 2 lžíce rakytníku řešetlákového
- 250 ml studené vody,
- 1 lžička kvalitního medu
Postup
Rakytník nadrtíme, zalijeme vodou, pomalu přivedeme k varu a asi 5 minut povaříme. Sejmeme, necháme částečně zchladnout, pak scedíme. Osladíme medem.
Použití
Rakytníkový čaj pijeme teplý nebo vlažný dvakrát až třikrát denně při prvních příznacích nachlazení.
Rakytníkové kapky proti stresu
Ingredience
- 1 díl rozemletého sušeného nebo drceného čerstvého či mraženého rakytníku řešetlákového
- 4 díly čirého alkoholu (vodka, slivovice)
Postup
Rakytník zalijeme alkoholem. V uzavřené lahvi necháme macerovat tři až čtyři týdny, každý den protřepeme. Pak přefiltrujeme přes kávový filtr a přelijeme do malých hlaviček z tmavého skla.
Použití
Rakytníková tinktura se užívá po 10–15 kapkách třikrát denně.
Z oranžových bobulek můžeme hned po sklizni také vyrobit šťávu, sirup, džem apod. Při tepelné úpravě dbáme na to, aby plody nepřišly do styku s kovy a zbytečně dlouho se nezahřívaly. Zdroj: iStock
Rakytníkový sirup
Ingredience
- 1 kg rakytníku řešetlákového
- 500 g želírovacího cukru 3 : 1
- 1 l vody
Postup
Bobulky rakytníku (čerstvé nebo mražené) povaříme několik minut ve vodě. Necháme zchladnout, pak směs rozmixujeme. Tím se dužina rozpadne a propasírováním se zbavíme semínek a slupek. Propasírovanou tekutinu svaříme s želírovacím cukrem. Vroucí sirup naplníme do vyvařených skleniček, alkoholem dezinfikujeme víčka i hrdla a po uzavření otočíme dnem vzhůru.
INSPIRUJTE SE: Šípky pomáhají při chřipce i stresu. Kdy je sbírat a jak udělat šípkový čaj i proslulou omáčku
Rakytníkový džem
Ingredience
- asi 1,2 kg rakytníku
- 1 sáček Gelfixu
- 1 kg cukru
Postup
Zralé plody rakytníku opereme, zalijeme trochou vody, aby se nepřipálily, a krátce podusíme. Rozmixujeme a propasírujeme, abychom se zbavili peciček a slupek (komu slupky a pecičky nevadí, pasírování vynechá). Přidáme želírovací přípravek, přivedeme za stálého míchání k varu, vmícháme cukr a opět za stálého míchání 5 minut povaříme. Sejmeme z plotýnky a případnou pěnu odstraníme. Tuhost ověříme tím, že kápneme lžičku džemu na vychlazený talířek, když směs ztuhne, můžeme plnit do sklenic. Uzavřené sklenice necháme asi 10 minut stát dnem vzhůru.
Zdroje: cs.wikipedia.org, bylinkovo.cz, magazin.recepty.cz