Zahrada

9. srpna 2015 06:00

Markéta Zídková

Květiny našich babiček zažívají renesanci – nesmrtelný laskavec

Staří Aztéci, Inkové a Mayové nazývali amarant neboli laskavec svatým zrnem.

V překladu amarant znamená nesmrtelný a má svůj původ v tropickém pásmu Ameriky a Asie. Většinou roste planě, u nás je znám jako okrasná rostlina s nádhernými červenými květy, které se říká laskavec. Několik druhů amarantu se pěstuje pro sklizeň.

V podstatě nejde o žádnou novinku, rostlina jen na čas upadla v zapomenutí. Naštěstí se však díky svým vlastnostem v posledních letech znovu prosazuje. Některé odrůdy se pěstují i v České republice.

Laskavec (Amaranthus) je okrasná letnička charakteristická svými převislými květenstvími složenými z drobných kvítků. Většinou ji najdeme na záhonech, ale dá se pěstovat i jako pokojová rostlina na okenním parapetu nebo v zimní zahradě.

Laskavec není náročný na stanoviště, vyhovují mu humózní, hlubší a střední půdy a přímé slunce. Nesnáší zamokření. Roste velice rychle.Jsou to velmi robustní rostliny dorůstající výšky od 40 cm do jednoho metru. Přerostlý laskavec je v létě záhodno sestříhat na výšku 30 cm. Rostlina vytvoří keřík, který ihned obroste množstvím hustého, převislého, ocasatého květenství v červené nebo zelenobílé barvě. Kvete od července do října.Na pozemek ji vyséváme v květnu. Můžeme ji však také předpěstovat ve skleníku a sazenice přesazovat na záhon na vzdálenost 50 cm. Rostlina tak bude dřív kvést. Také se často stává, že po mírné zimě se vám najednou objeví velké množství sazeniček laskavce, jehož semena přezimovala v zemi bez újmy. Jakmile se objeví první červené lístky laskavce, přesaďte ho na vhodné místo, protože svým vzrůstem zcela zastíní všechny ostatní rostlinky.

Laskavec netrpí chorobami ani škůdci, potřebuje pouze dvakrát za sezonu přihnojit. Květina v poslední době opět přichází do módy a nachází velké uplatnění při aranžování suchých kytic.

Oblíbené druhy:

Laskavec ocasatý Duo Mix – směs tvořená rostlinami s červenými a zelenými převislými květními klasy. Hodí se do skupin. Je velmi citlivý na mráz. Výška rostliny 80 cm.

Laskavec ocasatý Pygmy Torch – vzpřímené květní klasy intenzivně červené barvy, vhodný k řezu do váz i na sušení. Výška 40 až 60 cm. (viz úvodní obrázek)

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také