reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Bršlice kozí noha je úděsná plevel. Jak ji zlikvidovat?

zidkovm , Vydáno: 24.07.2014
Bršlice kozí noha je bohatá na vitamín C
Autor: Archiv Marty Pawlicové Bršlice kozí noha je bohatá na vitamín C
Bršlice se ale hodí i do salátu a využívá se v přírodním lečitelství.

reklama

Co je plevel, a co není? O tom rozhoduje jen naše rozhodnutí. Ačkoliv o tom, zda některé rostlině vyhlásíme boj a nebudeme ji chtít v zahradě, rozhoduje naše estetické cítění (prostě se nám nelíbí), u kozí nohy neboli bršlice (Aegopodium podagraria) si nemůžeme dovolit velkorysost. Je to totiž tak odolná a vytrvalá bylina, že dokáže převálcovat všechny ostatní rostliny, a pokud byste ji neregulovali, záhy by vám zamořila celou zahradu. V podstatě jak už ji jednou na zahradě máte, je to problém.

Nezmar
Autor: Archiv Marty Pawlicové Nezmar

Bršlice kozí noha totiž roste velmi bujně a její bohatě rozvětvené kořeny, které zasahují hluboko do půdy, se odstraňují jen velmi obtížně. Je prakticky nemožné všechny najít a vykopat, takže pokud se jí snažíte zbavit, je dost pravděpodobné, že na místě, kde jste ji jeden rok snaživě hubili, vyroste dalším rokem znova. Použití herbicidů účinných proti bršlici není na zahradě povoleno, proto je možné doporučit především plení, popřípadě vyhrabávání oddenků. Úspěchu lze dosáhnout i výsevem bujně rostoucí lichořeřišnice (Tropaeolum majus) na zamořené záhony. Osivo se vysévá poměrně hustě, přibližně od dubna, porost je třeba dostatečně zavlažovat a mírně přihnojit. Lichořeřišnice během léta vytvoří hustý porost, který bršlici oslabí a může ji zcela zlikvidovat. Další možností je pokrytí půdy asi 20 až 30 cm vysokou vrstvou listí. Výběžky bršlice většinou během vegetace prorostou do vlhké kypré vrstvy tlejícího listí, odkud je později můžeme poměrně snadno odstranit.

Bršlice neboli kozí noha. Můžete se setkat i s názvem husí noha, kerhák či kerhátek.Nicméně mladé listy bršliceš jsou velmi chutné a bohaté na vitamín C, tak si můžete z „problému“ udělat „výhodu“. Pojměte bršlici jako jedlou součást naší zahrady a tudíž nemusíte bršlici jen hubit, ale i sklízet. Kromě vitamínu C obsahuje řadu prospěšných látek, které pomáhají rozpouštět soli v těle. To je užitečné nejen při léčení dny (viz její latinský název Aegopodium podagraria, kdy dna je odborně podagra) nebo revmatismu, ale také při rozpouštění a vylučování solí z ledvin.

Potřebuje poradit, jak pěstovat jednotlivé rostliny? Podívejte se do naší Encyklopedie.

(mw)

Mohlo by vás zajímat:

 

Máte-li větší zahradu a nestačíte sbírat slimáky, zkuste to s běžcem indickým

Indičtí běžci spolehlivě zlikvidují slimáky. Jak chovat toto plemeno kachny?

A na vánoce budete mít marmeládu na linecké

Vy se ptáte, my odpovídáme: Jak podpořit plodnost rybízu?

Dejte zelenině volnost

Chcete velkou sklizeň zeleniny? Vysejte všechny druhy dohromady

Višně

Višně jsou ovoce pouze pro znalce

reklama

reklama

Přečtěte si také