Zahrada

24. července 2014 05:30

Markéta Zídková

Bršlice kozí noha je úděsný plevel. Jak ji zlikvidovat?

Bršlice kozí noha je na zahradě sice úporný plevel, ale čerstvé malé lístky se hodí do salátu a celá rostlina se využívá se v přírodním léčitelství.

Co je plevel, a co není? O tom rozhodujeme jen my!. Ačkoliv o tom, zda některé rostlině vyhlásíme boj a nebudeme ji chtít v zahradě, rozhoduje naše estetické cítění (prostě se nám nelíbí), u kozí nohy neboli bršlice (Aegopodium podagraria) si nemůžeme dovolit velkorysost. Je to totiž tak odolná a vytrvalá bylina, že dokáže převálcovat všechny ostatní rostliny, a pokud byste ji neregulovali, záhy by vám zamořila celou zahradu. V podstatě jak už ji jednou na zahradě máte, je to problém.

Jak bojovat proti bršlici

Bršlice kozí noha - můžeme se setkat i s názvem husí noha, kerhák či kerhátek -roste velmi bujně a její bohatě rozvětvené kořeny, které zasahují hluboko do půdy, se odstraňují jen velmi obtížně. Je prakticky nemožné všechny najít a vykopat, takže pokud se jí snažíte zbavit, je dost pravděpodobné, že na místě, kde jste ji jeden rok snaživě hubili, vyroste dalším rokem znova. Použití herbicidů účinných proti bršlici není na zahradě povoleno, proto je možné doporučit především plení, popřípadě vyhrabávání oddenků.

Lichořeřišnice proti bršlici

Úspěchu lze dosáhnout i výsevem bujně rostoucí lichořeřišnice (Tropaeolum majus)na zamořené záhony. Osivo se vysévá poměrně hustě, přibližně od dubna, porost je třeba dostatečně zavlažovat a mírně přihnojit. Lichořeřišnice během léta vytvoří hustý porost, který bršlici oslabí a může ji zcela zlikvidovat. Další možností je pokrytí půdy asi 20 až 30 cm vysokou vrstvou listí. Výběžky bršlice většinou během vegetace prorostou do vlhké kypré vrstvy tlejícího listí, odkud je později můžeme poměrně snadno odstranit.

Bršlice má léčivousílu

Nicméně mladé listy bršlicejsou velmi chutné a bohaté na vitamín C, tak si můžeme z problémuudělat výhodu abršlicipojmout jako jedlou součást naší zahrady,a tudíž ji nemusíme jen hubit, ale i sklízet. Kromě vitamínu C obsahuje řadu prospěšných látek, které pomáhají rozpouštět soli v těle. Je užitečná nejen při léčení dny (viz její latinský název Aegopodium podagraria, kdy dna je odborně podagra) nebo revmatismu, ale také při rozpouštění a vylučování solí z ledvin.

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také