Zahrada

23. července 2014 05:29

Markéta Zídková

Právě teď ještě můžete vysít podzimní špenát. Které druhy jsou vhodné?

Nezapomeňte na špenát.

O špenátu se toho namluvilo a napsalo mnoho. Jednu dobu byl špenát vynášen do nebe a později zas naopak, zadupáván a haněn. I přesto, že se vědci spletli s desetinnou čárkou a špenát není zas až tak bohatý na železo, stále obsahuje velké množství tělu prospěšných živin, a proto by rozhodně měl být zařazen do našeho jídelníčku.

Pro podzimní sklizeň můžeme ještě teď vysévat špenát. Zvolíme raději F1 hybridy. Jsou bohatě olistěné a odolné i proti plísni špenátové. Mezi osvědčené podzinmí odrůdy patří San Marco F1, Misano F1, Previa F1 nebo Carambole F1. Jejich vegetační doba je 50 až 60 dní.

Další užitečné rady najdete v naší Encyklopedii.

Semena vyséváme do řádků vzdálených 20 až 25 cm, do hloubky 3 cm. Po vytvoření prvních pravých listů rostlinky vyjednotíme asi na 10 cm, aby měly místo pro vytvoření bohaté listové růžice. Sucho, nedostatek živin, světla či příliš hustý porost může vyvolat vybíhání do květu.

Pokud špenát neroste, má půda nejspíše méně živin, a proto je dobré zem ještě přihnojit a pravidelně ji odplevelovat. Při odplevelování si však dávejte pozor, špenát má kořínky těsně pod povrchem půdy, abyste okopáváním špenát nepoškodili. Plevel musíte odstraňovat, protože bere špenátu živiny i vodu.

Víte, že… ….špenát je bohatým zdrojem kyseliny listové, která má vliv na duševní svěžest, vyvolává dobrou náladu, uklidňuje nervy, zvyšuje schopnost koncentrace, posiluje mozek a může pomoci v boji proti slábnoucí paměti?

(mw)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také