návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Květiny a rostliny v bytě: Kam umístit aloe vera, fíkus, bromélii a další druhy, aby se jim dařilo

29. 01. 2018, 06:00
1/12: 1) Bromélie
Bromélie

Úroveň péče: snadná

Tato tropická rostlina vám odpustí, pokud ji zapomenete zalít, protože je přizpůsobena pro žití v suchu. Květina se ideálně hodí na sluneční terasu a na balkon, ale můžete ji také umístit do obývacího pokoje nebo společenské místnosti – co nejvíce ke světlu.

2/12: 2) Aloe vera
Aloe

Úroveň péče: snadná

Aloe vera je známá především díky svým léčivým účinkům. Její gel z listů pomáhá především při popáleninách, obecně zklidňuje pokožku. Moc se o ni nemusíte starat. Daří se jí i tehdy, když ji příliš nezaléváte. Stačí to zhruba jednou za 14 dní. Doporučujeme ji umístit do koupelny.

3/12: 3) Kalanchoe (kolopejka)
Kolopejka

Úroveň péče: snadná

Přítelem této květiny je nízká vlhkost a nesvědčí jí přímé sluníčko. Zalévejte ji odstátou vodou, v zimě její zavlažování omezte. Vždycky s ním počkejte, dokud půda nevyschne. Ideální místo pro její pěstování je kuchyně, někde v pološeru.

4/12: 4) Tenura
Tenura

Úroveň péče: snadná

Tato rostlina je spíše známá jako tchýnin jazyk. Aby vypadala svěže zeleně, nepotřebuje téměř žádnou péči. Můžete ji proto šoupnout, kamkoliv se vám zlíbí. Odolné listy si ukládají vodu, proto ji není třeba tak často zavlažovat.

5/12: 5) Begonie
Begonie

Úroveň péče: snadná

Stejně jako rostliny aloe a kalanchoe také begonie potřebuje, aby jí mezi jednotlivými zavlažováními dokonale vyschla půda. Je zajímavé, že tato květina dobře reaguje i na fluorescenční světlo, proto ji můžete pěstovat klidně i v kanceláři.  

6/12: 6) Lopatkovec
Lopatkovec

Úroveň péče: středně pokročilá

Rostlina s krásnými bílými květy vyžaduje pouze nepřímé sluneční světlo, díky čemuž se skvěle hodí do ložnice. Můžete v ní mít zataženo a její květy nebudou uvadat. Během léta ji zalévejte každý den, v zimě to stačí pouze jednou týdně.

7/12: 7) Rajská palma
Rajská palma

Úroveň péče: středně pokročilá

Palmám svědčí sluneční světlo a pravidelné zalévání. Zatímco mnoho druhů vyžaduje poměrně velkou vlhkost, rajská palma si vystačí poměrně s málem. Pokud ji dáte na nějaké polostinné místo do jídelny, získá tato místnost na dramatičnosti. 

8/12: 8) Filodendron
Filodendron

Úroveň péče: středně pokročilá

Listy této rostliny vám prozradí, co přesně potřebují. Jestliže se změní na žlutou barvu, dostávají příliš mnoho světla. Pokud jsou řídké, mají ho naopak nedostatek. A když jsou splihlé, dáváte jim buď moc, nebo málo vody. Díky tomu můžete zkusit, kde se bude filodendronu nejlépe dařit. 

9/12: 9) Fíkus
Fíkus

Úroveň péče: středně pokročilá

Pro tuto rostlinu je optimální jasné, ale nepřímé světlo, aby jim nepopálilo listy. Stačí ji zalévat každých pár dnů, v misce nesmí stát voda. Lidé ji nejčastěji dávají do společenských prostor, jako je např. obývací pokoj.

10/12: 10) Zelenec
Zelenec

Úroveň péče: středně pokročilá

Zatímco my tuto rostlinu milujeme v jakékoliv místnosti a zároveň je relativně jednoduchá na péči, musíte věnovat o něco více pozornosti tomu, čím ji zaléváte. Pokud ji zalijete fluoridovanou vodou, mohou její listy po okrajích hnědnout. Zavlažujte ji proto raději vodou destilovanou. 

11/12: 11) Kroton
Kroton

Úroveň péče: Pokročilá

Barevné listy krotonu jsou pastvou pro oči. Ale není to jen tak. Abyste dosáhli této nádhery, chce to čas a trpělivost. Temperamentní rostlina prahne po stálé vlhkosti a spoustě světla, proto ji dejte buď do kuchyně, nebo do místnosti s velkými okny. Uložte ji ale někam mimo dosah domácích mazlíčků a malých dětí, protože může být jedovatá.

12/12: 12) Gardénie
Gardénie

Úroveň péče: Pokročilá

Nic se nevyrovná opojné vůni gardénie. Aby jí ovšem vyrostly květy, je třeba jim věnovat speciální péči. Potřebuje 6–8 hodin přímého jasného slunečního světla. Je třeba ji taky průběžně postřikovat vodou, ale ne květy. Ideální je dešťová voda. 

reklama