Zahrada

29. ledna 2018 06:00

Tereza Javorová

Květiny a rostliny v bytě: Kam umístit aloe vera, fíkus, bromélii a další druhy, aby se jim dařilo

Květiny a rostliny v bytě: Kam umístit aloe vera, fíkus, bromélii a další druhy, aby se jim dařilo

Stává se vám, že vám vydrží květiny maximálně pár měsíců a poté je musíte vyhodit, protože uschly nebo naopak odešly kvůli nadměrnému zalévání? Nebojte se, nejste prokletí, jenom jste možná dané rostliny nedali na vhodné místo.Pokud vás jejich pěstování ještě neodradilo, máme pro vás zaručené tipy, kam konkrétní druhy umístit, aby se jim co nejvíce dařilo.

1) Bromélie

Úroveň péče: snadná

Tato tropická rostlina vám odpustí, pokud ji zapomenete zalít, protože je přizpůsobena pro žití vsuchu. Květina se ideálně hodí na sluneční terasu a na balkon, ale můžete ji také umístit do obývacího pokoje nebo společenské místnosti – co nejvíce ke světlu.

2) Aloe vera

Úroveň péče: snadná

Aloe vera je známá především díky svým léčivým účinkům. Její gel zlistů pomáhá především při popáleninách, obecně zklidňuje pokožku. Moc se o ni nemusíte starat. Daří se jí i tehdy, když ji příliš nezaléváte. Stačí to zhruba jednou za 14 dní. Doporučujeme ji umístit do koupelny.

3) Kalanchoe (kolopejka)

Úroveň péče: snadná

Přítelem této květiny je nízká vlhkost a nesvědčí jí přímé sluníčko. Zalévejte ji odstátou vodou, vzimě její zavlažování omezte. Vždycky sním počkejte, dokud půda nevyschne. Ideální místo pro její pěstování je kuchyně, někde vpološeru.

4) Tenura

Úroveň péče: snadná

Tato rostlina je spíše známá jako tchýnin jazyk. Aby vypadala svěže zeleně, nepotřebuje téměř žádnou péči. Můžete ji proto šoupnout, kamkoliv se vám zlíbí. Odolné listy si ukládají vodu, proto ji není třeba tak často zavlažovat.

5) Begonie

Úroveň péče: snadná

Stejně jako rostliny aloe a kalanchoe také begonie potřebuje, aby jí mezi jednotlivými zavlažováními dokonale vyschla půda. Je zajímavé, že tato květina dobře reaguje i na fluorescenční světlo, proto ji můžete pěstovat klidně i vkanceláři.

6) Lopatkovec

Úroveň péče: středně pokročilá

Rostlina skrásnými bílými květy vyžaduje pouze nepřímé sluneční světlo, díky čemuž se skvěle hodí do ložnice. Můžete vní mít zataženo a její květy nebudou uvadat. Během léta ji zalévejte každý den, vzimě to stačí pouze jednou týdně.

7) Rajská palma

Úroveň péče: středně pokročilá

Palmám svědčí sluneční světlo a pravidelné zalévání. Zatímco mnoho druhů vyžaduje poměrně velkou vlhkost, rajská palma si vystačí poměrně smálem. Pokud ji dáte na nějaké polostinné místo do jídelny, získá tato místnost na dramatičnosti.

8) Filodendron

Úroveň péče: středně pokročilá

Listy této rostliny vám prozradí, co přesně potřebují. Jestliže se změní na žlutou barvu, dostávají příliš mnoho světla. Pokud jsou řídké, mají ho naopak nedostatek. A když jsou splihlé, dáváte jim buď moc, nebo málo vody. Díky tomu můžete zkusit, kde se bude filodendronu nejlépe dařit.

9) Fíkus

Úroveň péče: středně pokročilá

Pro tuto rostlinu je optimální jasné, ale nepřímé světlo, aby jim nepopálilo listy. Stačí ji zalévat každých pár dnů, vmisce nesmí stát voda. Lidé ji nejčastěji dávají do společenských prostor, jako je např. obývací pokoj.

10) Zelenec

Úroveň péče: středně pokročilá

Zatímco my tuto rostlinu milujeme v jakékoliv místnosti a zároveň je relativně jednoduchá na péči, musíte věnovat o něco více pozornosti tomu, čím ji zaléváte. Pokud ji zalijete fluoridovanou vodou, mohou její listy po okrajích hnědnout. Zavlažujte ji proto raději vodou destilovanou.

11) Kroton

Úroveň péče: Pokročilá

Barevné listy krotonu jsou pastvou pro oči. Ale není to jen tak. Abyste dosáhli této nádhery, chce to čas a trpělivost. Temperamentní rostlina prahne po stálé vlhkosti a spoustě světla, proto ji dejte buď do kuchyně, nebo do místnosti svelkými okny. Uložte ji ale někam mimo dosah domácích mazlíčků a malých dětí, protože může být jedovatá.

12) Gardénie

Úroveň péče: Pokročilá

Nic se nevyrovná opojné vůni gardénie. Aby jí ovšem vyrostly květy, je třeba jim věnovat speciální péči. Potřebuje 6–8 hodin přímého jasného slunečního světla. Je třeba ji taky průběžně postřikovat vodou, ale ne květy. Ideální je dešťová voda.

Sdílejte článek

Přečtěte si také