29. srpna 2014 10:08
Markéta ZídkováMáme pro vás opět aktuální mapku růstu hub
Jsou oblasti, kde roste obrovské množství hub. Pak jsou ale místa, kde spláčete nad výdělkem.
Jak vypadá situace k 29. srpnu 2014?
Do mykologické poradny v Karmelitské ulici v Praze za celý týden nepřišel skoro nikdo. Pražáci a obyvatelé středních Čech ve svém obvodu houby nenacházejí. Jen v pondělí je žádostí o určení hub lepší, to si houby vozí z chat a chalup.
„V současné době houby rostou podobně jako před týdnem, zejména v jižní části republiky a taky se docela pěkně rozrostly v celé střední Moravě až na východ Moravy,“ řekl nám předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa. „Kde nám nechtějí růst, což teda Pražany a lidi v okolí nejvíc zajímá, je Polabí. Tady vůbec nerostou. Ta situace se opakuje už asi čtvrtý týden a je to kvůli tomu, že tady ta oblast byla dlouhodobě postižena suchem. Je to jednak sucho v půdě, srážky se prostě kumulovaly v jiných oblastech.“
KLIKNUTÍM NA MAPKU JI ZVĚTŠÍTE. PAK KLIKNĚTE NA ČTVEREČEK VPRAVO DOLE A DOSÁHNETE MAXIMÁLNÍ VELIKOSTI.
Mapa výskytu hub 28. 8. 2014. Foto: Česká mykologická společnost
Podle slov Jaroslava Landy lze růst hub upřesňovat i podle mapy sucha, kterou vydává Český hydrometeorologický ústav. Na mapě sucha jsou modrou barvou označeny ty oblasti, které nejsou suchem ohrožené, okrovou barvou jsou naopak vyznačené suché oblasti, a ty jsou vidět v oblasti Polabí.
Chcete mít v sezoně každý týden v mailu aktuální mapu výskytu hub? Staňte se členy České mykologické společnosti. Za 100 Kč ročně je vaše. „Když jsme porovnali mapu sucha s našimi výsledky mapování hub, poměrně dobře to spolu souhlasí. Takže tam, kde je sucho, houby nejsou,“ doplňuje Landa.
Jaké druhy lze v současnosti nalézt? Největší zájem je vždycky o hřibovité houby, lišky, holubinky, ryzce. Houbaře můžeme potěšit, že všechny v současnosti rostou. Rostou všechny druhy hřibovitých snad kromě kolodějů a kovářů, vyrostl také šiškovec černý, rostou klouzky, ale i další vzácnější druhy hřibů, Z holubinek rostou prakticky všechny druhy, roste holubinka nazelenalá, trávozelená, modravá, mandlová, olivová, to jsou jedlé sladké druhy. Nevhodné druhy se poznají svou pálčivostí. Roste ryzec pravý či kotrč. Je to skutečně pestrá paleta hub pozdního léta pestrá. Houbaři nacházejí i houby, které se na jídlo nehodí, jako hřib žlučový, medotrpký nebo kříšť. Roste i ryzec hnědý, který jako jediný z ryzců je označován za méně jedovatý druh. Můžeme narazit na čechratku podvinutou, která je nebezpečnou houbou, rostou pečárky zápašné. Zatím je méně hub, které rostou v trávnících.
Vyznáte se houbách? Otestujte se v naší Encyklopedii. „Doufáme, že v září se to zlepší, že houby začnou růst ve všech krajích. Proto bych rád připomněl heslo všech houbařů – Ať rostou,“ dodal Landa.
Česká mykologická společnost už tradičně organizuje výstavy hub. Jedna z prvních bude i 6. a 7. září v Praze v přízemí VŠUP na náměstí Jana Palacha 80. Na výstavě bude možné vidět zajímavé druhy hub a jejich příbuzné. Jaroslav Landa věří, že se podaří pražským mykologům nasbírat široký sortiment hub a jestli do té doby nebude pro jejich růst příznivá situace v okolí hlavního města, jsou rozhodnuti zajet si pro ně třeba na Šumavu nebo na Moravu. Přece nelze ukázat zájemcům jen prázdné stoly.
Marta Pawlicová
Mohlo by vás zajímat: