Zahrada

4. listopadu 2016 06:00

Markéta Zídková

Móda z hnoje: Jalila Essaidi vyrobila látky z kravského hnoje. Jsou ekologické

Hnůj ocení nejen zahrádkáři a zemědělci jako bohatý zdroj živin pro rostliny. Využití nejnověji našel i ve světě módy, kdy se do něj oblékly nejkrásnější ženy světa.

Když se nizozemská umělkyně Jalila Essaidi snažila najít trvale obnovitelnou surovinu, které by bylo dostatek, napadl ji kravský hnůj. Netrvalo dlouho a vymyslela postup, jakým dokáže proměnit hnůj v plast, papír nebo textilie.

Problematika plastů je obecně známá: jsou všude kolem nás, jsou jedovaté a v přírodě se špatně rozkládají. Považte, než se plast v přírodě rozpadne, může uplynou i pět set let. A tak se plasty kolem nás hromadí a znečišťují životní prostředí. Nizozemská umělkyně Jalida Essaidi však vyvinula převratnou technologii, díky které dokáže kravský hnůj přeměnit na bio plast, jenž je šetrný k životnímu prostředí. Technologii pojmenovala „Mestic“. S její pomocí může kromě bioplastu vyrobit i biopapír a biotextil.

Jak se mění kravský hnůj v bioplast

V prvním kroku je nutné od sebe oddělit suchou a tekutou složku hnoje. Suchou část tvoří tráva bohatá na celulózu, kterou kráva sežrala. V tekuté složce jsou obsaženy chemikálie, které celulózu rozloží na vlákna. Druhým krokem je smíchání vláken s těmito chemikáliemi. Z toho vznikne celulózový acetát – tekutý plast (polotovar).

Perfektní řešení

Mestic nabízí jako znovu obnovitelná surovina hned dvě výhody pro životní prostředí: Zaprvé mohou být po celém světe konvenční plasty nahrazeny bioplasty a za druhé to řeší i problém se skladováním kravského hnoje. Především státy, které jsou proslulé chovem dobytka (Německo, Nizozemí), neustále řeší, co s mrvou, jež obsahuje fosfáty. Normy pro obsah fosfátů v hnoji jsou totiž přísné, protože jejich přebytek je škodlivý pro přírodu i životní prostředí a v těchto zemích jsou často limity překračovány.

Tady se podívejte na videu, jak se látky z hnoje vyrábějí:

Móda z hnoje

V červnu 2016 se uspořádala Essaidi svou první přehlídku Haute-Couture modelů vyrobených z kravského hnoje. Už stihla také založit továrnu na zpracování kravského hnoje, protože možnosti proměn Mesticu jsou nekonečné.

(AC)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také