Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zahrada

Móda z hnoje: Jalila Essaidi vyrobila látky z kravského hnoje. Jsou ekologické

Hnůj ocení nejen zahrádkáři a zemědělci jako bohatý zdroj živin pro rostliny. Využití nejnověji našel i ve světě módy, kdy se do něj oblékly nejkrásnější ženy světa.
Vydáno: 04.11.2016
Nizozemská umělkyně Jalida Essaidi dokáže kravský hnůj přeměnit na bio plast, jenž je šetrný k životnímu prostředí

Když se nizozemská umělkyně Jalila Essaidi snažila najít trvale obnovitelnou surovinu, které by bylo dostatek, napadl ji kravský hnůj. Netrvalo dlouho a vymyslela postup, jakým dokáže proměnit hnůj v plast, papír nebo textilie.

Problematika plastů je obecně známá: jsou všude kolem nás, jsou jedovaté a v přírodě se špatně rozkládají. Považte, než se plast v přírodě rozpadne, může uplynou i pět set let. A tak se plasty kolem nás hromadí a znečišťují životní prostředí. Nizozemská umělkyně Jalida Essaidi však vyvinula převratnou technologii, díky které dokáže kravský hnůj přeměnit na bio plast, jenž je šetrný k životnímu prostředí. Technologii pojmenovala „Mestic“. S její pomocí může kromě bioplastu vyrobit i biopapír a biotextil.

Jak se mění kravský hnůj v bioplast

V prvním kroku je nutné od sebe oddělit suchou a tekutou složku hnoje. Suchou část tvoří tráva bohatá na celulózu, kterou kráva sežrala. V tekuté složce jsou obsaženy chemikálie, které celulózu rozloží na vlákna. Druhým krokem je smíchání vláken s těmito chemikáliemi. Z toho vznikne celulózový acetát – tekutý plast (polotovar).

Essaidi uspořádala svou první přehlídku Haute-Couture modelů vyrobených z kravského hnoje
Essaidi uspořádala svou první přehlídku Haute-Couture modelů vyrobených z kravského hnoje
Youtube videoscreenshot

Perfektní řešení

Mestic nabízí jako znovu obnovitelná surovina hned dvě výhody pro životní prostředí: Zaprvé mohou být po celém světe konvenční plasty nahrazeny bioplasty a za druhé to řeší i problém se skladováním kravského hnoje. Především státy, které jsou proslulé chovem dobytka (Německo, Nizozemí), neustále řeší, co s mrvou, jež obsahuje fosfáty. Normy pro obsah fosfátů v hnoji jsou totiž přísné, protože jejich přebytek je škodlivý pro přírodu i životní prostředí a v těchto zemích jsou často limity překračovány.

Tady se podívejte na videu, jak se látky z hnoje vyrábějí:

Móda z hnoje

V červnu 2016 se uspořádala Essaidi svou první přehlídku Haute-Couture modelů vyrobených z kravského hnoje. Už stihla také založit továrnu na zpracování kravského hnoje, protože možnosti proměn Mesticu jsou nekonečné.

(AC)

Mohlo by vás zajímat:

Angínovník čínský (Belamcanda chinensis)

Pěstujte doma angínovník čínský. Získáte lékárnu v květináči, která navíc nádherně kvete

Tenhle lustr si snadno vyrobíte i sami

Návod na úžasný lustr z plastových lžiček. Vypadá jak artyčok

Reklama
Článek je zařazen v: hnůj, Móda z hnoje, Jalila Essaidi, Mestic
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama