Bydlení

20. září 2015 06:00

Klára Beščecová

Návod na úžasný lustr z plastových lžiček. Vypadá jak artyčok

Můžete mít sebehezčí pokoj, ale teprve ten správný lustr vytvoří dokonalý celek. Nemůžete v obchodech najít ten pravý? Udělejte si ho sami.

Přestože jsou na trhu doslova tisíce lustrů, vybrat mezi nimi ten pravý, může být leckdy těžké. I když je totiž nabídka skutečně široká, jen málokdy se objeví skutečně originální kousek, který dozdobí váš obývák přesně podle vašich představ. A pokud něco takového skutečně objevíte, zaplatíte tisíce korun.

Naštěstí existuje ještě jiná varianta – ten pravý lustr si můžete vyrobit sami. Vůbec nevadí, že nemáte sklářské dovednosti, bude vám stačit tavná lepicí pistole. Výsledek může vypadat krásně, jako veliký artyčok.

Co budete potřebovat?

  • desetilitrový plastový kanystr na vodu – případně jinou velikost, záleží na tom, jak velký lustr chcete mít
  • plastové lžičky – asi 270 kusů, v případě většího či menšího kanystru budete muset množství upravit
  • peří – barva záleží jen na vašem vkusu. A nelíbí-li se vám peří, vyberte jiný materiál, kterým pokryjete vrcholek kanystru
  • tavnou pistoli a náhradní náplně

Jak na to?

Začněte tím, že si připravíte lžičky. Ze všech odřízněte držátka tak, aby zůstala jen ta rozšířená část. Zapněte tavnou pistoli, aby se lepidlo rozehřálo. Také připravte kanystr na lepení, očistěte ho a ostrým řezacím nožem vyřízněte velkou díru ve spodní části plastové láhve.

Lžičky začněte lepit odspodu. Máte několik možností. Můžete lepit tak, aby se lžičky nedotýkaly a vždy mezi vnikla malá mezírka, do které zapadne lžička z dalšího řádku. Nebo lepte lžičky tak, aby jeden konec vždy překrýval část lžičky předchozí. Na tom, jaký způsob zvolíte, bude záležet i výsledek. Pokračujte lžičku za lžičkou až na vrchol lahve.

Vršek lahve zakryjete límcem, samozřejmě ze lžiček. Slepte jich pár tak, jak je znázorněno na obrázku, a pak jej přilepte na láhev.

Pokud se vám však vrchol lahve polepit nepodaří nebo se vám do toho zkrátka nechce, můžete zvolit jiný materiál, kterým vrcholek dozdobíte. Například peří, máte-li ho rádi, ale skvělé budou například korálky navlečené na šňůrce. Záleží jen na vás.

Nakonec už jen zastrčte kabel, nainstalujte žárovku a najděte to správné místo, kam lžičkový lustr zavěsíte.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také