Zahrada

9. září 2015 04:54

Markéta Zídková

Nechcete vyhazovat rozbité věci? Pak vás zaujme komunitní projekt Opravárna

Řada věcí je vyrobena tak, aby se rozbila hned po konci záruční doby. Co je zkusit opravit?

Samozřejmě opravářů praček, lednic, elektroniky a dalšího je plný internet. Vedle toho můžete zkusit využít komunitní projekt Opravárna, který sdružuje po celé republice lidi, kteří na jedné straně umí cokoliv opravit, renovovat nebo třeba zašít, stěmi, co naopak potřebují opravu. Web umožňuje zájemcům zadat zakázku a dohodnout se na ceně a průběhu přímo sopravářem. Doposud je na webu zaregistrováno přes 2000 opravářů a Opravárna už přijala od ledna 2015 přes 3000 zakázek.

Za vznikem opravárny stojí odpor k plýtvání věcí. Proč je řada výrobků od mobilních telefonů až po lednice či boty často vyráběna tak, že se krátce po uplynutí záruční doby rozbijí? Současně nastavená ekonomika nás nutí koupit nový výrobek, přestože je možné tyto výrobky i opravit. Končí tak zbytečně v odpadu a přitom republika i naše blízké okolí je plné šikovných lidí, kteří by těmto výrobkům dokázali prodloužit život a jen nemají příležitost. Proto vznikla Opravárnu.

Opravárna doposud fungovala jen na webu. Teď se rozhodla rozšířit své služby a zřídit první servisní místa – s názvem Service place. Zaměstná v nich své nejlepší opraváře. První servisy otevřou své brány už dnes, ve středu 9. září. Jeden v obchodním centru Galerie Fénix na metru Vysočanská a druhý v Jungmannově ulici v Praze. Lidé si zde budou moci nechat opravit rozbitou elektroniku a zároveň odevzdat drobná elektronická zařízení k ekologické recyklaci.

První značkový servis Opravárny s názvem Service place, se bude zaměřovat především na mobily, tablety, notebooky a drobnou elektroniku. Ve středu 9. září otevře v Galerii Fénix naproti poště. Otevřen bude od 9–21 hodin. „Vyhověli jsme hlavně požadavkům našich uživatelů a zákazníků, kteří často vyslovovali přání, že kamenná pobočka, kam zanést kdykoliv svůj rozbitý výrobek, by jim vyhovovala,“ vysvětlil krok zakladatel Opravárny Jan Charvát. Pracovat zde budou ti nejlepší a nejprověřenější opraváři, kteří na webu působí již dlouhou dobu a mají za sebou mnoho desítek úspěšných oprav. Kromě toho ve stejný den otvírá také druhá pobočka v Jungmannově ulici 28, v pasáži Teta naproti magistrátu. I zde bude možné nechat své rozbité výrobky, nebude však přítomen opravář, ale bude si pro výrobky pravidelně docházet. Otevřeno bude od 9–20 hodin.

Opravárna se nevzdává ani své myšlenky společensky odpovědného podniku. Kromě toho, že díky opravám „neopravitelného“ předchází vzniku odpadu a chrání nerostné zdroje, tak bude třetina zaměstnanců servisních míst vždy z řad zdravotně postižených. „Celou koncepci a vybavení servisního místa pomáhal zařizovat náš velmi šikovný opravář s letitými zkušenostmi z oboru, který se díky tomuto novému impulzu po letech nezaměstnanosti a depresí vrací zpět do normálního života. Bude také jedním ze zaměstnanců, servis bude totiž brzy částečně fungovat jako chráněná dílna,“ pokračuje Charvát.

Hned na první týdny po otevření chystá Service place řadu zajímavých akcí, například diagnostiku přístroje zdarma či 20 procent slevu na veškeré opravy. „Pokud jde o ceny, budeme určitě levnější než konkurenční servisy, rozhodně se nechceme pustit myšlenky, že se musí vyplatit přístroj opravit, než koupit nový. Navíc chceme ale díky vlastním servisním místům zákazníkovi zaručit určitou kvalitu a úroveň služeb,“ říká marketingový ředitel Opravárny Pavel Latoň. Servisní místa budou kromě toho sloužit i jako výdejní a příjmová místa Opravárny. To znamená, že přístroje, na které se opraváři na místě nespecializují, bude možné nechat na místě a Opravárna přes web www.opravarna.cz najde nejbližšího opraváře z okolí, který si se závadou poradí. Síť servisů a sběrných míst se bude dále rozšiřovat. Po Praze je v plánu expanze i do dalších měst.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také