Zahrada

8. srpna 2014 05:20

Markéta Zídková

Nejkrásnější londýnské zahrady

Málokde v Evropě najdete větší a starší zahrady než ty královské v Londýně.

Vyrazíte-li do Londýna a máte-li rádi zahrady, pak nemůžete minout následující Královské zahrady v Londýně.

Královské botanické zahrady v Kew

Zahrnují celkem 26 zahrad, od vodní po zimní zahradu, a v každé je na 100 druhů rostlin. V zahradách se také nachází šest nádherných skleníků s nejrůznějšími rostlinami z celého světa. Centrálním bodem zahrady je Palmový dům s tropickými stromy, keři a palmami včetně kokosových, ale i banánovníky a mangovníky. Skleník s klimatem mírného pásma Temperate House je největším okrasným skleníkem na světě a roste v něm jojoba a největší skleníková rostlina na světě, chilská palma. Nejstarší zachovanou budovu v Královské botanické zahradě je palác v Kew. Stavba ze 17. století byla domovem krále Jiřího III. a královny Charlotty.

Hyde park

Rozkládá se na 140 hektarech, což z něj činí jeden z největších londýnských parků. Proslul koncerty a demonstracemi. Můžete tu spočinout na vypůjčeném lehátku, případně posunout veřejnou debatu v k tomu určeném Speaker’s Corner. Témata bývají rozmanitá, od vyhlášek EU přes kokain až po podporu fair trade produktů. Zvláštní dojem na vás udělá úžasná fontána postavená na památku princezny Diany. Pokud se zajímáte o techniku, jistě vás zaujme přívoz přes Serpentine Lake poháněný elektřinou ze solárních článků.

Kensingtonské zahrady

Mezi zajímavosti parku patří kromě Kensingtonského paláce i Albertův památník, vybudovaný na přání královny Viktorie na uctění jejího manžela, jenž zemřel na tyfus a po jehož smrti královna truchlila 40 let. Má podobu zdobeného pavilonu, v němž se nachází Albertova sedící pozlacená socha. Oranžerii nechala roku 1704 zbudovat pro změnu královna Anna. Můžete si tam dát kávu.

St James´s Park

Park zdobí spousta růží a křižuje jej nesčetná drůbež zastoupená labutěmi, husami i kachnami s převážně vzdušnou podporou pelikánů. Všichni jmenovaní opeřenci se stahují k tamnímu jezeru St James's Park Lake s ostrovy Duck Island a West Island. Z mostu spojujícího oba ostrovy je výhled na Buckinghamský palác lemovaný stromy a fontánami.

Regent´s Park

Park tvořený převážně otevřenými loukami se zahradami, je tu ale i jezero s volavkami nebo i vodopád. V severovýchodní části parku se nachází Londýnská zoologická zahrada. Několik květinových zahrad, včetně zahrady královny Marie, je veřejně přístupných. Najdete je ve Vnitřním okruhu, na jehož hranici je také amfiteátr.

Greenwich Park

Nejstarší z královských parků je umístěn na kopci a skýtá tak pěknou vyhlídku na Londýn, např. Katedrálu svatého Pavla. V těsné blízkosti parku se nachází Národní námořní muzeum, The Queen´s House – dům postavený pro Henriettu Marii, manželku Karla I. Dále je tu i víkendový trh Greenwich Market. Zajímavá je ale také Královská Observatoř, kudy prochází nultý poledník, restaurace a kavárna Pavilion Tea House nebo obora s daňky a jeleny. Nejlépe se do Greenwiche dostanete lodí z Toweru nebo Wesminsteru.

Hampstead Heath

Tento park je o poznání méně upravený než ostatní londýnské parky. Nicméně jej tvoří louky, lesy a jezera, na nichž se nacházejí sochy, kavárny i turistické stezky. K proslulým místům v tomto parku patří viktoriánská koupací jezírka. Oddělená pro plavce a plavkyně jsou na východní straně, další jezero (určené pro smíšené koupání) leží západním směrem. Při případném bloumání tímto místem vezměte v potaz, že západní (West) Heath si oblíbili k seznamování homosexuálové. Pořádají se tu také koncerty pod širým nebem.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také