reklama

Čarověníky, zajímavá hnízda na větvích stromů či keřů neudělali ptáci ani lidé

Simona Sedláčková
3. srpna 2021
Všimli jste si někdy při procházce lesem podivně rostoucích větví stromů? Jsou na jednom nebo více místech zahuštěné, hodně drobnějších větviček vyrůstá z jednoho místa a na první pohled tenhle útvar připomíná hnízdo nebo bonsai. Jsou to čarověníky.
reklama

Podivně zahuštěné části větví stromů nebo keřů. Shluky větviček vyrůstají většinou zjednoho místa a vytvářejí dojem malého stromku, bonsaje, rostoucí na stromě běžné velikosti. Lidově se nazývají čarodějné metly nebo hromová košťata a ztěchto názvů je na první pohled patrné, že jim byl vdřívějších dobách přisuzován nadpřirozený vznik a někdy i magická moc.

Jak vznikají čarověníky

Původcem těchto změn, růstových anomálií, na stromech a keřích, ale někdy i na bylinách, jsou viry, houby, ale někdy i živočichové, kteří způsobují deformaci původní rostliny a nejde tak o změnu genetickou.

Jsou však i čarověníky, které naopak vznikají genetickou mutací a kterým se mezi odborníky říká věníky. Je to však označení pouze české, angličtina například zná jenom jedno pojmenování, witches broom.

Zahradníky a zahrádkáře většinou zajímají jenom čarověníky, které jsou geneticky stálé, tedy čarověníky zdruhé skupiny. Lidé, kteří se na pěstování a vyhledávání takových čarověníků specializují, často podobné útvary na stromech vlesích vyhledávají a dále množí. Sběr i množení jsou velmi namáhavé činnosti, které se ne každému daří. Získané čarověníky se roubují na podnože, a výsledek bývá často nejistý.

Jak a kde pěstovat čarověníky

Na internetu nebo vněkterých zahradnictvích či od samotných sběratelů občas můžete čarověníky zakoupit do své zahrady. Jejich nároky na půdu a umístění vycházejí vždy znároků původní rostliny, ale samotné rostlinky jsou většinou velmi odolné.

Čarověníky se hodí pro vysazení do předzahrádek a skalek, protože bývají velmi kompaktní a nižšího vzrůstu, a tak jsou skvělé pro zahrádky somezeným prostorem.

Nepleťte si čarověník sčarovníkem

Čarovník pařížský je vytrvalá, půdopokryvná rostlinka snenápadnými květy, která roste téměř vcelé Evropě, tedy i u nás, ale ne příliš hojně. Vyskytuje se vlistnatých i smíšených lesích, na vlhčích místech.

Mnohem častěji než čarověníky, najdete v lese houby. Které sbírat a které raději nechat na místě?

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama