Čarověníky, zajímavá hnízda na větvích stromů či keřů neudělali ptáci ani lidé

Všimli jste si někdy při procházce lesem podivně rostoucích větví stromů? Jsou na jednom nebo více místech zahuštěné, hodně drobnějších větviček vyrůstá z jednoho místa a na první pohled tenhle útvar připomíná hnízdo nebo bonsai. Jsou to čarověníky.

Podivně zahuštěné části větví stromů nebo keřů. Shluky větviček vyrůstají většinou z jednoho místa a vytvářejí dojem malého stromku, bonsaje, rostoucí na stromě běžné velikosti. Lidově se nazývají čarodějné metly nebo hromová košťata a z těchto názvů je na první pohled patrné, že jim byl v dřívějších dobách přisuzován nadpřirozený vznik a někdy i magická moc.

Jak vznikají čarověníky

Původcem těchto změn, růstových anomálií, na stromech a keřích, ale někdy i na bylinách, jsou viry, houby, ale někdy i živočichové, kteří způsobují deformaci původní rostliny a nejde tak o změnu genetickou.

Jsou však i čarověníky, které naopak vznikají genetickou mutací a kterým se mezi odborníky říká věníky. Je to však označení pouze české, angličtina například zná jenom jedno pojmenování, witches broom.

Zahradníky a zahrádkáře většinou zajímají jenom čarověníky, které jsou geneticky stálé, tedy čarověníky z druhé skupiny. Lidé, kteří se na pěstování a vyhledávání takových čarověníků specializují, často podobné útvary na stromech v lesích vyhledávají a dále množí. Sběr i množení jsou velmi namáhavé činnosti, které se ne každému daří. Získané čarověníky se roubují na podnože, a výsledek bývá často nejistý.

Jak a kde pěstovat čarověníky

Na internetu nebo v některých zahradnictvích či od samotných sběratelů občas můžete čarověníky zakoupit do své zahrady. Jejich nároky na půdu a umístění vycházejí vždy z nároků původní rostliny, ale samotné rostlinky jsou většinou velmi odolné.

Čarověníky se hodí pro vysazení do předzahrádek a skalek, protože bývají velmi kompaktní a nižšího vzrůstu, a tak jsou skvělé pro zahrádky s omezeným prostorem.

Nepleťte si čarověník s čarovníkem

Čarovník pařížský je vytrvalá půdopokryvná rostlinka s nenápadnými květy, která roste téměř v celé Evropě, tedy i u nás, ale ne příliš hojně. Vyskytuje se v listnatých i smíšených lesích, na vlhčích místech.

Zdroj:  ceskenapady.cz; zahradaapriroda.cz


Přečtěte si také