návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Lagenárii obecnou si často pleteme s dýní. Popínavá rostlina má jedlé a užitečné plody

Simona Sedláčková , Vydáno: 23.08.2021
Lagenárie lidé začali využívat již před dlouhými 10 tisíci roky jako rostliny, jejichž plody jsou nejen jedlé, ale dají se také využít na výrobu nádob, hudebních nástrojů či nejrůznějších předmětů denní potřeby. U nás plní spíše funkci okrasnou, ale například v Jižní Americe nebo v Tichomoří z nich domorodé obyvatelstvo stále vyrábí tradiční předměty.

reklama

Lagenárie nejspíše pochází ze subsaharské Afriky, kde byla docela nedávno, až v roce 2004 objevena planě rostoucí rostlina, která byla označena za pramáti lagenárií. Lagenárie se ale  pěstují po celém světě a liší se od sebe v závislosti na kontinentě. 

Lagenárie obecná (Lagenaria siceraria)
Autor: iStock Lagenárie obecná (Lagenaria siceraria)

Lagenárie obecná (Lagenaria siceraria)

Lagenárie patří mezi velmi staré kulturní plodiny, které lidé využívali na mnoho způsobů. Je to popínavá rostlina, dorůstající délky 5–12 m, s velkými srdčitými nebo laločnatými listy, které dosahují velikosti 10–40 cm. Listy jsou plstnaté a chlupaté jsou i jejich řapíky. Z úžlabí listů vyrůstají dlouhé úponky, kterými se rostlina přichytává, aby mohla vzpřímeně růst. Jinak by zůstávala jako plazivá.

Stejně jako úpony, vyrůstají z úžlabí listů i bílé jednopohlavní květy. Nálevkovitý kalich je pětičetný, velký i 10–12 cm. Samčí květy, kterých bývá na rostlině mnohem více než samičích, vyrůstají na stopkách dlouhých asi 10–20 cm. Samičí květy mají stopku krátkou a silnější. Květy se otevírají pozdě odpoledne a druhý den uvadají. Samičí květy opylují včely i čmeláci, na samčí květy nelétají, protože tyto květy neobsahují nektar.

Lagenárie obecná (Lagenaria siceraria)
Autor: iStock Lagenárie obecná (Lagenaria siceraria)

Problémy s pěstováním plodů

V našich podmínkách rostliny sice hodně kvetou a zakládají i dostatek plodů, z nichž některé se po čase přestávají vyvíjet. Většinou jim chybí dostatek tepla. Zbylé plody, někdy i jediný plod na rostlině, mají kulovitý nebo podlouhlý tvar a světle zelenou, nažloutlou nebo i tmavě zelenou a bíle kropenatou slupku.

Lagenárie obecná (Lagenaria siceraria)
Autor: iStock Lagenárie obecná (Lagenaria siceraria)

Plody jsou velmi těžké a stonky křehké, proto se plody často podkládají, aby stonky váhu plodů zvládly unést.

Lagenárie obecná (Lagenaria siceraria)
Autor: iStock Lagenárie obecná (Lagenaria siceraria)

Jak plody využít

Mladé plody se mohou konzumovat a jedlé jsou dokonce i listy. Zcela vyzrálé plody se mohou využívat k dekorativním účelům podle vzoru domorodých jihoamerických či asijských kultur.

Dekorační předměty z lagenárie
Autor: iStock Dekorační předměty z lagenárie

Jak pěstovat lagenárie

Lagenárie vyžaduje písčitou nebo hlinitou půdu s neutrálním pH a poměrně vysokou teplotu a vydatnou zálivku. Jakmile teplota klesne pod 10 °C, lagenárie přestává růst, není mrazuvzdorná. Za dobrých podmínek lagenárie roste velmi rychle, až 40 cm za den!

Nepleťte si lagenárii s dýní!

DÝNĚ HOKAIDO: Jak vypěstovat oranžový (nejen) podzimní zázrak a uvařit dýňovou polévku

Dýně hokaido: Jak vypěstovat oranžový zázrak posilující imunitu a uvařit dýňovou polévku

Dýně jsou zelenina zdravá, dobrá i krásná.Víte, jak se dělá retro kompot à la ananas?

Dýně jsou zelenina zdravá, dobrá i krásná. Víte, jak se dělá retro kompot à la ananas?

reklama

Článek je zařazen v: Lagenárie obecná (Lagenaria siceraria) , plod , popínavá

reklama

Přečtěte si také