15. února 2025 10:25
redakce Prima LivingPapírový keř v únoru rozvoní a ozdobí zahradu bílými, žlutými i oranžovými květy
Hledáte do své zahrady zajímavý keř, který pokvete ještě v zimě, kdy velká většina rostlin spí zimním spánkem? Na první pohled je to nesplnitelné přání, ale několik otužilců se najde. Edgeworthia chrysantha neboli papírový keř je jedním z nich. Jak ho pěstovat?
Papírový keř (Edgeworthia chrysantha) je v našich končinách trochu ojedinělý a vzácný, především svou dobou kvetení. Vykvétá od února do dubna, protože na drsné podmínky k životu je zvyklý ze své domoviny, z Himálaje. Je ojedinělý, ale zdaleka ne jediný. Tou dobou už kvetou i další keře, jako jsou vilíny nebo jasmín nahokvětý.

Květy papírového keře
Květy se začínají vytvářet už od pozdního podzimu a vykvétají v kulovitém květenství v bílé, světle nebo tmavě žluté a oranžové barvě. Vydávají pronikavou vůni, která je cítit i několik metrů od keře. Květenství vyrůstá na koncích holých větví, protože keř kvete ještě před vyrašením mladých listů. Z toho plyne, že je to keř opadavý.
- Papírový keř bývá vysoký asi 1,5–3 metry. Listy jsou úzké a dlouhé, tmavě zelené s našedlou spodní stranou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Lýkovec jedovatý kvete už v únoru a z jeho vůně se může zatočit hlava. Jak ho pěstovat
Jak pěstovat papírový keř
- Má rád umístění na plném slunci nebo v mírném polostínu a vyžaduje vlhkou, ale dobře propustnou půdu bohatou na humus.
- Před vysazením keře pokryjte dno výsadbové jámy vyzrálým kompostem.
- Keř je mrazuvzdorný do –15 °C, proto ho vysazujte ke zdi orientované na jih nebo východ, která ho bude chránit.
- Před zimou také nahrňte kolem keře vysokou vrstvu mulče nebo listí. Mladé rostliny, asi v prvních dvou až třech letech, můžete před zimou chránit i obalením.
- Brzy zjara odřežte pouze všechny poškozené větve, ale vyvarujte se hlubokého řezu.
- Rostlina řez obecně příliš dobře nesnáší, proto pouze mírně prosvětlujte starší kusy, mladé rostliny nechte volně růst.
Proč se keř jmenuje papírový?
Lýko papírového keře se v Japonsku využívá na výrobu vysoce kvalitního tradičního, ručně vyráběného papíru, zvaného washi nebo mitsumata, jak se v Japonsku říká i celému keři.
Na druhou stranu washi pásky, které se prodávají i u nás jako dekorační, potištěné a lepicí pásky, se vyrábějí i z dalších přírodních materiálů. Mohou být vyrobené z rýže, z vláken bambusu nebo konopí nebo z kůry stromů moruše či keřů mitsumata, tedy právě z papírových keřů.
Zdroj: autorský text Simona Sedláčková s využitím https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/edgevortie/; https://www.sieberz.cz/okrasne-rostliny/okrasne-stromy-a-kere/listnate-stromy-a-kere/1787/edgeworthia-papirovy-ker;