Papírový keř rozvoní zahradu už v únoru. Pěstujte netradiční dřevinu s kulovitým květenstvím

Hledáte do své zahrady zajímavý keř, který pokvete ještě v zimě, kdy velká většina rostlin spí zimním spánkem? Na první pohled je to nesplnitelné přání, ale pár podobných otužilců by se našlo a Edgeworthia neboli papírový keř je jedním z nich.

Papírový keř (Edgeworthia chrysantha)

Papírový keř je v našich končinách trochu ojedinělý, především svou dobou kvetení. Vykvétá od února do dubna, protože na drsné podmínky k životu je zvyklý ze své domoviny, z Himálaje. Je ojedinělý, ale zdaleka ne jediný. Tou dobou už kvetou i další keře, jako jsou vilíny nebo jasmín nahokvětý.

Květy papírového keře se začínají vytvářet už od pozdního podzimu a vykvétají v kulovitém květenství v bílé, světle nebo tmavě žluté a oranžové barvě. Vydávají pronikavou vůni, která je cítit i několik metrů od keře. Květenství vyrůstá na koncích holých větví, protože keř kvete ještě před vyrašením mladých listů. Z toho plyne, že je to keř opadavý. Je vysoký asi 1,5–2 metry. Listy jsou úzké a dlouhé, tmavě zelené s našedlou spodní stranou.

Jak pěstovat papírový keř

Má rád umístění na plném slunci nebo v mírném polostínu a vyžaduje vlhkou, ale dobře propustnou půdu bohatou na humus. Před vysazením keře pokryjte dno výsadbové jámy vyzrálým kompostem. Keř je mrazuvzdorný do –15 °C, proto ho vysazujte ke zdi orientované na jih nebo východ, která ho bude chránit. Před zimou také nahrňte kolem keře vysokou vrstvu mulče nebo listí. Mladé rostliny, asi v prvních dvou až třech letech, můžete před zimou chránit i obalením.

Brzy zjara odřežte pouze všechny poškozené větve, ale vyvarujte se hlubokého řezu. Rostlina řez obecně příliš dobře nesnáší, proto pouze mírně prosvětlujte starší kusy, mladé rostliny nechte volně růst.

Proč se keř jmenuje papírový?

Lýko papírového keře se v Japonsku využívá na výrobu vysoce kvalitního tradičního, ručně vyráběného papíru, zvaného washi nebo mitsumata, jak se v Japonsku říká i celému keři.

Na druhou stranu washi pásky, které se prodávají i u nás jako dekorační, potištěné a lepicí pásky, se vyrábějí i z dalších přírodních materiálů. Mohou být vyrobené z rýže, z vláken bambusu nebo konopí nebo z kůry stromů moruše či keřů mitsumata, tedy právě z papírových keřů.

Zdroj: https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/edgevortie/; https://www.sieberz.cz/okrasne-rostliny/okrasne-stromy-a-kere/listnate-stromy-a-kere/1787/edgeworthia-papirovy-ker;

Sdílejte článek

Přečtěte si také