Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Zimní keře s květy v barvě slunce: Lískovníček a zimnokvět

Zimní počasí nám jen málokdy dopřává dostatečnou porci zlatých slunečních paprsků… Proto si musíme poradit sami, jak si zvednout náladu! Pomoci nám mohou i dva keříky, lískovníček a zimnokvět, které sice pocházejí z Číny, ale své místo si našly i v našich parcích a botanických zahradách. Rozkvétají už v předjaří kouzelnými žlutými květy a šíří kolem sebe sladkou vůni nadcházejícího jara.
Vydáno: 31.01.2020
Zimní keře s květy v barvě slunce
Autor: istockphoto.com Zimní keře s květy v barvě slunce

V předjaří, kdy už všichni nedočkavě vyhlížejí první květy, se keře jako lískovníček nebo zimnokvět dočkají velkého obdivu. Ale nekvetou zdaleka samy! Potkat můžete i nádherné vilíny, kalinu vonnou, zimolez nebo lýkovec, ale i jasmín nahokvětý nebo slivoň chloupkatou.

Lískovníček (Corylopsis)

Poloopadavý keř či malý strom z rodu vilínů, který pochází z Číny, Koreje a Japonska. I v Česku se dají některé druhy této okrasné dřeviny pěstovat, vyžadují však přes zimu přikrytí půdy kolem rostliny. U nás dorůstají do výšky asi 2 m.

Lískovníček (Corylopsis)
Autor: istockphoto.com Lískovníček (Corylopsis)

Upřednostňují teplé stanoviště chráněné před větrem a výživnou humózní půdu. Vyhovuje jim umístění v polostínu, ale dobře snášejí i plné slunce. Vykvétají už v předjaří, začátkem března, ale v teplých zimách i dříve, světle žlutými hrozny květů, které kolem sebe šíří jemnou vůni.

Lískovníček (Corylopsis)
Autor: istockphoto.com Lískovníček (Corylopsis)

Zimnokvět časný (Chimonanthus praecox)

V našich podmínkách poloopadavý keř, původem z Číny, který však můžete potkat i u nás, především v botanických zahradách. Vykvétá na ještě bezlistých loňských větvích většinou od února do března žlutými květy s purpurovou kresbou. Květy sladce voní. Po odkvětu se vyvíjejí plody, které dozrávají v květnu až červnu.

Zimnokvět časný (Chimonanthus praecox)
Autor: istockphoto.com Zimnokvět časný (Chimonanthus praecox)

Zimnokvět upřednostňuje teplé stanoviště chráněné před ostrým zimním sluncem. Potřebuje zimní zakrytí půdy kolem rostliny. Nemá vysoké nároky na půdu, nejlépe kvete na suchém místě. Mladé rostliny jsou choulostivé, je třeba je chránit před mrazem a pěstovat ve skleníku. Teprve později je možné vysadit je ven.

Zimnokvět časný (Chimonanthus praecox)
Autor: istockphoto.com Zimnokvět časný (Chimonanthus praecox)
Článek je zařazen v: Lískovníček (Corylopsis) , Zimnokvět časný (Chimonanthus praecox) , keř , kvete v zimě , předjaří , žluté květy
Speciály: Keře v zahradě

reklama