Zimní keře s květy v barvě slunce: Lískovníček a zimnokvět

Zimní počasí nám jen málokdy dopřává dostatečnou porci zlatých slunečních paprsků… Proto si musíme poradit sami, jak si zvednout náladu! Pomoci nám mohou i dva keříky, lískovníček a zimnokvět, které sice pocházejí z Číny, ale své místo si našly i v našich parcích a botanických zahradách. Rozkvétají už v předjaří kouzelnými žlutými květy a šíří kolem sebe sladkou vůni nadcházejícího jara.

V předjaří, kdy už všichni nedočkavě vyhlížejíprvní květy, se keře jako lískovníček nebo zimnokvět dočkají velkého obdivu. Ale nekvetou zdaleka samy! Potkat můžete i nádherné vilíny, kalinu vonnou, zimolez nebo lýkovec, ale i jasmín nahokvětý nebo slivoň chloupkatou.

Lískovníček (Corylopsis)

Poloopadavý keř či malý strom zrodu vilínů, který pochází zČíny, Koreje a Japonska. I vČesku se dají některé druhy této okrasné dřeviny pěstovat, vyžadují však přes zimu přikrytí půdy kolem rostliny. U nás dorůstají do výšky asi 2 m.

Upřednostňují teplé stanoviště chráněné před větrem a výživnou humózní půdu. Vyhovuje jim umístění v polostínu, ale dobře snášejí i plné slunce. Vykvétají už vpředjaří, začátkem března, ale v teplých zimách i dříve, světle žlutými hrozny květů, které kolem sebe šíří jemnou vůni.

Zimnokvět časný (Chimonanthus praecox)

Vnašich podmínkách poloopadavý keř, původem zČíny, který však můžete potkat i u nás, především vbotanických zahradách. Vykvétá na ještě bezlistých loňských větvích většinou od února do března žlutými květy spurpurovou kresbou. Květy sladce voní. Po odkvětu se vyvíjejí plody, které dozrávají vkvětnu až červnu.

Zimnokvět upřednostňuje teplé stanoviště chráněné před ostrým zimním sluncem. Potřebuje zimní zakrytí půdy kolem rostliny. Nemá vysoké nároky na půdu, nejlépe kvete na suchém místě. Mladé rostliny jsou choulostivé, je třeba je chránit před mrazem a pěstovat ve skleníku. Teprve později je možné vysadit je ven.


Přečtěte si také