Co kvete v lednu? Mezi 3 největší otužilce patří vilín, jasmín nahokvětý a jedovatá čemeřice

Většina rostlin spí zimním spánkem, ale jsou tu i tři nedočkavci, kteří vykvétají i uprostřed mrazivé zimy, v lednu. Jsou to dva keře, vilín a jasmín nahokvětý, a také čemeřice černá, která patří mezi trvalky.

Během měsíce ledna navštěvují svou zahradu opravdu jenom největší zahradní nadšenci, a to většinou jenom proto, aby oklepali těžký sníh z větví keřů. Pokud však do své zahrady vysadíte tyto tři rostliny, můžete se kochat nádhernými květy i uprostřed zimy.

Vilín (Hamamelis)

Vilíny rozkvétají od podzimu až do konce zimy, během ledna pak kvete vilín prostřední (Hamamelis x intermedia) a vilín japonský (Hamamelis japonica). Jsou to poměrně dost nenáročné keře, které uvítají vysazení na plném slunci nebo v mírném polostínu. I ve stínu mohou dobře růst, ale málo pokvetou. Vyhovuje jim vlhčí půda s kyselejším pH a špatně snášejí vápník.

Jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum)

Někdy vykvétá dokonce už v prosinci, dokáže kvést až skoro do dubna a vůbec mu nevadí mrazivé počasí, a dokonce ani sníh. Vyhovuje mu umístění na slunci i v polostínu a potřebuje vlhčí půdu, bohatou na humus. Špatně zvládá suché zimy a občas proto potřebuje zalít i během zimních měsíců. Za to se nám odvděčí nádhernou vůní, kterou kolem sebe dokáže šířit.

Čemeřice černá (Helleborus niger)

Čemeřice jsou trochu rozmarné krásky, které se nerady stěhují, a tak trvá i několik let, než se po jejím vysazení dočkáte kouzelných bílých či narůžovělých květů. Ale to čekání stojí určitě za to. Také slunce její kráse vůbec neprospívá, proto jí dopřejte místo pod listnatými keři a stromy, kde bude mít svůj oblíbený polostín. A ještě do třetice, čemeřice si nepotrpí na sousedy. Je to samotářka, která nesnáší žádné doprovodné trvalky a už vůbec ne plevele.

  • Čemeřici si můžete utrhnout i do vázy, ale dejte si na ni pozor! Čemeřice černá je celá prudce jedovatá.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ceme%C5%99ice_%C4%8Dern%C3%A1; https://www.zahradnictvi-flos.cz/hamamelis-japonica-vilin-japonsky.html; https://www.zahradnictvi-flos.cz/jasminum-nudiflorum-jasmin-nahokvety.html?variantId=78921


Přečtěte si také