návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Co kvete v lednu? Mezi 3 největší otužilce patří vilín, jasmín nahokvětý a jedovatá čemeřice

Simona Sedláčková , Vydáno: 26.01.2021
Většina rostlin spí zimním spánkem, ale jsou tu i tři nedočkavci, kteří vykvétají i uprostřed mrazivé zimy, v lednu. Jsou to dva keře, vilín a jasmín nahokvětý, a také čemeřice černá, která patří mezi trvalky.

reklama

Během měsíce ledna navštěvují svou zahradu opravdu jenom největší zahradní nadšenci, a to většinou jenom proto, aby oklepali těžký sníh z větví keřů. Pokud však do své zahrady vysadíte tyto tři rostliny, můžete se kochat nádhernými květy i uprostřed zimy.

Vilín (Hamamelis)

Vilíny rozkvétají od podzimu až do konce zimy, během ledna pak kvete vilín prostřední (Hamamelis x intermedia) a vilín japonský (Hamamelis japonica).

Vilín japonský (Hamamelis japonica)
Autor: istockphoto.com Vilín japonský (Hamamelis japonica)

Jsou to poměrně nenáročné keře, které uvítají vysazení na plném slunci nebo v mírném polostínu. I ve stínu mohou růst, ale málo pokvetou. Vyhovuje jim vlhčí půda s kyselejším pH a nesnášejí vápník.

Vilín: Rozložitý keř dokáže prozářit zimní zahradu

Vilín: Rozložitý keř svými květy prozáří i zimní zahradu

Leden v zahradě

Leden na zahradě: Pěstujte salát či řeřichu za oknem a už teď se připravujte na jaro

Jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum)

Někdy vykvétá dokonce už v prosinci a dokáže kvést až skoro do dubna a vůbec mu nevadí mrazivé počasí, a dokonce ani sníh. Vyhovuje mu umístění na slunci i v polostínu a potřebuje vlhčí půdu, bohatou na humus. Nesnáší suché zimy a občas proto potřebuje zalít i během zimních měsíců. Za to se nám odvděčí nádhernou vůní, kterou kolem sebe umí šířit.

Jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum)
Autor: istockphoto.com Jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum)

Čemeřice černá (Helleborus niger)

Čemeřice jsou trochu rozmarné krásky, které se nerady stěhují, a tak trvá i několik let, než se po jejím vysazení dočkáte kouzelných bílých květů. Ale to čekání stojí určitě zato. Také slunce její kráse vůbec neprospívá, proto jí dopřejte místo pod listnatými keři a stromy, kde bude mít svůj oblíbený polostín. A ještě do třetice, čemeřice si nepotrpí na sousedy. Je to samotářka, která nesnáší žádné doprovodné trvalky a už vůbec ne plevele.

Čemeřice  Jak pěstovat královny zimní i jarní zahrady

Jak pěstovat čemeřice. Královny zimní zahrady kvetou, i když sněží

Čemeřice by neměla chybět v žádné zahradě

Čemeřice: Něžná kráska, která kvete i v zimě

Čemeřici si můžete utrhnout i do vázy, ale dejte si na ní pozor! Čemeřice černá je celá prudce jedovatá.

Čemeřice černá (Helleborus niger)
Autor: istockphoto.com Čemeřice černá (Helleborus niger)

reklama

Článek je zařazen v: zahrada , květy , leden , co kvete , v lednu , vilín prostřední (Hamamelis x intermedia) , vilín japonský (Hamamelis japonica) , Jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum) , čemeřice černá (Helleborus niger)

reklama

Přečtěte si také