Mnoho zahradních květin se vůbec nehodí pro včely. Jak je k sobě nalákáte?

Zahrada plná na první pohled krásných a barevných květů ještě nemusí být pravým rájem pro užitečný hmyz. Většina hodně přešlechtěných květin a keřů má pouze sterilní květy a pro včelky i čmeláky má jenom minimální význam. Proto je důležité vysazovat na zahrady medonosné rostliny. Jinak jen těžko získáme bohatou úrodu ovoce, květy ovocných stromů se nedočkají opylení. Včely a čmeláci na naši zahradu jen tak nepřiletí, musíme je umět nalákat.

Obyčejná krása se moc nenosí

Vysazování nešlechtěných rostlin má pro užitečný hmyz velký význam. Přešlechtěné rostliny mívají krásné, velké květy, které jsou však v mnoha případech sterilní. Kvůli šlechtění ztratily nektar. Během jara a léta kolem nich neuvidíte létat včelky, čmeláky ani krásné motýly. Na první pohled dokonalé květy jim totiž nemají co nabídnout.

Na druhou stranu původní rostliny, které nebývají tolik atraktivní pro naše oko, se včelkám jeví jako nektarový ráj. Menší květy nešlechtěných rostlin jim totiž většinou nabízejí pylu a nektaru, co jejich hrdla, či spíše sosáčky a nožky ráčí.

Medonosné rostliny

Potrava včel se skládá z nektaru a pylu. Z nektaru vzniká med a z pylu včely vytvářejí mateří kašičku, ze které získávají aminokyseliny, lipidy, vitaminy a minerály. Proto je pro ně důležitá pestrá směs květů. Má totiž velký vliv na zdraví a odolnost včelstev. Velké lány monokulturních rostlin včely oslabují.

Jaké rostliny tedy užitečný hmyz miluje?

V každém případě bychom neměli zapomínat na první jarní potravu včel, a tou bývá vrba jíva, později hlohy, trnky a také obyčejné špendlíky neboli slivoň mirabelka. Opomíjené ovoce, které dnešní děti znají už jen málo. Přitom žluté nebo červené špendlíky jsou velmi chutné.

Zapomínat bychom neměli ani na ostatní ovocné stromy a keře, ale ty se naštěstí na našich zahradách stále ve velkém pěstují. Rozkvetlé koruny třešní, jabloní i hrušní včely doslova zbožňují. Naštěstí. Bez nich bychom se oblíbeného ovoce jen stěží dočkali.

Velmi důležité jsou pro užitečný hmyz i medonosné trvalky

Bělotrn (Echinops)

Bělotrn vypadá na první pohled jako bodlák, ale ve skutečnosti patří do rodu hvězdnicovitých. Patří mezi velmi vysoké trvalky. Pochází ze střední Asie, ale u nás se dávno volně šíří přírodou. Je považován za invazivní rostlinu, ale včely ho milují.

Kyprej vrbice (Lythrum salicaria)

Naše domácí trvalka, stále velmi rozšířená především na vlhčích, až mokrých místech. Vpozdním létě bývá doslova obsypána růžovými kvítky.

Máta peprná (Mentha piperita)

Oblíbená trvalková bylinka svýrazně peprmintovou vůní. Kvete od července do září a velmi silně se rozrůstá. Jakmile ji jednou vysadíte do záhonu, už se jí nezbavíte.

Mateřídouška (Thymus)

Naše domácí, opojně vonící vytrvalá bylinka, sestra tymiánu, pocházejícího ze Středomoří. Vyskytuje se volně v přírodě, ale bude slušet i naší zahradě jako obruba záhonů.

Meduňka lékařská (Melissa officinalis)

Další vytrvalá léčivka svýraznou vůní po citronech. I když meduňka pochází ze Středozemí, v našich krajích už dávno zdomácněla. Kdo by neznal její uklidňující a protistresové účinky!

Plamenka latnatá (Phlox paniculata)

Plamenky neboli floxy patří mezi nejčastěji pěstované trvalky už velmi dlouho, jsou to typické květiny zahrad našich babiček. Dorůstají do výšky kolem jednoho metru.

Plamenka šídlovitá (Phlox subulata)

Další oblíbené květiny, především zpředzahrádek. Jedná se o půdopokryvné rostliny, které často lemují trvalkové záhony.

Rozchodníkovec (Hylotelephium)

Rozchodníkovec se dříve řadil mezi rozchodníky (Sedum). Patří mezi suchomilné rostliny s dužnatými listy, které zadržují zásoby vody.

Šanta kočičí (Nepeta)

Další suchomilná trvalka, která vůní fialových květů připomíná mátu. Obsahuje látky, které přitahují většinu koček a na druhou stranu odpuzují komáry, a dokonce i myši.

Šalvěj přeslenitá (Salvia verticillata)

Patří mezi naše původní nebo spíše dávno zdomácnělé druhy šalvějí. Pro včely má velký význam, neboť její nektar obsahuje hodně cukrů.

Záplevák (Helenium)

Vysoké trvalky s dlouhou dobou kvetení, většinou od června do září. Jedná se o rostlinu původně ze Severní Ameriky, ale v našich zahradách už hodně dávno zdomácněla.

Zavinutka (Monarda)

Další květina původem ze Severní Ameriky, ale do Evropy se dostala už hodně dávno, patrně v době kolonizování Ameriky. Indiáni ji používali k léčení dýchacích cest.

Zlatobýl (Solidago)

I tenhle původem Američan je u nás už dávno doma a roste v našich končinách zplaněle. Dorůstá do velké výšky, až 200 cm, a vykvétá žlutým květenstvím. Je velmi invazivní, ale včelaři ho řadí k významným medonosným rostlinám.

Zvonek klubkatý (Campanula glomerata)

Druh zvonku, který se vyskytuje i volně vnaší přírodě. Je to vytrvalá trsnatá rostlina, která má ráda spíše sušší půdy.

Zdroj: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-159640-medonosne-rostliny-ktere-jsou-uzitecne-i-krasne; https://cs.wikipedia.org/wiki/Medonosn%C3%A1_rostlina


Přečtěte si také