Zmarlika má srdčité listy a květy, které rostou přímo z kmene. Jak keř pěstovat?

Zmarliky na našich zahradách nevídáme příliš často a je to vůči nim hodně nespravedlivé. Jsou to nádherné, brzy z jara kvetoucí keře nebo menší stromy, které bývají zářivě růžovými a někdy i bílými květy doslova obalené. Tento pocit umocňuje fakt, že květy vyrůstají nejen na postranních větvích, ale i rovnou z kmínku.

Zmarliky jsou velmi zajímavé menší stromy nebo keře. Je velká škoda, že jsme jim vČechách zatím nepřišli na chuť. Přitom vdobě květu jsou tak obalené květy, že připomínají cukrovou vatu.

Jak pěstovat zmarliku

Na kvalitu půdy je nenáročná, ale vyhovuje jí půda spíše písčitá, s neutrální půdní reakcí, a také vlhčí a dobře propustná. Má ráda umístění na slunci, ale potřebuje ochranu před ostrým zimním a jarním sluncem a také místo vzávětří. Kořeny chraňte nastýlkou zlistí.

Na prořezávání zmarliky buďte opatrní a řez ošetřete štěpařským voskem. Je náchylná kinfekci řezu, což nezřídka vede kodumření celé rostliny.

Zmarlika Jidášova (Cercis siliquastrum)

Choulostivější členka rodiny zmarlik. To ona možná může za velmi malé rozšíření zmarlik vČechách. Zahrádkáři se jí bojí pěstovat. Vnašich podmínkách totiž často vymrzá, ale vjižních zemích Evropy patří kvelmi oblíbeným dřevinám.

Pěstuje se nejčastěji jako středně velký stromek, vysoký 6-10 m, světvemi, které se větví velmi nízko u země. Vykvétá růžovými květy ještě před rašením listů. Květy tvoří na větvích husté, kompaktní shluky. Listy ledvinovitého tvaru mívají nejprve lehce bronzovou a později tmavě zelenou barvu.

Zmarlika čínská (chinensis)

Nižší druh zmarliky, většinou roste jako asi 3 m vysoký, do široka větvený keř. Velmi bohatě kvete, dokonce tak, že není vidět jednotlivé větve a kvést vydrží až 4 týdny, vzávislosti na počasí. Listy se rozvíjejí jako žlutozelené, později světle zelené a na podzim získávají zlatožlutou barvu.

Zmarlika kanadská (Cercis canadensis)

Nejotužilejší ze všech druhů zmarlik. Většinou nevyžaduje žádnou ochranu před mrazem, ale samozřejmě jí ani neuškodí, pokud chcete mít jistotu, že zimu ve zdraví přečká.

Rádi byste na svou zahradu vysadili i další zajímavě kvetoucí keře? Prosím, vyberte si:


Přečtěte si také