návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Zmarlika má srdčité listy a květy, které rostou přímo z kmene. Jak keř pěstovat?

Simona Sedláčková , Vydáno: 29.03.2021
Zmarlika
Autor: iStock Zmarlika
Zmarliky na našich zahradách nevídáme příliš často a je to vůči nim hodně nespravedlivé. Jsou to nádherné, brzy z jara kvetoucí keře nebo menší stromy, které bývají zářivě růžovými a někdy i bílými květy doslova obalené. Tento pocit umocňuje fakt, že květy vyrůstají nejen na postranních větvích, ale i rovnou z kmínku.

reklama

Zmarliky jsou velmi zajímavé menší stromy nebo keře. Je velká škoda, že jsme jim v Čechách zatím nepřišli na chuť. Přitom v době květu jsou tak obalené květy, že připomínají cukrovou vatu.

Zmarlika
Autor: iStock Zmarlika

Jak pěstovat zmarliku

Na kvalitu půdy je nenáročná, ale vyhovuje jí půda spíše písčitá, s neutrální půdní reakcí, a také vlhčí a dobře propustná. Má ráda umístění na slunci, ale potřebuje ochranu před ostrým zimním a jarním sluncem a také místo v závětří. Kořeny chraňte nastýlkou z listí.

Na prořezávání zmarliky buďte opatrní a řez ošetřete štěpařským voskem. Je náchylná k infekci řezu, což nezřídka vede k odumření celé rostliny.

Zmarlika Jidášova (Cercis siliquastrum)

Choulostivější členka rodiny zmarlik. To ona možná může za velmi malé rozšíření zmarlik v Čechách. Zahrádkáři se jí bojí pěstovat. V našich podmínkách totiž často vymrzá, ale v jižních zemích Evropy patří k velmi oblíbeným dřevinám.

Zmarlika
Autor: iStock Zmarlika

Pěstuje se nejčastěji jako středně velký stromek, vysoký 6-10 m, s větvemi, které se větví velmi nízko u země. Vykvétá růžovými květy ještě před rašením listů. Květy tvoří na větvích husté, kompaktní shluky. Listy ledvinovitého tvaru mívají nejprve lehce bronzovou a později tmavě zelenou barvu.

Zmarlika
Autor: iStock Zmarlika

Zmarlika čínská (chinensis)

Nižší druh zmarliky, většinou roste jako asi 3 m vysoký, do široka větvený keř. Velmi bohatě kvete, dokonce tak, že není vidět jednotlivé větve a kvést vydrží až 4 týdny, v závislosti na počasí. Listy se rozvíjejí jako žlutozelené, později světle zelené a na podzim získávají zlatožlutou barvu.

Zmarlika
Autor: iStock Zmarlika

Zmarlika kanadská (Cercis canadensis)

Nejotužilejší ze všech druhů zmarlik. Většinou nevyžaduje žádnou ochranu před mrazem, ale samozřejmě jí ani neuškodí, pokud chcete mít jistotu, že zimu ve zdraví přečká.

Zmarlika
Autor: iStock Zmarlika

Rádi byste na svou zahradu vysadili i další zajímavě kvetoucí keře? Prosím, vyberte si:

Pieris japonský

Pieris japonský má květy podobné konvalince. Tento keř můžete pěstovat i ve stínu

Mamota (Kalmia)

Mamota je keř s kouzelnými květy a jedovatými listy. Říká se mu zabiják jehňat

Hortenzie latnatá

Hortenzie latnatá je nenáročná, snese přímé slunce a dokáže měnit barvu květů

Brslen evropský

Brslen je jedovatý keř s nádhernými plody, které lákají kosy i drozdy

reklama

Článek je zařazen v: keř , stromek , Zmarlika Jidášova (Cercis siliquastrum) , Zmarlika čínská (chinensis) , Zmarlika kanadská (Cercis canadensis) , jak pěstovat , dřevina , růžový květ

reklama

Přečtěte si také