Zahrada

2. března 2020 08:00

Simona Sedláčková

Pieris japonský má květy podobné konvalince. Tento keř můžete pěstovat i ve stínu

Nádherný keř, který vás každoročně překvapí nejen půvabnými zvonkovitými květy, ale i mladými listy. Nově rašící lístky totiž mívají úplně jinou barvu než celá rostlina. Vysaďte na svou zahradu keř, který budou všichni právem obdivovat!

Pieris japonský (Pieris japonica)

Vřesovištní stálezelená dřevina původem zJaponska, Číny a Taiwanu. Je to menší keř, bohatě větvený, súzce kopinatými, tmavě zelenými listy. Nově rašící lístky však bývají výrazně zbarvené a zcela odlišné od ostatních listů na rostlině. Můžete se tak těšit na listy zářivě červené, růžové, okrové nebo limetově zelené.

Zároveň smladými listy rostlinu zdobí i bohaté střapce květů, které jsou podobné našim konvalinkám. Pieris japonský kvete bíle nebo růžově od března do dubna. Ihned po odkvětu pieris zastřihněte, podpoříte tak násadu nových květů pro příští rok.

Jak pěstovat pieris

Pieris patří mezi vřesovištní rostliny, bude tedy spokojený vsousedství rododendronů, azalek i vřesů, vkyselé, dobře propustné a přiměřeně vlhké půdě. Vžádném případě nesnáší půdy těžké a jílovité.

Pieris je plně mrazuvzdorný až do –32 °C a vyhovuje mu umístění vpolostínu, ale velmi dobře snese i úplný stín. I přes velkou mrazuvzdornost, pierisy špatně snášejí holomrazy, které jsou vnašich končinách čím dál častější. Proto keře na zimu raději zakryjte chvojím nebo slámou. Před příchodem zimy pierisům dopřejte důkladnou zálivku.


Přečtěte si také