návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Brslen je jedovatý keř s nádhernými plody, které lákají kosy i drozdy

Simona Sedláčková , Vydáno: 23.10.2020
Brsleny patří mezi okrasné keře, které se po většinu roku tváří zcela nenápadně, ale na podzim se na nich objeví nádherné křídlaté plody, které chutnají ptákům. My bychom si na ně však měli dávat velký pozor, protože jsou jedovaté.

reklama

Brsleny potkáte jako keře a občas i malé stromy, především v městských parcích, poměrně běžně. Pěstují se u nás v mnoha kultivarech. Mezi stálezelenými druhy najdete brslen japonský a brslen Fortuneův, a pak jsou tu brsleny opadavé, včetně našich dvou domácích druhů, brslenu evropského a brslenu bradavičnatého. Jinak rod brslen zahrnuje asi 200 druhů, které se vyskytují téměř po celém světě kromě Jižní Ameriky.

Brslen evropský (Euonymus europaeus)

Náš domácí druh brslenu roste jako opadavý keř, někdy i menší strom. Je rozšířen po celé Evropě od Skotska na severu po jih Španělska a Řecka, najdete ho i v Malé Asii.

Brslen evropský má nenápadné listy, uspořádané na hladkých větvích vstřícně, jsou kopinaté až vejčité. Vykvétá v květnu nebo v červnu nenápadnými květy s nazelenalými okvětními plátky. Svou krásu rozvine brslen evropský až na podzim, kdy se na něm objeví růžové čtyřboké pukavé tobolky se semeny.

Brslen evropský (Euonymus europaeus)
Autor: istockphoto.com Brslen evropský (Euonymus europaeus)

V Česku se brslen evropský vyskytuje nejčastěji v nížinách až podhůřích, většinou na okrajích lesů. Pro svou podzimní krásu je vysazován i do zahrad a parků.

Pro člověka jed, pro ptáky pochoutka

Brslen evropský však představuje i nebezpečí, protože celá rostlina je po požití smrtelně jedovatá. Lákavé jsou především plody, jejichž požití může skončit selháním krevního oběhu. Za smrtelnou dávku pro dospělého člověka se považuje asi 30 tobolek. Na druhou stranu semena brslenu vyhledávají ptáci, pro které jsou velkou pochoutkou. Nejčastěji na větvích brslenu potkáte kosa, červenku, pěnici nebo drozda, s jejichž trusem se pak semena brslenu šíří po okolí.

Brslen evropský (Euonymus europaeus)
Autor: istockphoto.com Brslen evropský (Euonymus europaeus)

Jak pěstovat brslen evropský

Nenáročný brslen pěstujte na slunci nebo v mírném polostínu ve vlhčí, ale nepřemokřené půdě s dostatkem humusu. Preferuje půdu slabě zásaditou až neutrální. Je plně mrazuvzdorný až do –35 °C. Brslen můžete vysadit jako solitérní keř i jako součást živého plotu.

Okrasné keře s plody, které ptactvo miluje

Okrasné keře s plody, které ptactvo miluje: Na podzim vysazujte ptačí zob, dřín, hloh, kalinu a další

Pořiďte si na zahradu ty správné keře pro podzimní dekorace

5 keřů, které byste teď měli vysadit. Jejich plody rozzáří dekorace a věnce

Brslen bradavičnatý (Euonymus verrucosa)

Rovněž jedovatý keř, který roste ve střední a východní Evropě, i v části Asie. U nás se vyskytuje na jihu a jihozápadě Moravy.

Brslen bradavičnatý (Euonymus verrucosa)
Autor: istockphoto.com Brslen bradavičnatý (Euonymus verrucosa)

Má rád lehčí půdu s dostatkem humusu, vápnitou až neutrální. Vyskytuje se na okrajích a v podrostu listnatých lesů a na slunných stráních.

Vykvétá v květnu až červnu nenápadnými, nazelenalými květy s nepříjemnou vůní. Zajímavé jsou opět až plody, které se na keři objevují na podzim.

Brslen bradavičnatý (Euonymus verrucosa)
Autor: istockphoto.com Brslen bradavičnatý (Euonymus verrucosa)

Podzimní výsadba keřů je v plném proudu. Který si vyberete pro svou zahradu?

Mamota (Kalmia)

Mamota je keř s kouzelnými květy a jedovatými listy. Říká se mu zabiják jehňat

Tavola kalinolistá

Tavola kalinolistá je nenáročný keř s krásnými květy i plody

Mahonie neboli mahon

Mahonie je tajný tip do zahrady. Nenáročný keř krásně kvete a plody využijete do podzimních dekorací

Krásnoplodka Bodinierova (Callicarpa bodinieri giraldii)

Krásnoplodka upoutá neobvyklou světle fialovou barvou plodů. Jak ji pěstovat?

reklama

Článek je zařazen v: Brslen evropský (Euonymus europaeus) , Brslen bradavičnatý (Euonymus verrucosa) , keře , okrasný , jedovatý , růžové plody

reklama

Přečtěte si také