Zahrada

8. července 2017 06:00

Tereza Javorová

Oživte zahradu cestičkami, budou o vás vyprávět. FOTOGALERIE plná inspirace

Dokážou víc než jen chránit boty před blátem. Správně vybraným materiálem a nápaditě vedenými trasami docílíte jedinečného efektu. Zahradní cestičky pak propojí krajinu s architekturou.

I když základní funkcí každé cestičky je propojení bodu A s bodem B, nikdo vás nenutí, aby vedla nudnou a předvídatelnou trasou. Lepší je proto pomýšlet na cestičku jako na cestu do neznámých krajin, znichž se vracíte snějakým příběhem – třeba i o vás. Zahradní cestičky promlouvají svým tvarem ale i použitými materiály. Rovná cesta je nejkratší, a tedy účelná, zároveň ale působí zbytečně radikálně. Pokud je však dostatečně široká, umožňuje chůzi vedle sebe a usnadňuje konverzaci. Jakékoli zatáčky jsou zas manipulací přímky a jako takové vypovídají mnohé o svém tvůrci.

Stejně tak i volba kamene či betonových dílů. Růžový mramor vpískovcové Praze působí nepatřičně, násilně a arogantně – podobně jako někdejší Stalinův pomník nad Vltavou. Z betonové dlažby spovrchem napodobujícím římské či orientální mozaiky zas čpí faleš. Naopak volba kamene znedalekého lomu nebo jen travnaté cesty vypovídají o smyslu pro širší souvislosti a dokládají střídmost.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také