11. dubna 2023 13:00
redakce Prima LivingPampeliška neboli smetanka lékařská: Zázrak, který máme přímo pod nosem. Co všechno dokáže?
Rostlina, kterou nelze přehlédnout zejména od dubna do května, je zářivě žlutá pampeliška. Roste snad všude, kde je jen kousek trávy, a rozhodně není ničím výjimečným, že vykvete i na naší zahradě. Víte ale, že je to bylinkový zázrak, který bychom měli využít naplno? Podívejte se, co taková obyčejná pampeliška dokáže.
Název smetanka lékařská, jak se odborně pampeliška nazývá, nám může napovědět mnoho o účincích této rostliny. Pro zahrádkáře sice představuje úporný plevel, ale bylinkáři v ní vidí pomocníka při mnohých zdravotních obtížích.
Účinky květu pampelišky
Právě během dubna naše louky zaplavuje moře zářivých květů, které nelze přehlédnout. Věděli jste, že vám květ pampelišky dokáže pomoci s chřipkou nebo angínou? Jejich nevýhoda je však taková, že květy nelze sušit do zásoby. Proto bylo nutné vymyslet řešení, jak mít sílu z květů stále po ruce po celý rok.
Pampeliškový med proti chřipce
Pokud máte po ruce dostatek pampelišek, natrhejte si jich velký pytel. Zkuste sebrat okolo 400 květů, které pak omyjete a zalijete 1,5 litrem vody. Přidejte k nim na plátky nakrájený citron a směs vařte cca 10 minut. Směs přeceďte, nechejte jeden den odstát a poté do hotového vývaru přidejte 1,5 kg cukru. Vařte jednu až dvě hodiny na mírném ohni, dokud pampeliškový med nezhoustne.
Kořen pampelišky čistí tělo
Podzemní část rostliny je hotovým zázrakem. Dokáže v těle snížit hladinu cholesterolu, vysoký krevní tlak, ale i glukózu v krvi. Proto je velmi vhodná pro diabetiky. Pomůže při zánětech močových cest a při ledvinových kamenech, zvyšuje tvorbu a vylučování žluči.
Kořen pampelišky obsahuje látky a minerály, které naše tělo potřebuje. Posilují náš pohybový aparát a umí pomoci při dně a revmatismu. Je také vhodná jako doplněk léčby při nádorových onemocněních.
Pampeliškové listy pomohou při akné
Listy z pampelišky se mohou přidat například do jarních salátů nebo z nich lze uvařit čaj. Sbírejte však mladé listy, které ještě neobsahují hořké mléko.
Listy obsahují vitamíny C, D, B a A. Proto vám skvěle pomohou i při problémech, jako je lámání vlasů, bolení kloubů, nebo pokud trpíte na akné.
Zdroj: Markéta Kašková a Bylinky našich babiček (Pierrette Nardo, C Press); Herbář nejlepších léčivých bylinek (Paní domu, 1/22)