návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

PAMPELIŠKA: Zázrak, který máme přímo pod nosem. Co všechno dokáže a jak ji užívat?

, Aktualizováno: 15.09.2021
Pampeliška jako bylina
Autor: istock.com Pampeliška jako bylina
Rostlina, kterou nelze přehlédnout zejména od dubna do května, je jasnožlutá pampeliška. Roste snad všude, kde je jen kousek trávy, a rozhodně není ničím výjimečným, že vykvete i na naší zahradě. Víte ale, že je to bylinkový zázrak, který bychom měli využít naplno? Podívejte se, co taková obyčejná pampeliška dokáže.

reklama

Název smetanka lékařská, jak se odborně pampeliška nazývá, nám může napovědět mnoho o účincích této rostliny. Pro zahrádkáře sice představuje plevel, ale lékaři a bylinkáři v ní vidí pomocníka při mnohých zdravotních obtížích.

Pampeliška je pro někoho plevel, pro jiné přírodní lék.
Autor: istock.com Pampeliška je pro někoho plevel, pro jiné přírodní lék.

Účinky květu pampelišky

Právě během dubna naše louky zaplavuje moře zářivých květů, které nelze přehlédnout. Věděli jste, že vám květ pampelišky dokáže pomoci s chřipkou nebo angínou? Jejich nevýhoda je však taková, že květy nelze sušit do zásoby. Proto bylo nutné vymyslet řešení, jak mít sílu z květů stále po ruce.

Květy jsou zásaní i pro včelařství.
Autor: istock.com Květy jsou zásaní i pro včelařství.

Pampeliškový med proti chřipce

Pokud máte po ruce dostatek pampelišek, natrhejte si jich velký pytel. Zkuste sebrat okolo 400 květů, které pak omyjete a zalijete 1,5 litrem vody. Přidejte k nim na plátky nakrájený citron a směs vařte cca 10 minut. Směs přeceďte, nechejte jeden den odstát a poté do hotového vývaru přidejte 1,5 kg cukru. Vařte jednu až dvě hodiny na mírném ohni, dokud směs nezhoustne.

Květy rostou od dubna. Natrhejte si je a uvařte si čaj nebo med.
Autor: istock.com Květy rostou od dubna. Natrhejte si je a uvařte si čaj nebo med.

Kořen pampelišky čistí tělo

Podzemní část rostliny je hotovým zázrakem. Dokáže v těle snížit hladinu cholesterolu, vysoký krevní tlak, ale i glukózu v krvi. Proto je velmi vhodná pro diabetiky. Pomůže při zánětech močových cest a při ledvinových kamenech, zvyšuje tvorbu a vylučování žluči.

Kořen pampelišky je přírodní zázrak.
Autor: istock.com Kořen pampelišky je přírodní zázrak.

Kořen pampelišky obsahuje látky a minerály, které naše tělo potřebuje. Posilují náš pohybový aparát a umí pomoci při dně a revmatismu. Je také vhodná jako doplněk léčby při nádorových onemocněních.

Pampeliškové listy pomohou při akné

Listy z pampelišky se mohou přidat například do jarních salátů nebo z nich lze uvařit čaj. Sbírejte však mladé listy, které ještě neobsahují hořké mléko.

Uvařte si čaj z mladých listů.
Autor: istock.com Uvařte si čaj z mladých listů.

Listy obsahují vitamíny C, D, B a A. Proto vám skvěle pomohou i při problémech, jako je lámání vlasů, bolení kloubů nebo pokud trpíte na akné.

Mohlo by vás taky zajímat:

Jak vyrobit domácí tinkturu z léčivých bylin

Jak udělat domácí tinkturu z léčivých bylin? Postupujte podle univerzálního receptu

Léčivé kořeny, které se sbírají podzim: pampeliška, kostival a lopuch

Nasušte si léčivé kořeny pampelišky, kostivalu a lopuchu. Na podzim jsou nejlepší

Medvědí česnek je podobný konvalince, prozradí ho ale jeho vůně

Kde najít medvědí česnek a jak ho rozeznat od jedovaté konvalinky?

Medvědí česnek je nenáročný, potřebuje ale stín a dostatek vláhy, protože ve volné přírodě roste často u potoků či v lužních lesích

Jak si vypěstovat na balkoně nebo na zahradě medvědí česnek

reklama

Článek je zařazen v: pampeliška , jak užívat pampelišku , co všechno dokáže pampeliška , zázrak pampeliška , pomoc při bolestech , revma , DNA , bylina , zahrada , plevel , jak vyrobit pampeliškový med , pampeliškový med , pampeliškový čaj

reklama

Přečtěte si také