reklama

PAMPELIŠKA: Zázrak, který máme přímo pod nosem. Co všechno dokáže a jak ji užívat?

Markéta Princová
13. dubna 2019
Rostlina, kterou nelze přehlédnout zejména od dubna do května, je jasnožlutá pampeliška. Roste snad všude, kde je jen kousek trávy, a rozhodně není ničím výjimečným, že vykvete i na naší zahradě. Víte ale, že je to bylinkový zázrak, který bychom měli využít naplno? Podívejte se, co taková obyčejná pampeliška dokáže.
reklama

Název smetanka lékařská, jak se odborně pampeliška nazývá, nám může napovědět mnoho o účincích této rostliny. Pro zahrádkáře sice představuje plevel, ale lékaři a bylinkáři vní vidí pomocníka při mnohých zdravotních obtížích.

Účinky květu pampelišky

Právě během dubna naše louky zaplavujemoře zářivých květů, které nelze přehlédnout. Věděli jste, že vám květ pampelišky dokáže pomoci schřipkou nebo angínou? Jejich nevýhoda je však taková, že květy nelze sušit do zásoby. Proto bylo nutné vymyslet řešení, jak mít sílu zkvětů stále po ruce.

Pampeliškový med proti chřipce

Pokud máte po ruce dostatek pampelišek, natrhejte si jich velký pytel. Zkuste sebrat okolo 400květů, které pak omyjete a zalijete 1,5 litrem vody. Přidejte knim na plátky nakrájený citron a směs vařte cca 10 minut. Směs přeceďte, nechejte jeden den odstát a poté do hotového vývaru přidejte1,5 kg cukru. Vařte jednu až dvě hodiny na mírném ohni, dokud směs nezhoustne.

Kořen pampelišky čistí tělo

Podzemní část rostliny je hotovým zázrakem. Dokáže vtěle snížit hladinu cholesterolu, vysoký krevní tlak, ale i glukózu vkrvi. Proto je velmi vhodná pro diabetiky. Pomůže při zánětech močových cest a při ledvinových kamenech, zvyšuje tvorbu a vylučování žluči.

Kořen pampelišky obsahuje látky a minerály, které naše tělo potřebuje. Posilují náš pohybovýaparát a umí pomoci při dně a revmatismu. Je také vhodná jako doplněk léčby při nádorových onemocněních.

Pampeliškové listy pomohou při akné

Listy zpampelišky se mohou přidat například do jarních salátů nebo znich lze uvařit čaj. Sbírejte však mladé listy, které ještě neobsahují hořké mléko.

Listy obsahují vitamíny C, D, B a A. Proto vám skvěle pomohou i při problémech, jako je lámání vlasů, bolení kloubů nebo pokud trpíte na akné.

Mohlo by vás taky zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama