Jak na chov perličky domácí? Na co se připravit a jaké jsou výhody
Perličky mají podobné požadavky na životní podmínky i krmivo jako slepice, a mohou se proto chovat i společně v jednom kurníku. Jen perlák umí dělat trochu problémy, když je v toku. S velkou chutí prohání i chudinky slepice.
Perlička kropenatá (Numida meleagris)
Velký pták zčeledi perličkovitých pochází ze Střední a Jižní Afriky, kde stále volně žije vtravnatých savanách sřídkým křovinatým porostem. Živí se plody, kořínky i hmyzem. Potravu si vyhrabává pomocí silných nohou. Létat umí, ale není dobrý letec a mnohem raději běhá po zemi. Domestikací divoké perličkyve starověkém Egyptěvznikla perlička domácí.
Perlička domácí (Numida meleagris f. domestica)
Perličky mají pro nás trochu exotický vzhled. Jejich holá hlava a laloky se každému líbit nemusí, zato bíle kropenaté tmavé peří je velmi krásné a dekorativní. Existují však i jiné formy perliček speřím bíle nebo modře zbarveným. Najdeme i formy neskvrnité.
Rozlišit samičku od samečka není u perliček úplně jednoduché, ale samečci bývají vdospělosti o trochu lehčí, samičky zase mívají drobnější hlavu. Perláka však spolehlivě poznáte podle povahy. Nejsou úplně agresivní, ale rozhodně jsou vhejnu dominantní. Pokud máte na dvoře slepice, kachny nebo husy společně sperličkami, perláci se snažídostat vše pod kontrolu a chtějí mít ostatní opeřence na povel. Dokonce vdobě tokuobtěžují i samičky jiných druhů.
Domácí perličky se od těch divokých liší jenom velikostí a vyšší hmotností. Chovají se na maso i pro vejce.
Maso perliček je dietní, smalým podílem tuku a má chuť a vůni připomínající zvěřinu. Obsah tuku vmase se zvyšuje na podzim, kdy si perličky ukládají tuk na zimu.
I vajíčka perliček jsou trochu jiná než slepičí. Jsou menší, se světle hnědou kropenatou a silnou skořápkou, díky které se vajíčka perliček mohou mnohem déle skladovat. Obsahují jen málo cholesterolu a mají velmi jemnou chuť. Pokud si budete chtít vajíčko od perličky uvařit natvrdo, postačí jen 4 minuty varu.
Perličky snášejí vajíčka většinou jen od března do srpna a za toto období snesou asi 100 vajec.
Čím krmit perličky
Krmivo perliček je vpodstatě stejné jako krmivo pro slepice. Vyhovuje jim obilný šrot i vařené brambory, potřebují i zelené krmení. Velkou část potravy si dokážou nahrabat.
Perličky jsou hlučné
Perličky si vsobě i po tak dlouhém období domestikace dokázaly udržet velkou dávku divokosti a nenechají se ochočit. Naopak jsou velmi lekavé. Jakmile je něco vyruší, spustí velmi pronikavý křik. I to může být důvodem, proč je chov perliček tak málo rozšířený.
Více o chovu hospodářských zvířat najdete i na našem PInterestu!