návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak na chov perličky domácí? Na co se připravit a jaké jsou výhody

Simona Sedláčková , Vydáno: 06.04.2021
Perličky jsou na našich dvorcích spíš raritou
Autor: iStock Perličky jsou na našich dvorcích spíš raritou
Perličky mají podobné požadavky na životní podmínky i krmivo jako slepice, a mohou se proto chovat i společně v jednom kurníku. Jen perlák umí dělat trochu problémy, když je v toku. S velkou chutí prohání i chudinky slepice.

reklama

Perlička kropenatá (Numida meleagris)

Velký pták z čeledi perličkovitých pochází ze Střední a Jižní Afriky, kde stále volně žije v travnatých savanách s řídkým křovinatým porostem. Živí se plody, kořínky i hmyzem. Potravu si vyhrabává pomocí silných nohou. Létat umí, ale není dobrý letec a mnohem raději běhá po zemi. Domestikací divoké perličky ve starověkém Egyptě vznikla perlička domácí.

Kuřátka perliček
Autor: iStock Kuřátka perliček

Perlička domácí (Numida meleagris f. domestica)

Perličky mají pro nás trochu exotický vzhled. Jejich holá hlava a laloky se každému líbit nemusí, zato bíle kropenaté tmavé peří je velmi krásné a dekorativní. Existují však i jiné formy perliček s peřím bíle nebo modře zbarveným. Najdeme i formy neskvrnité.

Rozlišit samičku od samečka není u perliček úplně jednoduché, ale samečci bývají v dospělosti o trochu lehčí, samičky zase mívají drobnější hlavu. Perláka však spolehlivě poznáte podle povahy. Nejsou úplně agresivní, ale rozhodně jsou v hejnu dominantní. Pokud máte na dvoře slepice, kachny nebo husy společně s perličkami, perláci se snaží dostat vše pod kontrolu a chtějí mít ostatní opeřence na povel. Dokonce v době toku obtěžují i samičky jiných druhů.

Rozlišit samičku od samečka není u perliček úplně jednoduché
Autor: iStock Rozlišit samičku od samečka není u perliček úplně jednoduché

Domácí perličky se od těch divokých liší jenom velikostí a vyšší hmotností. Chovají se na maso i pro vejce.

Maso perliček je dietní, s malým podílem tuku a má chuť a vůni připomínající zvěřinu. Obsah tuku v mase se zvyšuje na podzim, kdy si perličky ukládají tuk na zimu.

I vajíčka perliček jsou trochu jiná než slepičí. Jsou menší, se světle hnědou kropenatou a silnou skořápkou, díky které se vajíčka perliček mohou mnohem déle skladovat. Obsahují jen málo cholesterolu a mají velmi jemnou chuť. Pokud si budete chtít vajíčko od perličky uvařit natvrdo, postačí jen 4 minuty varu.

Perličky snášejí vajíčka většinou jen od března do srpna a za toto období snesou asi 100 vajec.

Domácí perličky se od těch divokých liší jenom velikostí a vyšší hmotností
Autor: iStock Domácí perličky se od těch divokých liší jenom velikostí a vyšší hmotností

Čím krmit perličky

Krmivo perliček je v podstatě stejné jako krmivo pro slepice. Vyhovuje jim obilný šrot i vařené brambory, potřebují i zelené krmení. Velkou část potravy si dokážou nahrabat.

Perličky jsou hlučné

Perličky si v sobě i po tak dlouhém období domestikace dokázaly udržet velkou dávku divokosti a nenechají se ochočit. Naopak jsou velmi lekavé. Jakmile je něco vyruší, spustí velmi pronikavý křik. I to může být důvodem, proč je chov perliček tak málo rozšířený.

Perličky jsou hlučné
Autor: iStock Perličky jsou hlučné

Více o chovu hospodářských zvířat najdete i na našem PInterestu!

 

 

reklama

Článek je zařazen v: perličky , drůbež , chov , péče , cholesterol , zdravá

reklama

Přečtěte si také