Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Perovskie: Podobá se levanduli a vůní připomíná šalvěj

Perovskie patří k těm rostlinám, které si nedělají žádné velké nároky na náš čas a péči, a přesto nádherně kvetou i voní. Modrofialové drobné kvítky zdobí perovskii od začátku srpna, někdy až do října a mohou tak v kvetení nahradit levanduli, která už tou dobou odpočívá sestřihnutá a bez květů.
Vydáno: 07.09.2019
Perovskie (Perovskia)
Autor: istockphoto.com Perovskie (Perovskia)

Perovskie (Perovskia)

Velmi dekorativní polokeř s modrozelenými stonky a štíhlými listy, z čeledi hluchavkovitých. V některých zemích jí říkají i afghánská levandule podle místa jejího původu, jinde zase ruská šalvěj. Z toho vyplývá, že podobná je levanduli i šalvěji, a to jak barvou květu, tak i pronikavou vůní.

Perovskie (Perovskia)
Autor: istockphoto.com Perovskie (Perovskia)

Čtyři druhy perovskie

Nejčastěji se pěstuje perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia), ale je tu i perovskie krtičníkovitá (Perovskia scrophulariaefolia), perovskie dřevinkovitá (Perovskia abratanoides) a perovskie artemidina (Perovskia artemisioides).

Perovskie (Perovskia)
Autor: istockphoto.com Perovskie (Perovskia)

Perovskie lebedolistá

Pochází ze suchých oblastí střední Asie, z Afghánistánu, roste však i v Tibetu, na náhorních plošinách.

Krásně, dlouho a hodně kvete, modrofialové kvítky se podobají levanduli a nádherně voní po šalvěji. Je to opadavý polokeř, který ke své spokojenosti vyžaduje propustnou, sušší a kamenitou půdu a hodně slunce. Zálivku potřebuje pouze malou, velmi dobře snáší suchá období.

Perovskie (Perovskia)
Autor: istockphoto.com Perovskie (Perovskia)

Aby perovskie hojně kvetla a tvořila kompaktní polokeř, potřebuje hluboký jarní řez, až do starého dřeva. Větvičky starších rostlin se seřezávají až o dvě třetiny délky, mladé rostliny postačí jen zastřihnout, tak o 5–10 cm. Perovskie dorůstají až do výšky 1,5 m, jsou mrazuvzdorné, ale lehká zimní přikrývka z chvojí jim jen prospěje.

Velmi často se perovskie pěstují ve smíšených trvalkových záhonech, skvěle doplňují růže i například rudbekie. Sluší jim to však i jako solitérním rostlinám uprostřed trávníku. Nižší kultivary se hodí i do skalky. Perovskie se dá pěstovat dokonce i v nádobách, na balkonech a terasách.

Perovskie (Perovskia)
Autor: istockphoto.com Perovskie (Perovskia)

Text: Simona Bauer

Článek je zařazen v: které si nedělají žádné velké nároky na náš čas a péči , a přesto nádherně kvetou i voní. Modrofialové drobné kvítky zdobí perovskii od začátku srpna , někdy až do října a mohou tak v kvetení nahradit levanduli , perovskie , Perovskia , suchomilná trvalka , odolná trvalka , podobná levanduli
Speciály: Sucho v Česku

reklama