Jiřiny, gladioly, lilie a další letní cibuloviny i hlíznaté květiny dejte ven až v polovině května

Chcete mít v létě široko daleko nejkrásnější zahradu? Pěstujte bohatě kvetoucí letní cibuloviny a hlíznaté rostliny, které vás nadchnou spoustou barevných květů a pokvetou až do podzimu! Vybrali jsme pro vás šest nejoblíbenějších: jiřiny, gladioly neboli mečíky, frézie, kaly, dosny a lilie. Když je zasadíte do konce května, bude vám v letních měsících odměnou moře nádherných květů. Letní cibuloviny a hlíznaté květiny se sází ven až po ledových mužích.

Letní cibuloviny a hlíznaté květiny (jaký je mezi nimi rozdíl, se dozvíte zde) se ven vysazují až po ledových mužích, až když pomine nebezpečí jarních mrazíků, což je obvykle někdy v druhé polovině května (lilie se mohou sázet i dříve nebo na podzim).

Jak zasadit letní cibuloviny a hlíznaté květiny

  • Cibulnaté a hlíznaté květiny nejsou příliš náročné na zeminu a jsou schopny s úspěchem růst téměř ve všech zahradních půdách.
  • Většina letních cibulovin a hlíznatých roslin potřebuje dostatečně slunné stanoviště.
  • Lopatkou udělejte dostatečně velké jamky nebo řádek. Letní cibulky a hlízy se sází do hloubky, která je přibližně dvojnásobkem jejich šířky. Výjimkou jsou jiřiny, protože ty se sázejí méně hluboko.
  • V těžkých půdách stačí cibulky a hlízy umístit o něco mělčeji, naopak v lehkých suchých půdách vysazujte hlouběji.
  • Půdu v jamce nebo řádku dobře nakypřete, přidejte rozležený a prosátý vyzrálý kompost.
  • Lehce vložte cibulky nebo hlízy do jamky špičkou či výstupkem starého stonku směřujícím nahoru.
  • Zasypejte zeminou. Ihned po zasazení je dobré cibule a hlízy pořádně zalít, aby co nejrychleji vytvořily kořínky.

Voňavé frézie

Frézie (Freesia) asi znáte spíše jako řezané květiny, ale můžete je zkusit pěstovat i na zahradě nebo v truhlících. Frézie krásně vypadají a taky příjemně voní. Jejich vůně může být lahodně sladká i velmi kořeněná, některé kultivary voní velmi intenzivně. Můžete si vybrat rostliny s jednoduchým, polodvojitým nebo dvojitým květenstvím v různých barvách, nejčastěji jsou růžové, bílé, fialové, červené, oranžové, žluté, levandulové. Krásu a vůni něžných květů si můžete vychutnávat od června do konce srpna. Frézie mají listy ve tvaru meče, stonky jsou štíhlé a vysoké od 10 do 40 cm.

Okouzlující jiřinky

Jiřiny (Dahlia) jsou okouzlující květiny, existují desítky tisíc kultivarů, jeden krásnější než druhý. Vybírat můžete z množství barev a výjimečných barevných kombinací. Květy mohou být malé jako pingpongový míček nebo velké jako fotbalový míč. Kvetou od července a nepřestanou až do prvních mrazíků. Kvetení můžete napomoci sami, stačí, když budete odkvetlé květy průběžně odstraňovat. Květy jiřin navíc přitahují motýly jako magnet. Jsou ozdobou venkovských i městských zahrad, prospívají taky v nádobách na balkoně.

NENECHTE SI UJÍT: Jiřiny jsou tradiční květiny našich zahrad. Jaké jsou nejkrásnější a jak je pěstovat

Elegantní zahradní kaly

Zahradní kaly (Zantedeschia) jsou květiny stylové, moderní a tak trochu rozmarné. Tyhle krásky s květy ve tvaru trychtýřovitých kalichů jsou v nejrůznějších barvách od žluté a bílé přes červenou, fialovou, růžovou a oranžovou až po téměř černou i zajímavě dvoubarevné kombinace. Listy kaly jsou rovnoměrně zelené nebo skvrnité a mají tvar oštěpu. Zahradní kaly kvetou od července do října, vysoké jsou od 30 do 90 cm. Barevné květy jsou skvělé do vázy, jelikož jsou elegantní a dlouho vydrží.

Atraktivní gladioly, česky mečíky

Gladioly, česky mečíky (Gladiolus) jsou oblíbené rostliny s nádhernými květy, které vyniknou na letních záhonech a v nádobách, navíc dlouho vydrží ve váze. Zahradní mečíky se šlechtí od roku 1841 a dnes existuje několik desítek tisíc různých kultivarů. Dělí se do různých skupin, například na trpasličí, malokvěté, velkokvěté, motýlokvěté atd. Nabízejí širokou paletu odstínů barev od čistě bílé po tmavě fialovou, od zářivě žluté po rudou. Mečíky jsou skvělé květiny k řezu. Když se otevřou dva až tři květy, stonek odřízněte a dejte do vázy.

INSPIRUJTE SE: Kana neboli dosna vykouzlí v zahradě i na balkoně tropický ráj. Jak ji pěstovat?

Jedinečné dosny neboli kany

Dosny (Canna) neboli kany mají květy velké nebo malé a štíhlé a vybrat si můžete z široké palety barev od červené, oranžové, žluté, růžové a bílé ve všech jejich odstínech. Období kvetení je od července až do října. Když budete uvadlé listy odstraňovat, bude vám dosna kvést déle. Okrasné jsou nejen květy, ale také listy, a to díky jejich zbarvení. Mohou být zelené, bronzové, červené nebo i kropenaté. V divoké přírodě najdete dosny ve Střední a Jižní Americe. Průměrná výška rostliny je 80 až 200 cm. Hodí se do zahrady na trvalkový záhon, dobře roste tak v nádobách.

Exoticky krásné lilie

Lilie (Lilium) patří bezesporu ke skvostům zahrad a balkonů, a to hlavně díky exoticky honosné kráse květů. Existuje mnoho různých skupin, druhů a kultivarů. Květy mohou být bílé, růžové, fialové, červené, žluté, oranžové, nachové ve všech odstínech a jejich kombinacích s tmavými skvrnami nebo pruhy. I tvary trojčetných květů jsou rozmanité, např. trubkovitý, miskovitý, nálevkovitý, turbanovitý. Velikost květů se pohybuje od zhruba 7 cm až do 30 cm. Lilie kvetou od června do září. Asijské lilie téměř vůbec nevoní, zatímco orientální lilie šíří typickou, až omamnou liliovou vůni. Jsou ideálními květinami k řezu.

Zdroje: kvetinovecibulky.info, Moderní zahrada (Vladimír Mölzer)


Přečtěte si také