Zahrada

16. září 2014 05:07

Markéta Zídková

Podzim je ideální na výsadbu živého plotu. Jaké druhy vybrat?

Když potřebujete nový živý plot.

Živé ploty, ať už z jehličnatých stromů, nebo listnatých keřů, jsou velice oblíbené. Jednak vypadají mnohem lépe než dřevěné nebo kamenné ohrazení zahrady a navíc skýtají útočiště i potravu užitečným ptáčkům.

Velice vhodné jsou na oddělení jednotlivých částí zahrady, zvláště odpočinkové od užitkové. Jestli jste se rozhodli ozdobit svou zahradu živým oplocením, už před výsadbou si dobře zvažte jeho účel. Podle toho pak zvolte druh dřevin a tvar plotu.

Živé ploty z jehličnanů jsou jen pro zkušené

Zvláště efektní jsou přísně tvarované živé ploty, které vyžadují pravidelný řez minimálně dvakrát do roka. Tvoří je pouze jeden druh dřeviny. Tady si můžete zvolit mezi plotem z jehličnanů a opadavých dřevin. Avšak pozor, opadavé dřeviny snesou zmlazení i opravu prohřešků při stříhání. Jehličnany ne. Proto je lze doporučit jen zkušeným zahrádkářům. Také působivý živý plot z buxusu vypadá krásně, jen když se pravidelně stříhá, hnojí a zavlažuje. Nehodí se pro toho, kdo nemá mnoho času na zahradu.

Mnohem jednodušší jsou volně rostoucí živé ploty. Vyžadují méně času na údržbu. Většinou se kombinuje více druhů dřevin a to kvetoucích i s okrasným plodem. Ale i volně rostoucí živý plot není bez problémů. Takový plot je náročnější na místo než plot tvarovaný.

Ještě bychom upozornili na jeden aspekt. Nezapomeňte si také zjistit půdní a klimatické podmínky. I ta nejodolnější dřevina v nesprávně zvolené půdě zahyne nebo bude růst abnormálně a zcela znehodnotí samotnou zahradu. Až pak si vyberte keř, z kterého živý plot vytvoříte.

Oblíbené druhy na živý plot

Listnaté: Buxus (zimostráz), ptačí zob, habr, tavolník, vajgélie

Jehličnaté: Túje, jalovec sloupový, cypřišek

(mw)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také